Aktuality

neděle 08. březen

Zpívání, hraní i nová pizzerie ve školce

  • Školka

Uplynulý týden byl plný pohody, hraní a hudby. Navštívili jsme představení Šíma a Lupi a za zvuku orchestru jsme se přenesli do vesmíru. I ve školce jsme dost zpívali a naučili se pár nových písniček. 

V následujícím týdnu je dopilujeme a doprovodíme rytmickými nástroji. Také jsme vyzkoušeli pantomimu, byla to legrace! :-)

A celý týdnem nás provázela i knížka “ Podivuhodná encyklopedie zvířat“ – některé děti doslova uchvátila.

Pátek jsme si užili v provizorní pizzerii. Proškolený personál :-) obsluhoval (dokonce i rodiče samotné) a upekl výbornou pizzu na přání, uvařil výborný čaj nebo kávu.

A mezitím jsme spoustu času strávili v téměř jarní přírodě. A protože ve škole byly jarní prázdniny, celý týden nás bylo méně než obvykle, ale v pondělí už se sejdeme v plné síle a těšíme se na vyprávění z prázdnin.

Na fotky se podívejte ZDE

sobota 07. březen

Šnečí ulity (25. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Za zpěvu Až já pojedu přes ten les brousíme si zuby na soušky z lesa. Čistíme kmeny od větví, rozměřujeme klády, řežem dvoumetry. Na osičce pod gumicukem vezeme lesní pych. Zavrtaní v peří posloucháme indiánskou pohádku o Červené labuti. S předškoláky pracujeme na pocitovém prožívání a pochopení přihlíženým situacím. 
V deštivém úterý starší děti s Monikou, Robem a Pražskou komorní filharmonií odlétly do vesmíru. Přenesl nás tam stroj sestrojený Lupi a Šímou a poháněný tóny děl E. Griega, P. I. Čajkovského, B. Bartóka či B. Brittna. Hudební řeč nezná meze, vždycky něco vynalezne. Telegraf i raketu, nebraňme jí v rozletu!  Zpáteční cesta vlakem proběhla tematicky- v nadpozemském ztišení. Malíčci strávili den pod lesním deštníkem a pak u knížek v teple jurty.
Ve středu jsme si kruh udělali kolem naší mladé jablůňky, zaříkali trávu, semínka a všechno jarní pučení, poslouchali cvrlikání a zazpívali sluníčku. Hledali jsme v trávě i v listí opuštěné šnečí ulity a nasbírali jsme jich plnou krabici. Budou zdobit Moranu, až nadejde její čas. A už se to blíží!
Čtvrteční zamrzlé loužičky zjihly pod prvními paprsky slunce, už je tak silné! Rozdělili jsme se po ránu na siláky dřevaře a zpěváky, tanečníky. Chlapíci vyrazili rubat a ženy a děti protančily dopoledne. Poprvé jsme obědvali venku, chutnalo nám náramně. 
Pátek. Na slunci kolem jabloně, zpíváme svatému Jiří. Po svačině rázujeme do sokolovny. Skáčeme po opičí dráze, válíme sudy, hrajeme míčem. Vracíme se utahaní k obědu. Čteme Rumcajse. Navlékáme ulity.
 

pátek 06. březen

Berušková Stodola (25.týden)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Začínáme si zvykat na stodolácky kroužek za jurtou, kde příjmáme důležitá rozhodnutí, radíme se a sdílíme. Otázka dne: Kam vyrazíme? Demokratickým hlasováním jsme se usnesli, že zůstaneme na Dvorečku, ale nasvačíme se u ohniště na křižovatce a cestou zpět se podíváme na novonarozená jehňátka. Dobrý nápad, u ohnište pracovali dřevorubci a tak se bylo na co dívat. Stejně jako na malé ovčí mláďátka. Pak už jen rutina oběd, odpočívání a domů.

Deštivé úterý jsme my starší děti s Monikou a Robem sdíleli s pražskou komorní filharmonií, se kterou jsme se vydali do vesmíru. Provázel nás Šíma a Lupi. Opláštěnkováni jsme se nebáli vyběhnout na hřiště, abychom aspoň na chvíli protáhli své svaly a šlachy. Zpáteční cesta pak byla příjemnou tečkou za dnem naplněným hudbou a deštěm. Ve vlaku se nám podařilo i na pár chvil usnout, nebo aspoň mít zavřené oči a odpočívat.  
S malíčkama jsme spolu s Honzou strávili deštivý den ve skrytu lesa mezi rozvodněným potokem a poté u knížek v teple jurty. Bylo fajn se propojit s Habráčky.

Ve středu jsme se vydali nahoru po dračím hřbetu za sluncem do břízek. Po zdolání kopce jsme si užii volné hry na sluníčku. Nasbírali jsme trochu dříví na venkovní ohniště a zpět do jurty jsme radostně běželi z kopce.

Čtvrtek. Zahráli jsme si škatulata hejbejte se. Kluci se vypravili s Honzou a Robem do lesa na dřevo a holky s mladšími kluky zůstali na dvorku, kde celé dopoledne zpívali. Oprášili jsme jarní písničky a tancovali při hře na kytaru.  Klukům se podařilo přinést hromadu dřevěného materiálu na letní ohně. Spousta řezání, sekání, měření, tahání…. obědvalo se venku se sluníčkem v talíři. Za hrdiny dne lze po právu označit Huga H. a Kvída H., kteří zůstali s Robem na dvorku a hodinu a půl po školce řezali a skládali všechno dřevo, přinesené z lesa.

pátek jsme v kroužku zpívali písničku Svatý Jiří. Pak jsme se vydali ke psím hrobům, kde jsme si na vyhlídce dali svačinku a pak si tam zůstali hrát. Stavěli jsme domečky pro brouky a mravence a pozorovali berušky. Beruškám jsme udělali různé zahrádky, prolézačky, mosty. Také jsme tvořili sněhuláky, hady a housenky z bláta. Ještě jsme dováděli na kopečkách a běhali po vytvořené kruhové dráze kolem stronu.

neděle 01. březen

Jémine, domine, masopust pryč! (24. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

 

Pondělí. Chlapecká výprava. Rozcvička, salutování, zpěv, dvojřad, trojice, přenášení raněného, přechod po visuté lanové lávce, výroba šípů, střelba z luku a ze vzduchovky na cíl, box, pročesávání lesa v rojnici. Odpoledne příprava na masopust, vyprávění 

V úterý byl masopustní rej! Nechyběli maškary všelijaké, tanec, zpěv, dovádění s lanem i bez. Svačinová hostina byla též jak se patří mastná a bohatá, slavnost jsme završili veselým průvodem masek kol Dvorečka. Jémine, domine, masopust pomine, jémine, domine, masopust pryč!

Ve středu jsme se po ránu trochu popelili u ohniště, pár uhlíků jsme si vzali a sebou do lesa a kreslili na kameny a pařezy. Kubík nás učil střílet ze svého praku. Po odpočívání jsme měli kakao. Ten den se narodila další dvě jehňata, celkem už pět nových přírůstků pobekává u oveček.

Ve čtvrtek na keramice jsme pro maminky hnětli a modelovali a malovali a nechceme prozradit co. Můžete se o to déle těšit). chvilku na nás cestou na Dvoreček sněžilo a do toho podél cesty spousta sněženek. To se nám moc líbilo.

Pátek. Tužíme tělo, v kruhu se rozcvičujeme. Vyrážíme na dřevo. Pila sekera, pásmo.  Vozíček. Svačíme v pocukrovaném mechu. Těžíme dřevo. Odvětvujeme sekyrou, řežeme pilou, nosíme, taháme metrové vymrzlé dříví. Pěkně jsme se u toho zahřáli. V jurtě jsme si u kamen přečetli o Bělušce a ševci Čičovi. Pak jsme hráli Kloboučku hop! A výtvarničili.

FOTO

 

 

 

 

neděle 01. březen

Masopust, maso do břicha pusť!!!

  • Rarášci

  Tak a je to za námi, zase! Masopustním úterým skončilo nevázané veselí a pojídání dobrot. Od Popeleční středy čekáme na Velikonoce, v tichu, rozjímání a půstu. Kéž by :-)

 Takže v pondělí jsme pokreslili strunami basu a dost jsme si na ní v kroužku zahráli! Vyrobili jsme si masopustní masky a v úterý to byl mazec!!! Ochutnávali jsme buřtíka a tlačenku a jitrničku a dobrota to byla… I když na tlačenku chvíli všichni koukali dost nejistě :-) A pak se tančilo všude! Basu Školkáči domalovali a šlo se na pozemek u řeky. Rozdělali jsme oheň a basu slavnostně spálili a tím ukončili to nevázané veselí!

 Takže jedeme dál… na zahradě máme kompostový kopec a protože není sníh, zjistili jsme, že lyžovat se dá i na prkně, které vede na kompostovou horu. A taky máme bylinkový záhonek. Rarášci do něho zasadili celou kedlubnu, která se odněkud objevila na školkové zahradě! Teď budeme pilně pozorovat, co se bude dít. Na zahradě už raší medvědí česnek, za pár dní ho budeme moc zase přidávat do pomazánek, k velké radosti dětí :-) .

 Ale raší i jiné kytičky a toho všeho si všímáme. Začala nás navštěvovat sousedovic kočka, kterou dobře známe, chodila s námi i do staré školky. Občas si ji pohladíme.

 Byl to dlouhý a plný týden! Jo a máme kolotočku! A Rarášci už fakt umí počkat a domluvit se, většinou… :-)

Na fotky se můžete podívat tady

 

neděle 01. březen

Masopustní tance nebraly konce! U školkáčů…

  • Školka

Tak jestli se školka v poslední době někdy otřásala v základech, tak to bylo v tomto týdnu, přesněji řečeno hlavně v úterý, kdy nám Masopust vrcholil maškarním. A naši rodiče byli zajedno s námi, takže žádní supermani ani spidermani – byli tu smrtka, slamák, různá zvířata, pán a paní, i čertíka byste našli. Tancovalo se, veselilo, hráli jsme různé hry, taškařice a honění. Určitě se podívejte na fotky, ta atmosféra je z nich naprosto čitelná a určitě omluvíte i těch pár rozmazaných – nešlo je prostě jen tak smazat! :-) )

Ve středu jsme vyrazili po dlouhé době do planetária na ještě zimní příběh Anička a Nebešťánek a měli jsme i čas prohlédnout si expozici uvnitř, po návratu v kroužku děti dobrých 20 minut vyprávěly, co všechno se jim líbilo, vyjmenovávaly planety! A jelikož nám cestování po delší době dalo zase zabrat a ne všechno bylo v pořádku, hezky jsme si to pojmenovali a domluvili se s dětmi, že na tom zapracujeme. A tak se pátek stal dnem, kdy jsme v rámci pátečních her a „tělocviku“ nacvičovali hemžení a následné rychlé dvojice, ohleduplnost při velkém mumraji, rychlé počítání atd. Šlo to velmi dobře, jsme rádi.

A mezitím ve čtvrtek jsme u vody spálili basu na znamení konce Masopustu. Tak, a už i malé dítě ví, že nám tím pádem zbývá 40 dní do Velikonoc. 

Na fotky se určitě podívejte ZDE

neděle 01. březen

Masopust a jehňátka ve Stodole (24.týden)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme s chlapeckou skupinou naposledy zažili branou výchovu v brdských lesích. Dřepy, kliky, salutování, lezení po kládě, rojnice, boxování střílení z luku a ze vzduchovky, lezení po lanovém mostě. Náročný program, který se povedlo naplnit bez zranění a ztráty dobré nálady.   S malíčky a dámami jsme zatím napekli dobroty na masopustní veselici, která nás čekala den následující.

V úterý přivítal Dvoreček všecky možné maškary. Byla tu bába s nůší, nevěsta, smrťáček, kočkek spousta, myš jedna, osel, tygr, netopýr, motýl, kuchař, průvodčí, piráti, a spoustu dalších. Pořádně jsme si zařádili, zahráli různé hry. Svačina dnes probíhala v podobě bohatě prostřeného stolu s masopustními dobrotami, kde si každý nabral, co hrdlo ráčí. Po hostině jsme oběšli blízké okolí v průvodu zpívajícím – dovádějícícm – tančícím. Po obědě jsme pak pozvali habrováčky do Stodoláckého kina, kde se promítaly Loupežnické pohádky.

Ve středu nás při kroužku hřál ohýnek. A tal jsme u něj zůstali i na svačinu. A protože nám na Dvorečku bylo taaaak prima, zůstali jsme tam až do oběda. Děti si hrály na restauraci, na honěnou, vozily se na vozíčku, anebo se hřály u ohně se zpěvem masopustních a jiných písní. Ještě jedna velká zajímavost se udála. Jedna z „našich“ oveček zrovna rodila jehňátka. A tak jsme se u novorozeňátek po malých skupinkách vystřídali. Viděli jsme jak ovčí máma své malé čistí jazýčkem, jemně na ně pobekává, a jak se čerstvá mláďata snaží poprvé postavit na nohy. Pak jsme nahlédli vedle, kde byla tři šestidenní mláďata veselá a čilá se svou ovčí maminkou. A to ještě zdaleka neporodily všechny březí ovečky. Těšíme se na další jehňátka.

Ve čtvrtek jsme se vypravili společně s Petrem k Madonce. Měření, sekání a řezání vyvrácených stromků. Připravený materiál jsme společnými silami dopravili na dvoreřek. Naštěstí zpáteční cesta je dolů z kopce, takže i menší děti se mohli s chutí zapojit a přiložit ruku k dílu.  

pátek jsme se už těšili jak si protáhneme tělíčka v tělocvičně. Na opičí dráze jsme běhali slalom, lezli tunelem, váleli sudy, běhali po lavičce… bavilo nás to převelice. Pak jsme ještě zkoušeli balancovat na Bosu. Na závěr jsme si zaskákali ma míčích a zhoupli se na kruzích.

pátek 28. únor

Masopustní veselice u Opičáků

  • Škola

Tento týden jsme věnovali Masopustu. Povídali jsme si o tom, jaké je teď období, co všechno se dřív touto dobou dělo, co se děje teď. Až jsme z toho všeho dostali chuť se také trochu poveselit. Každý jsme si vyrobili tradiční českou maškaru a pustili jsme se do toho. Zpívali jsme, tančili jsme, hráli na nástroje, až se celá třída otřásala :-) Kdo chtěl, mohl si s kamarádem vymyslet vlastní tanec a nakonec nám ho předvést. Všechny byly opravdu promyšlené a vydařené! Informace o Masopustu, které jsme našli na internetu jsme pečlivě zaznamenali a přidali k tomu i svůj vlastní popis to toho dne. Nakonec jsme si dali i tradiční masopustní koblihu. Tentokrát tedy z Alberta, ale příště už si ji snad i sami upečeme.

Nezapomínali jsme ani na učení. V násobilce jsme až po uši a snažíme se ji pokořit. Zatím se nám to daří, ale nesmíme polevit! V českém jazyce jsme se tento týden dál věnovali psaní velkých písmen na začátku vět a jmen. Stihli jsme i procvičit fonogestiku, colmizační slabiky a už umíme zahrát 3 tóny na flétnu.

V angličtině jsme se tento týden tužili. Měli jsme ji totiž dvakrát, náhradou za předminule. Různými způsoby jsme nadále procvičovali a prohlubovali téma jídla. Dozvěděli jsme se trochu o původu některých potravin(nová slovní zásoba a cow, a field, a tree) a zasmáli se starému britskému aprílovému žertíku o stromu špagetovníku. Díky většímu časovému prostoru se nám i podařilo se vypravit učit ven. Ve středu nám počasí přálo, a tak jsme se hezky proběhli při slovíčkové štafetě a užili si vyhlédávání úkolů a slovíček, které jsme si před tím sami vytvořili.Užili jsme si i při přehrávání příhody Soup podle poslechu.. Nejvíce nás ale bavila předprázdninová desková hra, kterou jsme si nejprve zahráli v učebnici a posléze sami vyráběli. Slovíčka už umíme, tak jsme ještě pocvičili věty     I like…I don´t like. A až se zase zase za čtrnáct dní po prázdninách sejdeme, zahrajeme si ji i s těmi, kteří tentokrát chyběli.. Happy holiday!

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

 

pátek 28. únor

Masopust u Brouků

  • Škola

Brouci týden odstartovali sladce. V rámci masopustu jsme si upekli voňavé koblihy. Kromě odměření správných dávek všech ingrediencí si museli napsat i pracovní postup. Odměna byla ale chutná! V úterý  jsme měli projektový den na téma Karla IV. protáhl se nám až do pátku, kdy jsme si udělali přípravu na vitráže. Trpělivě vyřezávat obrysy do papíru není žádný med! Chvilku na louce jsme strávili nad množinami a Vénnovým diagramem. Ve čtvrtek se Brouci věnovali tématu voda a koloběhu vody v přírodě. A teď hurááá na jarní prázdniny! 

Brouci a masopust

pátek 28. únor

Mazáci a únorové jaro

  • Škola

Celý uplynulý týden zastínilo páteční učení venku. Původně jsme chtěli procvičovat násobilku, tvary podstatných jmen a slova příbuzná. To vše jsme také dělali, ale mnohem více nás zaujalo hledání poslů jara. Takhle v únoru jsme jich našli v lese opravdu  hodně. A ještě o dost víc nás bavilo zdolávat překážky. Jednou takovou byl skok přes příkop, který jsme v lese objevili. Prostě skvělá zábava, les nás baví :) V matematice jsme se stali výzkumnou skupinou, sbírali jsme data a ze všech těch poctivě nasbíraných dat jsme vytvořili společný histogram. Dokázali jsme odčítat trojmístná čísla, zdokonalovali jsme své znalosti o úsečkách a přímkách a lámali si hlavy se slovními úlohami. V češtině jsme kromě procvičování dokončovali pohádku O Červené Karkulce, kterou ale vyprávěl vlk. Výsledky byly často originální a vtipné. V prvouce jsme otevřeli téma lidské tělo. A výtvarka? Masopust, masky a anilinové barvičky!

Ve středu v angličtině jsme se věnovali opakování tématu volného času (Free time). Zopakovali jsme si aktivity a věty typu: On Monday, I ride a bike. Naučili jsme se nová slovíčka old, new, big, small. Popisovali jsme věci pomocí věty It’s (new/old/small/big…) Poté jsme se posunuli k učebnici a volně navázali na téma At the park, které s volným časem souvisí. K Procvičení nám přibyla slovíčka a boat, a skateboard, a bike, a kite, a ball, a plane. 
S dětmi jsme také hlasovali o filmu, jehož promítání proběhne v některém z týdnů po jarních prázdninách (pravděpodobně 19.3., bude potvrzeno). Do užšího výběru se dostaly pohádky/pohádkové filmy Ponyo, Grinch a Hledá se Nemo. Který film z těchto tří si pustíme vám včas dám vědět e-mailem, případně přes WhatsApp (pravděpodobně během první poloviny jarních prázdnin). Bylo by skvělé, kdyby se děti na film mohly doma podívat v češtině, aby věděly, o čem je, a mohly se více soustředit na jazyk jako takový.
 

5. stránka z celkem 166« První...34567...102030...Poslední »