Aktuality

pátek 09. duben

Bude se Opičákům stýskat po pokojíčku?

  • Škola

V tomto týdnu jsme měli několik změn. Angličtina byla už ve středu, protože v pátek nás čekalo povídání se Štěpánem Rakem, který nás zasvětil do toho, jak je možné, že na zemském povrchu vznikají kopce, kde vzniká nová zemská kůra, co jsou to horniny a které minerály máme v České republice nejkrásnější na světě. Povídání bylo moc zajímavé a už se všichni moc těšíme, až s ním budeme moct vyrazit někam ven. V průběhu týdne jsme si také napsali ověřování znalostí z ČJ a M. Celkem se nám dařilo, ale i tam si myslím, že další procvičování bude i nadále naším denním chlebem. V pátek jsme se loučili s pokojíčkem, ve kterém jsme trávili poslední měsíc. Do detailů jsme ho prozkoumali a to nejzajímavější jsme zaznamenali. Z těchto dílek jsme si uspořádali virtuální vernisáž. 

V angličtině jsme se ještě vrátili k reflexi Velikonoc. Zopakovali jsme si velikonoční slovní zásobu, názvy hospodářských a domácích zvířat a jejich mláďat a zejména pořádně procvičili čtení. Rozloučili jsme se i s komixem Colin in Computerland a jeho poslední epizodou. Test 5. lekce prověřil, že jsme se sžili se slovní zásobou tématu At the park a již méně chybujeme ve větách se slovesem to have got. Této gramatice se budeme ale nadále věnovat.  Pokročilejší angličtináři pracovali s textem o Vesmíru, podle kterého odpovídali na otázky. Toto téma budou nadále zpracovávat formou další rozšiřující výuky.

pátek 09. duben

Veveřáci se loučí s online výukou

  • Škola

Je za námi první dubnový týden a s ním také konec online výuky. Společně doufáme, že už se k ní nevrátíme. Zvládli jsme jí hladce a plynule, ale co vám budeme povídat, už se moc těšíme do školy. Na společné učení, tvoření, bádání a hraní. Tento týden jsme začali učení úterní angličtinou. V anglickém jazyce jsme opakovali slovíčka: jídlo, čísla, barvy, části domů a anglickou abecedu. Řekli jsme si, co vše najdeme na naší zahradě, např. trees, flowers, bird table, bird house.  Ostatní tři dny byly naplněny českým jazykem, matematikou, prvoukou a tvořením. Opakovali jsme pravidla pro psaní velkých písmen ve vlastních jménech a místních pojmenováních. Skládali jsme roztržené věty, přeházená slova a písmena, hledali správné názvy k popisům. Věnovali jsme se i většímu přepisu vět, abychom si to psaní ještě více ukotvili. Četli jsme komiksový příběh a zkoušeli rozebírat jeho obsah a odpovídat na otázky k textu.. Hledali jsme slova, která do vět nepatří. Hráli jsme slovní fotbal a jiné hry na rozvoj slovní zásoby. Počítali jsme příklady, kde jsme sčítali s přechodem přes desítku. Trénovali jsme slovní úlohy a to především to, jak na ně odpovídat, ideálně celou větou. Ukotvovali jsme násobilku 2 a 3. Nově jsme se ponořili do násobilky 4. Pomáhali nám k tomu různé matematické hry – pexeso, bingo, povelové hry apod. Páteční poslední blok pak patřil tématu „Různost je zajímavá aneb štěstí, že jsme každý jiný“. Povídali jsme si o tom, jaký kdo jsme, co máme rádi, co se nám na sobě líbí a co bychom naopak na sobě chtěli změnit. Také jak je vhodné se k sobě navzájem chovat, jaké chování se nám líbí a co opravdu nemáme rádi. Zkoušeli jsme se i namalovat. Bylo to velmi milé, plodné a poučné. Těšíme se až na toto téma navážeme i ve škole. Krátkou vsuvkou nakonec je, že se podařilo dětem během Velikonoc splnit úkol a Terezka schránka se plní jedním pohledem a dopisem za druhým. Snad ještě nějaké přibydou začátkem příštího týdne. To už si to, ale budeme moci povědět ve škole. HURÁ! :)

pátek 09. duben

Mazáci naposledy online

  • Škola

Užili jsme si poslední týden pozdějšího vstávání, pohodlí našich domovů a prací převážně u obrazovek a už se můžeme těšit na příští týden, kdy se konečně všichni potkáme. V naší třídě, kterou si už snad ani nepamatujeme, ale opravdu moc se na ni a na spolužáky těšíme. Tento týden jsme procvičovali zejména určování podmětů a přísudků v češtině a zlomky v matematice. Ve vlastivědě jsme se vrátili v čase do doby pohusitské, k osobě Jiřího z Poděbrad a dalších panovníků té doby.

V angličtině jsme se vrhli na přítomný čas prostý – zápor. Učili jsme se, kdy se používá don’t a kdy doesn’t. Tvořili jsme věty o tom, co děláme a neděláme pravidelně. Toto rozlišení jsme si pak procvičili v online cvičeních, která jsme spolu následně prošli při druhém bloku. Gramatiku jsme si zapsali do sešitu a procvičili v online aplikaci Jamboard.

Celý týden jsme završili páteční online přednáškou místního geologa a paleontologa Štěpána Raka, který nás provedl geologií Země a vznikem hornin a minerálů. Dvě hodiny naplněné jednou informací za druhou. Věděli jste, jak významným geologickým nalezištěm naše země je? Například vltavíny a granáty nejsou nikde jinde na světě tak krásné, jako u nás. Baví nás poznávat, jaká NEJ u nás máme :)

sobota 03. duben

Předvelikonoční Mazáci

  • Škola

Velikonoční týden byl o poznání kratší. Na společné setkávání jsme měli jen tři dny. A tak jsme ty dny naplnili prací i zábavou. V češtině jsme upevňovali naše poznatky o podmětu a přísudku, v matematice jsme se věnovali zlomkům. V úterý jsme vše překlopili do velikonoční atmosféry. Vyplňovali jsme velikonoční pracovní listy, velikonoční únikovku i velikonoční hry ve wordwallu. Učebnice a pracovní listy jsme vůbec nevytáhli a při tom jsme udělali tolik práce.

V angličtině jsme samozřejmě pokračovali s Velikonocemi. Kdy se slaví, jak se slaví, poznávali jsme tradice v Americe a v Británii. Zhlédli jsme video o tradicích v těchto zemích a podle něj do textu o Velikonocích doplňovali správná chybějící slova. Samostatně jsme pracovali s učebnicí a pokusili jsme se naučit koledovací básničku v angličtině. Při dalším online setkání jsme si v online cvičení připomněli rozšířenou slovní zásobu k tématu Velikonoc.

Stále probíhá Mazácká světelná výzva, na pár úlovků se podívejte ZDE. Zapojil se i jeden z našich tatínků a malá Karlička.

Na Velký pátek se otevírá země a vydává své poklady. Také jsme se vypravili do terénu a máme zprávy, že někteří z nás poklad opravdu našli! :)

pátek 02. duben

Velikonoční veselí online ( 30. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme přivítali jaro pohádkou z příběhů žabáků Kvaka a Žbluňka – Jaro. A protože nás bylo po mĺlu, pohádek jsme stihli více. A úkol? Vyzvat někoho z rodiny nebo něajkého kamaráda na závody v žabích skocích.
 
úterý nás čekal s předškoláky Velikonoční speciál. Krátké povídání o Pašijovém týdnu – výzva dětem, pročíst s rodiči a každý den udělat něco jako připravu na Velikonoce. Ben, ben, ben, blechy ven a vajíčka do košíčka sem, sem, sem. Následovalo pár otázek – kdo už sázel něco na zahrádce? Ten ať zakvoká jako slepice . Kdo vynášel Morenu? Ať se zatváří jako natlouklé vajíčko. Kdo byl uklízet? Ten ať ze sebe udělá nakousaný mazanec. Co se vám první vybaví, když se řekne JARO? A co když se řekne VELIKONOCE? Následovala velikonoční zvířecí rozcvička. A po ní hádačka velikonočních věcí – jako pomlázka, vajíčko, beránek, ptáček. Slova jsme vytleskávali a ukazovali na prstech kolik má slabik. Pak ještě jednu kohoutí hádanku a již se naše dnešní setkání nachýlilo ke konci. Dnešní výzva – úkol pro děti byl se s rodiči pobavit o tom co znamená – zamést si před vlastním prahem a doma si uklidit ve svém pokojíčku. Společně jsme postavili věž a byl konec.
 
Ve středu jsme si dali parádní obrázkové čtení o tom, jak se vyrábí čoko-čoko-čokoláda. Měli bychom přeci vědět, jak se vyrábí ta dobrota, kterou si o Velikonocích plánujeme pěkně užít. To tak, abychom ani netušili, čím že se to ládujeme! Na závěr jsme si dali ještě pohádku o tom, jak rostou tulipány – protože u nás na dvorečkové zahradě už jim ze země lezou taková zelená ouška. 

Ve čtvrtek si předškoláci rozhýbali prstíky při napodobování různých zvířátek. Pak jsme se pustili do výroby Velikonočního vajíčka z papíru. Procvičili jsme nejenom jemnou motoriku při stříhání a malování, ale i naše mozkové závity. Tvoření se totiž odehrávalo podle slovních pokynů, kdy jsme trénovali prostorovou orientaci i geometrické tvary a barvy. Na závěr jsme si u fotografií divokých zvířat zopakovali, co je to zimni spánek, jak se které zvířátko jmenuje a jestli spalo zimním spánkem. 

čtvrtek 01. duben

Opičáci ležící, spící

  • Škola

Náš společný čas v tomto týdnu byl díky Velikonocům zkrácený jen na tři dny a většina Opičáků se rozhodla, že nemá smysl se na tak krátkou chvíli probouzet a roztáčet mozkové závity. Tak jsme se společně snažili se u počítačů přímo neválet, protože to je ještě nakažlivější, než zívání :-) . Nakonec se nám přece jen povedlo se zaktivizovat a zase se o kousek dál posunout v upevňování vyjmenovaných slov, rodů podstatných jmen a pádů. V matematice se z nás kouřilo ještě o poznání více. Kdo to kdy viděl, aby na ciferníku bylo 13 čísel! Ve středu jsme společně zachránili velikonočního zajíčka a hurá na prázdniny :-)

V angličtině jsme v úterý alespoň krátce otevřeli téma Velikonoc. Věnovali jsme se poslechu, čtení již o něco delšího souvislého textu a nově si pojmenovali mláďata vybraných zvířat (chics, ducklings, lambs, calves). Podívali jsme se také na výukové video o velikonočních tradicích v UK. K tematice se ještě vrátíme po velikonočních prázdninách. Zájemci o rozvíjení svých „skills“ mohou o Velikonocích natočit, nafotit nebo nakreslit  vlastní materiál o velikonočních zvycích ve své rodině nebo o přírodě, která se nám teď za oknem už opravdu probudila. Happy Easter!

čtvrtek 01. duben

Pašijový týden u Stromáků

  • Škola

Pašijový týden od 29.3. probíhal opět formou distanční výuky.  Stromáci si napsali ověřování z matematiky na procenta i z vlastivědy na téma revoluční rok 1848 a průmyslová revoluce. U velké většiny dopadly oba testy skvěle. Tak se radujeme. V českém jazyce se věnovali rozboru textů se zaměřením na dětskou literaturu a její ilustrátory, spisovný a nespisovný jazyk. V matematice si připomněli téma aritmetického průměru, kterému se věnovali již ve 4. ročníku. V přírodovědě si povídali o rozmnožovací soustavě, těhotenství a vývojových fází člověka. Vysvětlili  si rozdíl mezi pohlavním a nepohlavním rozmnožováním, rozdíl mezi mužskými a ženskými pohlavními žlázami, buňkami a orgány. Povídali si o změnách našeho těla, které probíhají  v dospívání. Stromákům byl nabídnut bezpečný prostor pokud se chtěli na něco zeptat anonymně – poté společně našli odpovědi na to, co je zajímá a mimo jiné řešili i to proč se o některých věcech stydíme mluvit… Příští týden po obědě bude možnost si opravit již napsaná ověřování z lidského těla – kdo se hlásil, že má zájem. Hlavním tématem pašijového týdny pak byl projekt na téma Velikonoc. Stromáci pracovali ve skupinách, společně malovali vejdunky, učili se velikonoční koledu. hledali odpovědi na otázky spojené se svátkem Velikonoc, poslouchali část rockové opery Jesus Christ superstar, aj. Pokud úkoly splnili, získali 8 indicií ( chybějících slov) do dopisu, který je dovede za velikonočním pokladem. Tak šťastnou cestu a pamatujte, že země se otevírá na Velký pátek a vydává svoje poklady! 

Veselé a prosluněné Velikonoce všem!

KOUKNĚTE NA FOTKY Z AKCE UKLIĎME ČESKO A Z PAŠIJOVÉHO TÝDNE

středa 31. březen

Popáté na dálku(30.týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V ohradě si zvykají noví obyvatelé: šedák Dáreček a klisna Amálka. Uklidili jsme si v šatní jurtě, protože jaro a protože už se na Vás těšíme. Nasloucháme ptáčkům zpěváčkům v Habroví, prosíme sluníčko, ať nás zahřeje. Představujeme si Vaše krásné kraslice a střapaté pomlázky. Kolik mazanců jste asi už spořádali!

Upletu si pomlázku hezčí nežli z obrázku.

Všechny holky, které znám, navštívím a vyšlehám!

Než mi dají vajíčko, vyplatím je maličko.

středa 31. březen

Velikonoce klepou na dveře…. Veveřáci

  • Škola

Poslední březnový týden nám utekl velmi rychle. To možná proto, že jsme se společně setkávali po dobu pouhých tří dnů. A proč pak? Protože už zítra nám začínají zasloužené dny volna a s nimi krásné velikonoční svátky. Moc se na ně těšíme a doufáme, že nám přinesou hlavně hodně klidu, pohody a slunce. Co všechno jsme za ty tři dny stihli? V hodinách matematiky jsme se věnovali především násobilce. Ukotvovali jsme násobilku dvou a tří. Snažíme se počítat zpaměti, na papír i pomocí her. V učebnici jsme se zapotili u zvířátek Dědy Lesoně a pavučin. Někteří z nás už trochu zapomněli jak se takové pavučiny vlastně počítají a doplňují. Co jsme, ale nezapomněli je počítání s přechodem přes desítku. Počítáme o sto šest, aby nám to šlo ještě plynuleji. Uvidíme, jak se v příštím týdnu popere s odčítáním. V  českém jazyce jsme si připomněli pravidla pro psaní velkých písmen ve vlastních jménech. Tomuto tématu jsme se už nějakou dobu věnovali na podzim, tudíž to nebylo nic nového a šlo nám to pěkně od ruky. Zvládli jsme i čtení velikonočního příběhu, doplňovačku na i/y nebo přepis textu. To abychom to psaní úplně nezapomněli. No a protože Velikonoce už klepaly na dveře zkusili jsme si i menší velikonoční kvíz, abychom zjistili, zda máme o tomto svátku přehled. Vše jsme završili středečním herním blokem, kdy se pravidelně setkáváme všichni najednou. Zkoušeli jsme poslepu malovat, plnili zábavné úkoly a přečetli si další kapitoly z naší knížky. Už nám zbývají jen dvě, takže se nemůžeme dočkat, až konec příběhu společně odhalíme během příštího týdne. No a teď už hurá ven, na sluníčko, barvit vajíčka, plést pomlázky a psát pohledy nebo dopisy. :)   

neděle 28. březen

Čtvrtá virtuální Stodola

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme odstartovali první jarní týden. Zima končí a odchází – paní moranu pálíme nebo topíme – a tak jsme se pustili do obrázkové knížky O smrti smrťoucí, abychom si to s tím odcházením trochu vyjasnili… Počítače nám tentokrát skvěle posloužily – mohli jsme obrázky z knížky každý prohlížet na své obrazovce. Kamarádi za počítačema koukali ani nedutali a nebo naopak dutali sofistikovaně – teda k tématu – takže se k tomu povídání o odchodech ještě určitě společně vrátíme. Návrh na úkol: povídání s rodiči o smrťáckém čtení či uskutečnění smutečního obřadu pro nalezené mrtvé zvířátko.

V úterý jsme si předškoláky povídali o tom,  co je to rovnodennost, Morana,  co už kvete a co kdo viděl za hmyzáky. S pořádným halasem jsme se rozloučili se zimou a básničkou „Přišlo jaro do vsi“ jsme přivítali jaro. Pak jsme si procvičili prstíky i mozkové závity u hry. Nejdřív jsme přeložili papír na polovic a pak ho slepili lepidlem. Andrea postupně ukazovala obrázky prvních jarních květin, kde jsme hádali jejich názvy. Jméno květiny jsme pak hláskovali a vytleskávali. Podle počtu hlásek jsme na slepený papír přicvakli kolíčky na prádlo. Na závěr jsme si rozhýbali svaly u hledání předmětů dané barvy na říkačku „Pan čáp ztratil čepičku“. Úkol dnešního dne zněl: Zatrsat si pořádně na oblíbenou písničku a přivítat tak jaro.

Ve středu jsme měli velmi komorní čtení pouze s jednou rodinkou. O to to bylo výživnější. V půlce čtení jsme se na čtení vyprdli a povídali jsme si, jak se máme, ukazovali jak umíme kotrmelce popředu a pozadu a úkol? Ten zněl jasně! Najít nějaké zvířátko, které už se probralo ze zimního spánku. ¨

Ve čtvrtek jsme se na předškolácké přípravě sešli v hojném počtu. Nejdříve jsme se pozdravili „ručičí básničkou“, potom jsme procvičili a uvolnili naše paže a mohli jsme se vrhnout do úkolu. Potřebovali jsme k dnešnímu dílu pastelky, papíry, lepidlo, tužky a nůžky. Na papír jsme nejdřív namalovali a vybarvili modrý trojúhelník, žlutý čtverec, zelený kruh a červený obdélník. Tvary jsme vystřihli. Potom děti lepily tvary na druhý papír tak, jak říkala Domča, až z toho vznikl domeček se stromečkem.

V pátek jsme se pustili do mořských hlubin s rybkou Rybitinkou, abychom si povyprávěli, co se na světě (tedy na moři) děje, když chce jeden pro sebe stále víc a víc. A aby Rybitinka nebyla na zachraňování katastrof sama, navrhli jsme si na odpo výrobu rybičky. K tomu stačí kousek barevného igelitu nebo sáčku, který se páskou přilepí na konec špejle – a hurá zaplavat s vlastní rybkou do jarních kaluží, napršených věder nebo se soukromým akvárkem (v podobě pětilitrovky) na zahradu. 

5. stránka z celkem 197« První...34567...102030...Poslední »