Aktuality

pátek 22. leden

Vrabčáci v pohádce

  • Škola

Jak se měli VRABČÁCI v uplynulém týdnu se můžete podívat ZDE. Hned z kraje týdne jsme se ponořili do světa pohádek a pomáhali jsme princi získat princeznu, tím, že jsme mu pomohli uhodnout několik hádanek. Následně jsme si poskládání děj pohádky “O perníkové chaloupce” a také jsme si ji vyprávěli – každý řekl kousek. Naučili jsme se básničku od Františka Hrubína – Perníková chaloupka a k ní se naučili i melodii, hodně to děti baví. V písance už píšeme další písmenka a děti jsou čím dál tím lepší písaři. V matematice jsme zkoušeli, jaké množství vody se vejde do různě velkých nádob, bylo to napínavé. Nově sčítáme s přechodem přes desítku a všem počtářům se skvěle daří. Úterý bylo světě vynálezů a objevů, budeme řešit, z čeho je co vyrobeno a naučíme se správně třídit – pro tento účel jsme si vyrobili čtyři, mozaikové, různě barevné kontejnery a příští týden začneme třídit slova = materiály. Že tomu nerozumíte? Nevadí, děti vám to vysvětlí, ale musíte vydržet!

sobota 16. leden

Šílený Huhulák a tajemná paní Zima

  • Školka

Všechno začalo v pondělí, to je jasné. Pošťák nám přinesl psaní od šíleného Huhuláka, který nám prý všechny legové panáčky zatavil do ledu. Nejdřív jsme ten jeho ledový úkryt museli najít a pak jsme je samozřejmě museli vysvobodit. I najít nám ho dalo dost práce, museli jsme luštit velký matematický kód ale úkryt byl na světě. A pak jsme museli projevit velkou trpělivost, než se led v herně roztál a jednoho panáčka po druhém jsme tak mohli osvobozovat. Uff, pěkná dřina. Ale jelikož venku chumelilo, na nic jsme nečekali, šli jsme řádit ven ale také jsme započali velký tvořivý proces té krásné, tajemné, možná mírně strašidelné, nespoustané paní Zimy, která úderem čtvrtečního odpoledne pohltila naši šatnu. A bude svědkem všeho, co nás v příštích dnech čeká. Všechno, co budeme prožívat, budeme zachycovat na jejích krásných šatech. 

Na fotky, co jsme všechno v týdnu prožili, se URČITĚ podívejte zde Šílený Huhulák a tajemná paní Zima

 

 

sobota 16. leden

Iglú(19.týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Sněhová kalamita nás opravdu potěšila. Sníh se drolil, skřípal, udil, vychloubal a výskal. A toho ledu pod ním, každá noha chtěla jinam, té švandy! Iglú se samo proměňovalo, tisíc permonů do něj přes noc zakusovalo své perlíky. Ovečkám jsme dali ёлку na okus, své svačiny jsme okusovali rapid, rapído, než nám zmrzne prstíno. Boxování zahřeje i ve větru na louce, což teprv závody sounož v pytlích. Na týchž jsme se i vybobovali náramně. Že oheň hoří i na sněhu, jsme ověřili. Švejk by řekl, že jen mohlo bejt víc toho zelí. Jinak to nemělo chybu.  Vystřihli jsme bezpočet papírových vloček. Malovali jsme na sníh. 

Byla jedna Káča, co se chtěla vdát,

čert to na ní viděl, šel s ní tancovat.

sobota 16. leden

Stromáci v polovině ledna stále doma

  • Škola

V polovině ledna se Stromáci stále učili z domova. V matematice si připomněli výpočty se závorkami a opakovali před pololetním ověřováním. V českém jazyce se věnovali vzorům přídavných jmen. Ve vlastivědě se zaměřovali na život na vesnici v době osvícenství a na významné vědecké postavy této doby. A aby to na dálku nebyla taková nuda, kreslili do sněhu, vytvářeli plánky vesnic tak, jak si je představovali. Následně zkoumali, jakých historických nepřesností se dopustili. V přírodovědě se věnovali ověřování tématu Vesmír. 

Koukněte na fotky

pátek 15. leden

Opičáci na sněhu

  • Škola

V tomto týdnu jsme ukončili téma vlády a parlamentu ČR. Abychom tomu lépe porozuměli, vytvořili jsme si vlastní Opičáckou republiku se vším všudy. Máme parlament, vládu, ministerstva a ve volbách jsme si zvolili prezidenta. Tedy vlastně prezidentku. Stala se jí Františka Opičáková. Je to pro nnás výzva, ale budeme se snažit, aby naše republika fungovala podle platných zákonů. Seznámili jsme se s několika novými českými slovy. Vyjmenovaná slova po P pro nás byla zprvu trochu oříšek, ale nakonec se nám podařilo všem slovům přijít na kloub. V matematice jme se zapotili u pavučin. Povedlo se nám najít takové souvislosti mezi čísly, o kterých jsme neměli ani zdání. Pěkně jsme se u toho zapotili. Protože nám konečně nasněžilo a o víkendu by mělo i  pěkně zamrznout, připravili jsme si mrznoucí obrazy. Do pondělí se nám pěkně zmrnou a my se na vlasní kůži přesvědčíme o tom, že voda opravdu může měnit skupenství. 

V angličtině jsme tento týden hodně psali. Doplňovali jsme cvičení podle poslechu i z více nabízených možností, napsali jsme e-mail kamarádovi, s tematikou jídla. Do seznamu našich „kulinářských znalostí“ jsme doplnili další slovíčka, zejména z oblasti ovoce a zeleniny -  (a plum, a cherry, a peach, a pear, a potato, a tomato, peas, beans, a leek, a pineapple, a water melon, an onion). Procvičili jsme je formou binga i při dalším skupinovém obchodování, kde jsme trénovali věty Can I have, please…..? It´s 2 pounds together. Here you are. „Shopping“ nás opět bavil, stejně jako říkanka s hudbou „I like pizza“.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 15. leden

Mazáci stateční onlajňáci

  • Škola

Stále za počítačem. Jsme stateční, sice se moc těšíme zpět do školy, ale doma neleníme. Všichni se pravidelně připojujeme k výuce. V uplynulém týdnu jsme se snažili přijít na kloub rovnicím. Přetahovaná skupin zvířátek dědy Lesoně, váhy se závažím i čísla. Každý z nás počítá jiným způsobem. V češtině jsme zejména opakovali různá gramatická pravidla a v druhé půlce týdne jsme se věnovali také slohu. V vlastivědě jsme dokončili téma Přemyslovců a začínáme zjišťovat, jak to bylo dál ve 14.století.  V přírodovědě zkoumáme lesní  patra.

V angličtině jsme uzavřeli téma have got/has got (kladné věty, záporné věty, otázky, krátké formy odpovědí) větším procvičováním v různých formách. Děti vymýšlely otázky pro ostatní spolužáky, tvořily otázky z oznamovacích vět, opakovaly i v interaktivním videu o vodícím psu Pipovi. K tomuto tématu jsme se vrátili v druhém bloku, kdy jsme si o videu povídali, popsali jednoduchými větami děj i postavu Pipa.

pátek 15. leden

Sněžné kočky (19.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí bylo ve znamení příprav na úterní kočičí den. Povídali jsme si o tom jaké kočky jsou, co umí, jak se chovají. Také jsme zpívali kočičí písničky jako Sněží, Mráz Kolem Běží, Padá Snížek, Či a Či Kluci Kočičí. Nejvíc se nám zalíbila písnička Kocúrek, kde děti v  písničce vymýšlely, jaký kocúrek byl (strakatý, mouratý, vousatý, okatý, chlupatý, flekatý, ale i legrační verze jako duhový :) S boby jsme vyrazili ke galerii, ale sníh tam na nás nečekal. Asi už roztál. A tak jsme aspoň podnikli „výstup na ledovec“. Šplhat po zmrzlém kopci galerie si žádalo opravdu zdatné polárníky. Před obědem jsme ještě popřáli Mie, k jejím třetím narozeninám. No a po obědě, pro nás Majda přichystala dobročinný bazárek. Přinesla z domova různé sponečky, gumičky a korálky, a každý si mohl vybrat co se mu líbilo.

Úterý. Sraz Stodoláckých koček. Všech barev i tvarů i roztodivných jmen i schopností. Kočičí rozcvička, hra na chytání myší i na Pozor děti kocour spí , kdo ho vzbudí toho sní. K svačině jsme pojedli myší ocásky a jiné myší specialitky. Vyběhli jsme ze Dvorečka skoro po čtyřech, lezli na strom jako kočky, číhali a lovili, proháněli se, kočkovali se. Hráli hru Utíkej Káčo, utíkej  a rozehráli říkačku Myšičko, myš pojď ke mě blíž…….A u to jsme si zpívali….ČI A ČI A ČIČIČI a nebo krásnou od Hradišťanu Náš malej kocúrek zlámal nohu….V lese jsme pak mezi stromy natáhli klubíčka a hledali podle nich tu správnou cestu. Před obědem nás ještě čekala narozeninová oslava Mii a Anežky. Zapálili jsme jim  svíčky přání, popřáli a zazpívali. Odpoledne jsme pak ještě motala klubíčka a malovala je na papír.

Ve středu bylo předpovězeno, že následující noci má mrznout, a tak jsme vyrazili do lesa sesbírat nějaké přírodniny, které nás zaujmou, abychom z nich pak odpoledne mohli vyrobit zamrzlé ozdobičky. Svačinku jsme si dali tentokrát pěkně kultivovaně u lesního posezení pod Fabiánouvou naučnou stezkou, pak jsme prolezli horem dolem rouru a vyrazili pod velkou skluzavku. Cestou jsme zahájili stavbu domku u povaleného pařezu. Nasbírali jsme tašku zajímavých lesních pokladů, našli v galerii ztracenou rukavici z předchozího dne a vyrazili na oběd. Po obědě a odpočívání jsme s předškolákama sepsali pomocí příběhových kostek pohádku, a malíčci venku vytvářeli ledové ozdobičky.

Ve čtvrtek  nám přes noc opět nasněžilo. Úplná zimní pohádka. A tak jsme se opět vydali za most s boby. Chvíli jsme na kopci řádili, a zpět do jurty jsme šli podél Berounky k louce a skrz myší díru. Po odpočívání jsme vyráběli bzučítka z dřevěných špachtlí, gumiček a papírku. Zjistili jsme, že papírek se slinami brzo rozpustí a vyměnili ho za kus látkové stuhy. Pak jsme si na ně zabzučeli Komáři se ženili.

pátek jsme zjistili, že konečně v noci dost mrzlo a mohli jsme tak rozvěsit na strom naše ledové obrázky. Ranní kroužek jsme udělali na dálku spolu s Habrováky. Navzájem jsme si řekli, co máme na ten den v plánu. Pověděli jsme Habrovákům, jak jsme vyrobili ledové obrázky a jak jsme u toho zjistili, co všechno ve vodě plave a co ne. Habrováci nás zas pozvali, ať se dojdeme podívat na iglu, které postavili na louce a že ho můžeme příští týden dotvořit i dozdobit, když budeme mít chuť. Společně jsme si pak zazpívali písničku o veverce a pozdravili se. Sami jsme pak vzali boby a vyrazili do Galerie. Tam jsme testovali boby na svahu, stavěli domečky i sněhuláka a pozorovali stopy ve sněhu. V jurtě jsme dnes vyzkoušeli, jak se mele mouka z obilí a kolik to dá práce. Každý pak přiložil ruku k dílu a umíchali jsme těsto na litý perník, o který jsme se podelili i s kamarády z Habroví. 

pátek 15. leden

Veveřáci po stopách měkkých souhlásek, stovkové tabulky a not

  • Škola

Veveřáci mají za sebou druhý lednový týden. Ten s sebou kromě sněhu a sněhových radovánek přinesl i mnoho nového a zajímavého. V matematice jsme poznávali stovkovou tabulku. Zkoušeli jsme dávat čísla správně za sebe. Hledat číslo za a před vybraným číslem. Čísla jsme si i osahali. Z modelíny jsme tvořili čísla dle zadání nebo příkladu. S číslicemi jsme si hráli, třeba bingo. Pracovali jsme a počítali s desítkami a jednotkami. Zvykáme si i na pravidelný matematický diktát. Buď v podobě opisu, klasického diktátu nebo jako diktát na hledání chyb. Počty se nám dostávají pod kůži a jde nám to čím dál lépe. V českém jazyce jsme se více zaměřili na měkké souhlásky. Procvičovali jsme je pomocí doplňovaček, diktátu, opisu nebo jiných cvičeních v učebnici a pracovních listech. Měkké souhlásky jsme si zkoušeli i osahat. Psali jsme si slova s měkkými skupinami do mouky. Umíme také správně hledat pěnovou kostku nebo tvrdou kostku podle měkkých či tvrdých souhlásek ve slově. V prvouce jsme pokračovali v bádání lidského těla. Věnovali jsme se tomu v tomto týdnu celý jeden den. Vytvořili jsme si ženské a mužské tělo. Pracovali jsme s knížkami a internetem, abychom ve dvojicích mohli zpracovat plakát o vybraných lidských orgánech. Vše jsme si zpestřili shlédnutím videa o mozku. Abychom věděli, kdo nám celé tělo řídí. V hudební výchově nemůže zpívat, ale to nám nebrání vyndat hudební nástroje. Povídat si a poznávat tóny a jejich vlastnosti. Také už víme, že tóny zapisujeme jako noty. A noty nemají řádky ale linky a svou vlastní notovou osnovu. V poznávání těchto tajů budeme pokračovat i v příštím týdnu.

V angličtině jsme se zaměřili nejprve na spelling a psaní názvů barev. Hláskování jde už až na výjimky všem výborně a často i bez pomoci tabulky, což je výborná zpráva. Je potřeba se k němu ale stále vracet a zkoušet si hláskovat minimálně všechna slova, která máme zapsaná ve slovníčku. V kroužku jsme procvičovali otázku What is your favourite colour? Zopakovali jsme si také čtení a odměnili se výrobou druhého dílu miniknížečky Tina´s tiny book. Druhou část vyučování jsme věnovali támatu jídla, které máme také moc rádi. Zahráli jsme si hru na telefonující potraviny, naučili říkanku podle poslechu a s otázkou Do you like….?, zjišťovali, co kdo má a nemá rád.

Na fotky ze zasněženého týdne se můžete podívat zde

čtvrtek 14. leden

Vrabčáci ve sněhu

  • Škola

Další týden uplynul jako voda a Vrabčáci si konečně užívali zimu. Co všechno jsme ve sněhu, ale i mimo něj zažili můžete vidět  Zde. Sníh jsme používali jako stavební materiál a postavili jsme z něj nejen sněhuláky, ale také celé město, které  děti pojmenovali Sněhovice. Bylo skvělé pozorovat, jak už jsou děti pěkně sehraná banda a jak jim jde práce pěkně od ruky a dokážou se na lecčem domluvit. Celý týden jsme hodně četli a psali a snažili jsme se, si co nejvíce upevnit tvary malých tiskacích písmen, snad se nám to podařilo. Dost jsme se posunuli i v psaní vázaným písmem, je to dřina, ale děti to zatím dost baví. Matematika se nesla v duchu opakování a také jsme se seznámili s novým matematickým prostředím – s hady, je to zase trochu něco jiného a malinko jsme s s tím popletli hlavu, ale nakonec to všichni pochopili, jsou to Vrabčáci šikulové. Stihli jsme si také namalovat návrhy čepic – pomocí krásně barevných anilinek. Jediné, co nám stále trochu chybí je, že si stále nemůžeme z plných plic zazpívat, ale věřím, že se toho brzy dočkáme!

neděle 10. leden

Tři králové přinesli první sníh

  • Školka

Tohle by si člověk nenaplánoval – snad jen přál. Jakmile si děti navlékly bílé pláště, nasadily královské koruny, začaly se snášet z nebe droboučké vločky. A ti malí chodili, přáli hodně zdraví, a co bylo nejdůležitější – přinášeli radost a úsměv na tváři. Předtím si ale samozřejmě musely děti koruny vytvořit a nazdobit. Dohadovaly se, zda budou Melichar, Kašpar nebo Baltazar. Povídali jsme si o tom, že měl Baltazar tmavou pleť a jestli byl tím pádem jiný, než ostatní. Ano, velké téma a zjistili jsme, jak máme chytré děti s velkým, otevřeným srdcem a myslí. 

O Třech králích jsme se také dozvěděli, že se zajímali o hvězdy, tak jsme si o souhvězdích povídali a zkoušeli je zakreslit podle toho, jak vypadají na noční obloze. A také jsme si užili oslavu narozenin Anežky a výborné muffinky, které s mamkou upekly. A týden zakončil velký tělák, kdy jsme využili vánoční dárek, velké barevné kostky, které nám posloužily na vyřádění těla v herně před vyřáděním těla na sněhu venku. Hýbeme se a dělá nám to dobře!

Na fotky se podívejte TŘI KRÁLOVÉ

5. stránka z celkem 189« První...34567...102030...Poslední »