Aktuality

pátek 12. duben

Opičáci a jarní kvítí

  • Škola

Než nám se nám ve středu začala vracet zima, stihli jsme si s Opičáky a Mazáky užít krásný den venku. Ráno jsme zahájili pořádným protažením. Zatímco Mazáci se věnovali lidskému tělu, my jsme se vrhli po hlavě do jarní květeny. Na louce u Berounky jsme našli spoustu jarních květin, které jsme neznali. Ještě štěstí, že jme s sebou měli  Janu, která nám prozradila názvy skoro všeho, na co jsme narazili. Nakonec se nám povedlo jednu Hluchavku nachovou vytrhnout i s kořenem a mohli jsme si na ní krásně popsat jednotlivé části, které má. Každý si pak svoji jarní květinu namaloval a popsal.  Protože každá květina potřebuje k životu vodu, stali jsme se na hudebce na chvíli deštěm a nechali jsme naší třídou projít pořádný lijavec.

Středeční anglický den nás posunul o kousek dále v naší schopnosti komunikace. Ptali jsme se ve dvojicích How old are you?, odpovídali I am six/seven .;a ptali se kolik svíček je na dortu How many candles on the cake? Papírové dortíky a odznáčky, které jsme si k této hře vytvořili, jsme si odnesli domů, abychom si mohli zahrát a věty procvičit i s rodiči. Hráli jsme i dotazovací hru s upřesňujícími otázkami Is it  a balloon? Is it a red balloon? Is it number six?…Všechno to hrání, za kterým se ale skrývala dost perná práce, vyžadující značné soustředění, jsme prokládali narozeninovými písničkami. A protože se nám blíží Velikonoce, řekli jsme si pár slov o jejich křesťanském významu a lidových tradicích u nás i v anglosaském světě. Nová slovní zásoba (Easter, egg, chocolate, hot cross buns, rolling eggs, hunting eggs). Tomuto tématu se plně budeme věnovat za týden. 
 
Fotky najdete zde.
 
 

pátek 12. duben

Brouci si užívají jaro

  • Škola

Brouci si tento týden vyrazili v úterý do divadla Minor na představení Lipany. Díky skvělému příběhu a postavy Janka Tlamky se mohli seznámit s tím, jak to v bitvě u Lipan bylo. A nejenom to. Dozvěděli se i něco ze života husitů a bojovníků v husitských válkách. V následném workshopu si vyzkoušeli stavět živé sochy a na chvíli se přemístili do let kolem bitvy u Lipan. Čekalo je i nelehké morální rozhodování o tom, na kterou stranu husitů by se přidali, zda na stranu umírněných nebo radikálních. Vědí, proč mají husité ve znaku kalich a jakými zbraněmi bojovali. 

Ve škole si užíváme jaro. Děti se museli rozhodnout na jakou pondělní velikonoční dílnu se zapíší, začali jsme zpívat nové písničky na oslavy výročí Jednoho stromu. A malovali jaro!  

V českém jazyce, kromě shody přísudku s podmětem, začaly prezentace knih. Je na nich vidět, jak Brouci pilují svoje prezentační dovednosti! Jsou méně nervózní, jejich vyprávění má hlavu a patu! Jsou připraveni. Skvělá práce! Zatím všechny chválím. 

V pátek Brouci dodělávali a přemýšleli nad reklamou. Spolupráce ve skupinkách proběhla hladce a prezentace dopadly výborně! 

Brouci u Lipan

pátek 12. duben

Angličtina u Brouků 10.4.

  • Škola

Kateřina:

Všechny tři bloky jsme věnovali práci se slovesem „be“ (otázky, zápory, odpovědi), slovní zásobě „family“ a „geography“. Tudíž opakování, a to na text o Gorille z Afriky.  Studenti si znovu zopakovali používání „´s“ pro vyjádření rodinných vazeb. V závěrečném bloku po doporučení studenta jsme poslouchali píseň od Alan Walker _ Alone. :)

Mileny skupina:
Ve středu jsme pokračovali v popisech zevnějšku osob (describing people, appearance). Děti pracovaly s textem, který představuje Harryho Pottera a další postavy z jeho příběhu. Procvičovali jsme porozumění, otázky a krátké odpovědi, doplňování sloves v přítomném čase prostém (někteří v čase minulém) a v neposlední řadě popis postav. Slovní zásobu popisující osoby jsme si následně zjednodušili na cca 15 slov (tall, short, fat, slim, long hair, short hair, glasses, a moustache, a beard, atd.) a snažili se tato slova ve větách přiřazovat k vhodným slovesům. U popisu postav jsme rozlišovali dvě schémata 1. sloveso být (be) + přídavné jméno (adjective), 2. sloveso mít, vlastnit (have, have got) + přídavné jméno (adjective) + noun (podstatné jméno) = Mati has got a black moustache (viz foto :-) ). Přidali jsme také dvě příslovce  - very, quite (very tall, very slim, quite slim, quite fat). Následně jsme vše nové ukotvovali formou oblíbených her. Luštili jsme hádanky, zahráli jsme si Guessing game /děti hádají známé osobnosti dle popisu, hru na pravdu a lež /true or false a na porozumění jsme si zkusili zavázat oči a hrát Simon says poslepu :-) .
Mrkněte na fotky.
 
 
 

neděle 07. duben

Aprílový týden u Rarášků

  • Rarášci

Tento týden byl snad ještě víc událostmi nabitý než jindy! Vítáme vás v něm a doufáme, že to stále tak pěkně pofrčí. Však když se podíváme dozadu, máme za sebou sedm! měsíců rarašení a před sebou už jen tři. A končí nám rok. U nás nežijeme od ledna do prosince, ale od září do června, víte :-) .

Pondělí! Děti stále baví ptačí integrovaný blok. V pondělí zobali jako ptáčci čočku a to i přes malé protesty jedné z týmu, že čočka bude všude. Ještě stále je :-) . Ale zase prstíčky měly jemnou práci a ta se nám zúročí sice o pár let později, ale zúročí. Jako ptáčci jsme létali, poskakovali a posedávali. Taky pípali, cvrlikali a skorohvízdali. Tzn. jekot blížící se písknutí, ale nejvíc ultrazvuku při dentální hygieně. Venku bylo potřeba dodělat záhon, Terezka navozila pár koleček hlíny, školkáči zaseli semínka a Rarášci zalévali. A čekáme.

Úterý! Stále pípáme, stále pípáme. Ale potěšíme vás, víme, že jsme každý jiný. Modrou barvou mnoho z nás podpořilo Den autismu a jeho myšlenku. Navštívila nás škola, byli také modří a společně jsme se vyfotili! Pozorujeme ptáky dalekohledem, lepší je pozorovat kamarády. Někdy jsou hrozně daleko a někdy úplně blízko. A stále nás velmi baví knížky s obrázky ptáčků a hnízd a vajíček… A vidíte, jak sladcí Raráškové umí být? Když spí? Někteří občas nespí, někteří vždycky nespí. Naštěstí obvykle dojde k dohodě a ostatní kamarádi můžou tak krásně odpočívat, jak to vidíte na fotkách.

Středa! Lukášek s tatínkem nám pomohli dodělat střechu na budce. Letos už do ní zřejmě nikdo nezahnídí, aspoň si ptáčci na ni zvyknou a budeme doufat, že příští jaro ožije. Na velký papír jsme malovali hnízdečka. Zatím je to polotovar, ale namalovat různými barvami veliká kola dalo práci. Ještě je doděláme, aby to vypadalo jako útulné hnízdo. A když už jsme u toho, našim milým labutím se bohužel hnízdění nepovedlo. Nejspíš kuna nebo někdo, kdo má rád vajíčka, je o ně připravil. Labutě odpluly výš po proudu a doufáme, že to zkusí jinde. A doufáme, že to tak bylo, že to byla prostě příroda a ne člověk. Ještě máme malou naději, ještě v pátek seděla na vejcích blízko u labutího hnízda kachna, moc jí držíme palce, aby se to nestalo znovu. Po neděli uvidíme.

Čtvrtek! Hoho, školkáči na výletě a my v jejich herně. Pracujeme na hnízdečkách, pokračování ptačího bloku, tentokrát procvičujeme grafomotoriku, což jsme začali už ve středu. Důležitá je velikost! Velký papír, velká kola. No, jak, kdo chce, někdo kreslí i na podlahu, papír je mu malý, někdo má hnízdečko menší. Venku je krásně! Docela teplo i když nám sněží! Sněží něžné bílé okvětní lístky a je to krása!

Pátek! Za jeden týden je tentam… U Školkáčů se chystala veliká čtyřoslava! Dorty, muffiny, ňam a byli tak hodní, že nás pozvali k tomu. Popřáli jsme, zazpívali, kus dortu dostali i muffinek a hlavně se tančilo všude! To byl mejdan! A hned byl pátek skoro ten tam. Tak my se zase ozveme, ono to bude za chvilinku….krásný týden

na fotky z dalšího veselého ptačího týdne se podívejte tady

neděle 07. duben

Železo má zlaté dno (30. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Ráno se ukázala kovadlina. Za ní kovářka. A z jejích rukou prýštilo železo. Ztuhlo do tvaru prstenů a náramků. Leštili jsme je liščím ohonem. Nosy jsme si utřeli do zástěry. Plíce jsme si naplnili uhlím a duše tělesnou prací. Až do večera vrčel měch a bušilo kladivo.
Úterý. Přišli lektoři. Přivedli zvířata. Hady, koně, kohouty, buvoli, draky… ti navštívili Buddhu. Tančíme, potkáváme se v pohybu. Mapujeme své silné stránky. Odpoledne si čteme O tom, jak svět oplácí.
Ve středu pečeme brambory v popelu, popelíme se na Dvorečku. Vyrážíme po stopách divočáků, divočíme kolem bahniště. Nacházíme otisky kopýtek v bahně, štětiny na kmenech stromů, divoký puch.
Ve čtvrtek jsme se loučili s keramikou, s Blankou, naše poslední setkání provázely veverky, srnečky, lišky a divočáci. Tvarovali jsme jejich tělíčka, tiskli do hlíny stopy. Slavili jsme v lese narozeniny naší nejmladší kamarádky.
V pátek vzhůru na kótu 369! Pochodem vchod, za lano přitáhnout a jsme na vrcholu. Odměnou nadhled, lesní architektura.
 

neděle 07. duben

Kuj železo, dokud je žhavé (30.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

pondělí jsme se sešli s vlakáčkama v ohrádce v houfu mazlivých jehňátek. Pohráli jsme si na Dvorečku a po kroužku a svačince jsme se vypravili do lesa hledat a sbírat různé zajímavosti a přírodninky, které se nám budou hodit příští týden na výrobu roztodivných loutek, která nás čeká příští týden. 

úterý jsme celý den zůstali na Dvorečku, protože za námi přijela až z Moravy kovářka Kamenka. Nejdříve jsme naslouchali co nám povídá o kovářském řemesle a pak jsme si mohli ukout prstýnek nebo náramek. Dospělí i nůž. Při čekání na kování jsme si hráli kolem jurt. Obědvali jsme venku. Odpočinuli jsme si u kovářských pohádek. Odpoledne jsme opět vyběhli do všech koutů Dvorečka a užívali si jarního počasí.

Protože ze sobotní brigády zbyly brambory, rozdělali jsme ve středu ráno oheň, a do žhavých uhlíků jsme je nasypali, aby se nám do odpoledne pěkně upekly. Vyšli jsme směrem ke psím hrobům. Cestou jsme hádali, co má Hugo pod mikinou na tričku za „hustej obrázek“. Prý to začíná na „Č“… Hádali jsme: čmelák, česnek, českou vlajku, čepici, čočku, čaroděje, čmáranici, čokoládu, člověka,… byli jsme vedle jak ta jedle. Měl tam Ninju :-D A tak jsme cestou trénovali, počáteční písmenka slov a všem se vyjasnilo, jak to vlastně s těma prvníma písmenkama funguje :) Nad psími hroby Robo vyrobil lanovou lávku, kterou jsme přelézali nebo přeručkovávali. 

Ve středu odpoledne se zahrada Dvorečku proměnila v tržiště. Spousta maminek si udělala radost novými kousky ve svém šatníku, a zároveň vyklizeným prostorem, který zůstal po vytřídění nepotřebných věcí.

Ve čtvrtek nás na Dvorečku navštívili studenti z UJEP. V kroužku jsme spojili matematickou představivost s pohybem a studenty naučili naší kroužkovou básničku „Ruce“. Posvačili jsme  ohýnku, navlékli holiny a vyrazili k potoku. Potok jsme čistili a nacházeli v něm všelijaké kuriozitky. Ostatně to můžete ve fotogalerii zjistit.
V lese jsme sebou měli lupy s miskami, a tak jsme mohli z blízkosti pozorovat třeba mrvenečky, které jsme nachviku do krabiček zavřeli. Našli jsme mrtvého ptáčka a vyrobili mu hrobeček.

 V pátek jsme si vyzkoušeli v tichosti sedět a poslouchat zvuky lesa. Každý si našel pohodlné místečko a čekal co se bude dít. Pak jsme si povídali o tom, jakého ptáčka kdo viděl nebo slyšel. Ptáčky jsme si pojmenovali a také se snažili napodobit jejich zpěv. No a pak jsme si ještě pohráli mezi stromy.

Foto ZDE

neděle 07. duben

Modrý týden, španělské odpoledne i divadlo

  • Školka

V uplynulém týdnu se poskládala mozaika malých ale velmi důležitých věcí. 

V pondělí předškoláci začali s Veronikou Scholze tvořit z filcu a rouna strom, který bude zdobit stěnu naší herny. Nejdříve si povídali o stříhání ovcí a jaký je rozdíl mezi bavlnou a vlnou nebo umělým vláknem. Co z čeho vyrábíme a jak. Jak se vlna barví a dál zpracovává. Museli projevit hodně trpělivosti při „hlazení a hlazení a hlazení“ rouna. A dle slov Veroniky: „děti byly jako vždy naprosto úžasné“. Mezitím mladší školkáči dokončovali základ bylinkového záhonu, aby ho pak společně před polednem osili bylinkami – petrželkou, kudrnkou, řeřichou, pažitkou. A přidali i ředkvičky. Zalili a čekáme, co z toho bude…

V úterý dopoledne se to ve školce modralo. Vysvětlili jsme si a hodně povídali o tom, že každý z nás je jiný a zaplaťpánbůh za to. Kdo co umí, co komu ještě nejde a že MODRÁ JE BARVA POZORUMĚNÍ – což dětem s poruchou autistického spektra – chybí nejvíc. Četli jsme si z knížky A proto skáču. Připojili se k nám během dopoledne i naši kamarádi ze školy, vznikla tak fotka na podporu Světového dne podpory autismu.

Odpoledne jsme si užili v pořadí již 5.multikulturní den, tentokrát jsme zaletěli do Španělska. Bylo tu promítání fotek, poznávání kultury, tvoření, mandle i olivy přímo z této slunné země, společně jsme si na závěr uvařili typické jídlo Salmorejo cordobes. Mňam – tedy spíše pro dospěláky, dětem moc nechutnalo :-)

Do konce týdne jsme si ještě užili divadlo Víti Marčíka v nové aule radotínské školy, tentokrát pohádku O Sněhurce a sedmi trpaslících a do školky jsme se vrátili po svých, podél Berounky. V pátek oslavili rovnou 4 předškoláci své narozeniny, dobroty, hudba a tanec ovládly hernu.

Na fotky se podívejte ZDE

sobota 06. duben

Brouci a úvod do médií

  • Škola

Příroda je nám blízká, ale ve škole Jeden strom jsme si vědomi toho, že media nás v dnešní době obklopují a ovlivňují. Je důležité vědět, co je pod pokličkou a rozumět tomu, co nás chtějí říci. Brouci tedy začali velký blok o vlivu médií a reklamě. V pondělí jsme navštívili Českou televizi. Brouci si vyzkoušeli práci za kamerou i před kamerou. Měli možnost si vyzkoušet i práci se čtecím zařízením. Nakoukli jsme do několika nahrávacích studií, viděli jsme práci kulisáků. Viděli jsme, jak se natáčí Kouzelná školka i přípravy na natáčení pořadu Sama doma. Brouci i trochu v práci pomohli. Zkusili si práci figurantů při nasvěcování studia. Obdivovali techniku, počet světel, kamer i práci tlumočníka do znakové řeči! 

Ve škole jsme se pak věnovali kritickému čtení i jsme vstoupili do světa reklamy. Shlédli jsme dokument o tom, jak na nás reklama působí a Brouci si ve skupinách zkusí takovou reklamu sami vytvořit. Nejdříve v papírové podobě a snad se nám povede ji i převést do podoby zvukové! 

V českém jazyce jsme také nezaháleli, stále trénujeme shodu přísudku s podmětem. V matematice jsme se pustili do záporných čísel a počítání s nimi. 

KOUKNĚTE NA FOTKY

sobota 06. duben

Angličtina u Mazáků 3.4.

  • Škola

Ve středu jsme se s dětmi věnovali uzavření tématu Dům a jeho části. Zopakovali jsme si místnosti, napsali si test a všemožně procvičovali během různých aktivit. Také jsme se věnovali tématu orientace ve městě. Učíme se spojení go straight ahead, turn left, turn right a slovíčka jako a bank, a pool, a school, a library, police, a park, a bus stop, a train station, a shop, a post office. Ty budeme nadále procvičovat. Soustředili jsme se na i na otázku Where is (the pen)?“ S odpovědí „In the (living room).“ Děti by se měly učit hlavně odpověď.

Co je třeba procvičovat?

Spelling A-Z

Orientace: turn right, turn left, go straight ahead

Slovíčka k tématu město (viz výše)

Porozumění otázce „Where is (the pen)?“ A odpověď „In (the bathroom).“

pátek 05. duben

Mazáci v modré

  • Škola

Modrá je barva emocí. Úterý patřilo světovému dni porozumění autismu. V úterý jsme všichni vyrazili v modrém. Je třeba k tomu cokoli dodávat? Všechny děti Jednoho stromu vědí, jak je skvělé, že jsme každý jiný a že se máme od sebe navzájem stále co učit. Laděni v modrém jsme vyrazili do naší školky a část dne si užili spolu s našimi menšími stromečkovými kamarády. Cesta zpátky do školy vede kolem naší oblíbené vrby, modří vědí, a tak jsme si to i tam pořádně užili. 

V pondělí jsme oslavili hned dva oslavence a vůbec to nebyl Apríl :)

 

Tento týden jsme se hodně věnovali matematice, dokončujeme druhý díl učebnice, opakujeme, procvičujeme, zjišťujeme, co zvládáme levou zadní a kde je třeba přidat. Například k řešení slovních úloh je zapotřebí velkého odhodlání. I v češtině jsme hodně opakovali a psali a tak jsme to všechno vyvažovali zpíváním, malováním a tělocvikem, ve kterém děláme mimochodem velké pokroky. Naše svaly sílí, tělo je obratnější a náročné opičí dráhy už zvládáme s mnohem větší lehkostí. Také se učíme novou hru, košíkovou. Je to pro všechny z nás úplně nové, ale hodně nás to baví a těšíme se  na další hru. 

V sobotu si vyzkoušíme, jak se nám podařilo nacvičit písničky na naše vystoupení. Přijďte se na nás podívat, budeme vystupovat tuto sobotu na Slavnostech Morany v Černošicích.

Podívejte se na FOTKY

 

40. stránka z celkem 169« První...102030...3839404142...506070...Poslední »