Aktuality

pátek 24. leden

Opičáci a neživá příroda

  • Škola

Tento týden jsme odstartovali projektovým dnem na téma Neživá příroda. Rozjeli jsme se na spoustu zajímavých míst. Všichni jsme se dozvěděli hodně zajímavých věcí a někteří si i něco přivezli. Většina Opičáků se mnou navštívila lom Kosov u Berouna, kde jsme hledali lávové pumy. 

Ve středu jsme společně s Mazáky a Veveřáky vyrazili do divadla Kampa na představení Škola Malého stromu. Představení bylo moc krásné a myslím, že o něm budeme všichni dlouho přemýšlet. 

Zbytek týdne jsme věnovali opakování bě, pě, vě. Nově jsme se začali bavit o tvarech slov. Hledání různých tvarů jednotlivých slov nám dalo docela zabrat. V matematice jsme se tento týden poprvé setkali s rýsováním podle pravítka. Všem to šlo moc hezky od ruky:-) Během týdne jsme každý den cvičili rytmické slabiky a pořádně jsme si zopakovali, co je to směrová růžice.

V pátek se nám hodně dařilo v angličtině. Zopakovali jsme si názvy všech potravin, které jsme se naučili loni a překvapivě si toho docela hodně pamatovali. Doplnili jsme je ještě o další slovíčka, která jsou obsahem letošní třetí lekce. Vše jsme zapsali do slovníčku, zopakovali si spelling a pak nás čekaly ochutnávací hádanky se zavázanýma očima, na které jsme se moc těšili. Procvičili jsme otázky What´s this? a Do you like…..? A samozřejmě tu naši celou jídelní slovní zásobu:   food, bread, butter, jam, cheese, ham, honey, milk cereal, fish, tuna, rice, pasta, chicken, cocoa, water, lemonade. Činnostní učení nás tak bavilo, že jsme ani nechtěli skončit.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 24. leden

Stromáci před lyžařským výcvikem

  • Škola

Týden od 20. ledna začali Stromáci i všechny ostatní děti z naší školy společným projektovým dnem na téma Neživá příroda. Každé z dětí si mohlo v předchozím týdnu vybrat, kam se vydá. A tak někteří putovali za sopečnými pumami do lomu Kosov u Berouna, někdo byl v okolí školy, stavěl domky z kamenů a maloval na ně, někdo třídil naší školní mineralogickou sbírku, další vyjel do Geoparku UK na Albertově nebo se vydal s geologem Štěpánem Rakem pod Barrandovskou skálu k Vyskočilce, kde hledal sopečné růže a mnoho dalšího. Ve zbytku týdne se Stromáci připravovali na přezkoušení, procvičovali určování vzorů podstatných jmen rodu mužského, v geometrii rýsování kružnice a kolmic. Narýsovat rovnoběžky je pro některé stále ještě problém. V historii jsme pak ukončili společným shrnutím a testem téma Přemyslovců. A abychom se po přezkoušení a na závěr prvního pololetí trochu odměnili, vyjeli jsme do KC Zahrada na program Pražského filharmonického sboru s tématem Masopustu.  Tak třeba víme, že se mu i jinak  říká fašank nebo šibřinky. A teď hurá na hory!

Koukněte na fotky

neděle 19. leden

Dvanáct je měsíců – 18.týden ve Stodole

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí jsme začali společnou písničkou o 12 měsících. Posvačili na dlouhé kládě na křižovatce a vrátili se na dvorek, kde jsme si hráli až do oběda. 

V úterý jsme vyrazili k zamrzlým loužím, ale čekalo na nás spíše bláto, ale to na náladě dětem jen přidalo. Byla zima a když vysvitlo na louce sluníčko,pádili jsme za ním. Tam jsme si užívali her na kočku a na myš, na rybáře a někteří si i s Habrováky zahráli i fotbal.

Ve středu na nás za kopcem vykukovalo sluníčko, a tak jsme se rozhodli jít mu naproti. Vylezli jsme nahoru po dračím hřbetu a ještě výš k břízkám. Tam jsme se na sluníčku utábořili. Z toho místa jsme měli velkou radost, a řekli jsme si, že to za ten velikánský výšlap stálo. A tak jsme si tam pohráli, posvačili a po cestě dolů jsme k jurtám jsme váleli sudy. 

Čtvrtek jsme prožili na dvorku bez habráčků, zato se zvířátky. Dostali jsme za úkol nakrmit ovečky, kozy, králíky a morčata. Po svačině jsme se vydali naplnit krmelec dobrotami i pro lesní zvířátka. Celé odpoledne jsme se pak hráli v teple jurty.

V pátek jsme si zazpívali ve společném kroužku a povídali si o hrách, které máme rádi. Vytvořili jsme KLOBOUK HER A z něj si budeme vybírat hry, které budeme společně hrát. Jako první vyšla rybičky, rybičky, rybáři jedou. Děti to náramně bavilo. Pak jsme i s vozíkem vyrazili do lesa na dřevo na společný oheň a po návratu jsme v jurtě tvořili – navlékali korálky a barevné těstoviny( díky Ivo!) jako náramky a náhrdelníky.

neděle 19. leden

Dobytek (18. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Lezem bleskem nad Červenou rokli. Až na Pupek. Nacházíme svatý obrázek. Hrajeme šiškovanou. Po vrstevnici se vracíme k obrázku. Čteme slona Babara. Pracujeme na předškolních sešitech. 
V úterý skotačíme na louce: podbíháme roztočené lano, přetahujeme se, hrajem fotbálek. Slunce hřeje a nám je hej.  Odpoledne čteme básně ve francouzštině. Předškoláci stříhají jednu rybku za druhou. S Honzou opravujeme šuplíčky. 
Prostřední den směřoval za sluncem. Prokřehlé prstíky, ztuhlé úsměvy i zamrzlá nálada ve slunečních paprscích  roztály a les zajiskřil spoustou nápadů. Tu domeček pro krtka, tam klouzačka pro nás. A také odvahu to slunce člověku dodá-přes příkop po padlém kmeni.
Ve čtvrtek jsme se zas po roce vrátili do království Blanky keramické. Vydali jsme se do krajů věčného ledu, kde ve svých iglů žijí … Tolik rozesmátých zachumlaných Eskymáků jste ještě neviděli. To budete koukat, jak nám pod rukama hlína ožila.
Pátek. Hrajme na rybičky a rybáře. Zpíváme 12 měsíčkům. Krmíme králíky. Ovce. Dáváme seno, vodu i dezert. Rozbíjíme jim ledt. Jdeme k nim do výběhu a hladíme je. Víme, co jsou vidle čtyřky. Venku sbíráme podstaty do hmyzího domku. Na náhorní plošině nacházíme pobytové stopy divočáků a srnek. Čteme V. Nezvala.
 

sobota 18. leden

Tluče bubeníček…

  • Rarášci

Celý Raraší týden se nesl ve znamení hudby, zpívalo se a hrálo. Rarášci si vyrobili bubínky, které si pak náležitě užili. Raraší kapela ve své produkci pokračovala i v dalších dnech. Děti si vyzkoušely, jaké to je, počkat až druhý dohraje. A tak si každý zahrál své sólo. Hrálo se nahlas, potichu, pomalu i rychle a také jsme se pokusili vyrobit ticho. Hádejte, co bylo nejtěžší :-) Po muzicírování přišly na řadu i barvy. Konečně jsme ozdobili našeho dřevěného houpacího koníka, nalakovali ho a teď je z něho duhový jednorožec… bez rohu :-D V pátek jsme oslavili Vašíkovi narozeniny. Byl to pěkný narozeninový mejdan. Moc jsme si užili pomoc Ingrid ze školy. Rarachy si nová teta během hodiny získala natolik, že ji nechtěli pustit domů. Někteří se už moc těší na lego kroužek, který u Školkáčů vede. 

A týden je pryč než jednorožec zařehtal…

Na fotky se můžete podívat tady

pátek 17. leden

Bratři v poli u školkáčů

  • Školka

Tento týden jsme se již od pondělí věnovali novému tématu – naše zvířata, co jedí, kde žijí, kolik mají mláďat – jak se jim říká…hráli jsme hru, kde se zvířata hledala podle zvuku, naučili jsme se novou písničku – “Utekla nám myška”. Došli jsme zvířatům nadělit potravu do krmelce, tiskátky z brambor jsme vytvořili společný obraz zvířecích stop. Byly tu stopy ježka, vrány, divokého prasete, jelena i bažanta. A také jsme se začetli do knížky “Bratři v poli” – je to krásný příběh o opravdovém přátelství. Týden jsme zakončili společně vytvořenou koláží krmítka a spousty ptáčků. Děti obkreslovaly, stříhaly, pracovaly se suchými křídami, které roztíraly po ploše. Krmítko sestavily ze dřívek a lepily. Bylo potřeba hódně trpělivosti. Na zahradě jsme potom s Tomem vytvořili novou prolézačku z cívek a na skokanském můstku v závěru jsme létali jako čápi. No někteří spíš jako vrabci :-) Téma si děti užívají a my s nimi. Budeme v tom pokračovat i v následujícím týdnu.

Na fotky se podívejte ZDE

pátek 17. leden

Brouci a putování do historie

  • Škola

V pondělí proběhl ve škole kolejní den. Děti tak pracovaly ve svých kolejích se svým průvodcem. Rada školy se zaobírala plusy naší školy. Zahradníci pečovali o květiny uvnitř. Správci brousili venkovní dveře. Knihovníci se setkali s paní spisovatelkou. Koleje jsou skvělé, děti se potkávají mezi sebou napříč ročníky a je za nimi vidět práce. 

Z hlediska českého jazyka jsme se věnovali psaní předpon s a z. Jako novou látku jsme začali druhy přísudků (slovesný a jmenný se sponou). Zkoušeli jsme je poznávat ve větách, tvořit věty dle zadání. V matematice jsme se věnovali hlavně převodům jednotek. Zvláště u krychlových nám to opravdu moc nejde, tak jsme si vyrobili pomůcku! Krychle. Ponořili jsme se do dávné historie pravěku a starověku, dění na českém území. Proběhla odvážná bitva mezi kelty a germány! Také krvelačný boj s vojsky Římské říše. Dostali jsme se až k Velkomoravské říši a příchodu Cyrila a Metodějě. Zkoušeli jsme psát hlaholicí! :-)

Brouci a historie

pátek 17. leden

Mazáci ohněm vonící

  • Škola

Týden jsme zahájili prací v našich kolejích, správci renovovali stará vrata, zahradníci se postarali o květiny ve škole a také si vyzkoušeli navrhovat ozelenění našeho dvorku, knihovníci se sešli se spisovatelkou Irenou Hejdovou, kronikáři pokračovali v tvoření kroniky a také školního časopisu a rádci tentokrát tvořili plakáty o tom, v čem si myslí, že je naše škola výjimečná. Mazáci formou her procvičovali vyjmenovaná slova a také násobilku. Společně objevovali čtvercovou síť, pohyb po síti, hledali krátké i dlouhé cesty, snad se jim jednou v budoucnu budou lépe chápat vektory. V češtině hledali charakteristiku bajky a pohádky a pokusili se vytvořit osnovu k vyprávění. V tomto týdnu bylo hodně teorie, v příštím týdnu se ji pokusíme uvést do praxe. Mazáci opět skvěle zvládli výtvarničení, malování na černý papír, to byla výzva. Fantazie jela naplno a to ne jen na papíře! V pátek jsme vyrazili ven, učili se u ohně, běhali, procvičili matematiku i češtinu, ale zvládli i své první volby, zvolili členy dočasného parlamentu a definovaly první zákony Mazáků.

Při angličtině jsme se soustředili na opakování slovíček, trochu spellingu. Rozdělovali jsme slova na slabiky a formou hry zkoušeli, které slovo je jak dlouhé. Následně jsme rozdělovali slova do skupin podle toho, co měla společného (např. Zvířata, barvy, délka slova, první písmeno..). Také jsme si zazpívali Row, row, row your boat z minulé hodiny (odkaz v minulých zprávách). S Heather se děti soustředily na fráze I like/don’t like v rámci povídání o jídle. Ve skupinách pracovaly s obrázky a udělaly svůj seznam potravin.

FOTKY

pátek 17. leden

Budiž hláska z Opičáka

  • Škola

V pondělí jsme týden zahájili kolejním dnem. Děti se jako obvykle rozdělily do svých kolejí a pracovaly na svém tématu.

Tento týden se u nás nesl v duchu hlásek. Ujasňovali jsme si, co to vlastně je, jaké máme druhy. Jednotlivé jsme pak hledali ve slovech a každý z nás se na chvíli hláskou stal. Zvládli jsme určování hlásek ve slovech se skupinami „dě, tě, ně“ a nakonec. Skupiny „bě, pě, vě“ nám sice daly trochu zabrat, ale na nás si jen tak někdo nepřijde. Během týdne jsme se naučili čtyři nové písničky a začali jsme více procvičovat rytmické slabiky. 

Znalost not se nám velice hodila při matematice, když jsme trénovali třetiny, čtvrtiny, pětiny a šestiny.

V prvouce jsme se bavili o rodokmenu, vztazích v rodině a vývoji člověka. Každý z nás si pak nakreslil svoji babičku/dědu, jak asi vypadali, když byli v druhé třídě.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde. 

pátek 17. leden

Veveřáci poznávají Vietnam

  • Škola

Je za námi další týden a s ním mnoho učení, cvičení a opakování. Vše začalo v pondělí. Většinu dětí čekal kolejní den. Rozutekly se do všech koutů a pracovaly jako zahradníci nebo knihovníci. Ostatní se věnovali malému opakování, zábavným matematickým hrám či sirkovému diktátu. Na třetí blok jsme pak společně vyrazily do nedaleké tělocvičny. Tam nás čekala atletická abeceda, běhavé hry a na závěr opičí dráha, která obsahovala houpání na kruzích, skok z můstku do duchny či prolézání tunelem nebo probíhání slalomu. Hodina utekla ani jsme nevěděli jak. V následujících dnech jsme se věnovali v českém jazyce čtení a psaní. Máme za sebou další dvě písmenka – P a H. Opět jsme si je ukotvovali pomocí psaní, čtení, skládání ze sirek, hledáním slov, vymýšlením slov atd. Čtení tento týden bylo opravdu hodně. Četli jsme o pavoukovi, o Pepovi a o Hungovi a jeho rodině, která pochází z Vietnamu. Hledali jsme Vietnam v atlase, poznávali vietnamskou vlajku a také jsme si v pátek uvařili jedno vietnamské jídlo – rýžové nudle se zeleninou. Nebo jak by řekly děti -  „špagety“. Děti si vše zařídily samy. Od nákupního seznamu, přes samotný nákup a následné vaření. My dospěláci jsme byli pouhými rádci. Myslím, že osazenstvo Alberta mělo v dopoledních hodinách o zábavu postaráno. :) Matematické bloky patřily tento týden krychlovým stavbám, matematickým operacím do 10, skládáním geometrických obrazců ze sirek či dřevěné stavebnice a také porovnávání více, méně a stejně. V prvouce jsme se zaměřili na téma „Moje tělo“ a s ním související zdraví. Skládali jsme tělo, kostru, svaly a orgány. Poté jsme vedli bouřlivou debatu o tom, co je či není pro naše zdraví správné. Vyzkoušeli jsme si pracovat ve dvojicích a menších skupinách, když jsme hledali pravidla pro špindíry či zkoušeli třídit potraviny do různých kategorií. O zábavu bylo opravdu postaráno a fotky jsou toho jen důkazem.

5. stránka z celkem 161« První...34567...102030...Poslední »