Aktuality

sobota 08. únor

Hromnice (21. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. V kruhu o hromnicích, skřiváncích a suchém únoru rozmlouváme. Zelené hromnice-bílé velikonoce. Tančíme Cos to Janku, cos to sněd. Lezeme boční stezkou k Obrázku. Čteme dramatickou pohádku o jehle. V korytu slézáme rozsochatý padlý strom. Trénujeme přenášení raněného. Nosíme lano pro strýčka Příhodu. Čteme, mikroskopujeme! Novým mikroskopem, ó my se máme.
V úterý loupeme, krájíme, strouháme, sypeme, balíme, potíráme. Prostě pečeme! Voňavý jablkový štrůdl, nakonec tři nohavice. Mňam. Pečení prokládáme výpadem proti proudu potoka. Úkol je jasný- zdolat cestu suchou nohou. V lese to voní po dešti. Čistíme koryto a stavíme hráz. Po obědě si užíváme náš první čajový dýchánek. K odpočinku dešťové kapky hrají na vrchlík. 
Ve středu vlakem a tramvají do víru městského života. Stihli jsme krom masopustního programu parkovou vycházku a dvě hřiště. A to horní v zahradě Kinských málokdo zná a stojí za návštěvu. Závěrem jsme náhodou potkali naši bývalou průvodkyni Káťu Papouškovou, která po nás posílá mnoho pozdravů. 
Ve čtvrtek jsme se pružně a vzorně postarali o naši dvorečkovou zvířenu. Verča musela nečekaně odjet pryč – pomáhat na svět jehňatům a jejich mamince ovečce. A my zastali její ranní práci. Dobře to dopadlo, dvě jehňátka jsou na světě, máme radost. I u nás očekáváme další přírůstky. Dnes jsme se rozplývali nad novorozeňátky králíčků a v ohradách už se prý také něco chystá.   
Pátek. Bavíme se o první fotografii. Zpíváme a tančíme o čertu a Káče. Dupeme po králičím do sokolovny. Rozcvičujeme se, hrajeme hru na draky, na tygra a myš, stavíme opičí dráhu. Běháme ji i pozpátku. Čteme O mašinkách. Předškoláci zadělávají těsto na smažené ratolesti sv. Doroty, patronky zahradníků. Takové kouzlo k dobré úrodnosti. K vidění na naší zahrádce. 
 

sobota 08. únor

Opičáci a krychle

  • Škola

Tento týden jsme měli za úkol obléci krychli. Na začátku se zdálo, že se nám z toho zavaří hlavy, ale nakonec jsme to všichni bravurně zvládli. Krychli jsme si nejprve sestavili pomocí párátek a modelíny. Poté jsme si zahráli na módní návrháře a oblékli jsme ji. Někdo vymyslel hned několik návrhů, které krychli padly jako ulité. Závěr dne jsme věnovali solmizačním slabikám a fonogestice.

Ve středu jsme vyrazili do Toulcova dvora, kde jsme se zúčastnili programu Co dokáže voda. Abychom naplnili potřebnou kapacitu, přidaly se k nám děti z komunitní školy Brandola. Bylo to neuvěřitelné, ale pomocí vody jsme zvládli spoustu věcí. Dokonce jsme si i vytvořili kapely a zahráli vodní koncert.

V pátek jsme pokračovali s anglickou  slovní zásobou k tématu  „ Food. (Are you hungry?)“. Tentokrát jsme se zaměřili více na psanou podobu slov. Doplňovali jsme písmenka do neúplných slov, dělali slovní hádanky a hláskovali. V pracovním sešitě jsme písemně pracovali i s větami typu I like…I don´t like…. Bez problémů jsme zvládli poslechové cvičení na toto téma. Při poslechu jsme se také seznámili s novými slovíčky a fridge, a cupboard, shopping. Nejvíce nás ale bavila výroba vlastního pexesa a společná hra s ním.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

sobota 08. únor

Mazáci po pololetním vysvědčení

  • Škola

Po krátkém pololetním odpočinku jsme se sešli opět v hojném počtu a zážitků z lyžáků, hor a prázdnin bylo hodně a tak jsme si o nich museli hodně popovídat. Čas jsme ale museli věnovat i učení a tak jsme procvičovali násobilku, naučili se zaokrouhlovat a věnovali jsme se i jednoduchým zlomkům při dělení trasy na různě dlouhé úseky. V češtině jsme vymýšleli věty na zákeřné dvojice ve vyjmenovaných slovech, hledali jejich významy, psali dokonce dva diktáty a učili se skládat souvětí z vět jednoduchých. V pátek jsme vyrazili k řece a kromě učení a běhání jsme v průběhu celého dopoledne sestavovali denní harmonogram, s který budeme pracovat příští týden. Zapisovat přesné časy a činnosti nebylo pro některé z nás vůbec jednoduché.

V angličtině jsme se věnovali opakování předložek in, on, under, behind při různých hrách. Také jsme zavedli naše nové slovníčky, kde odteď budete moct najít fráze a slovíčka, která se učíme. Celý druhý blok jsme se věnovali hraní divadla; děti byly rozděleny do 3 skupinek a podle scénáře měly za úkol divadlo secvičit. Velká pochvala patří všem, jelikož se úkolu zhostili všichni hodně statečně i přes jeho velkou náročnost! S Heather se věnovali opakování pokynů ve třídě (sit down, come here, draw, listen, point…) Následně kreslili obrázky zvířat s popisem, např. „A gorilla eating grass.“

FOTKY

pátek 07. únor

Korálky, mňamky, knoflíky(21.týden Stodola)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí u krmítek. Vyběhli jsme k závoře a ještě trochu víc nahoru. U krmítek jsme se nasvačili a hráli své oblíbené hry na oblíbených místech. Stavěli jsme domečky, opravovali mixér a stroj ma bonbóny a nechyběli ani kočičky a pejskové, policajti a zloději. Cestou zpět jsme potkali krásné sněženky, ale machři ti byli někde schovaní. Ani se nechce věřit, že je začátek února.

V úterý jsme vyrazili do Prahy do Zemědělského Muzea na Letné. Připomenutí si pravidel bezpečnosti na cestách, cesta vlakem a tramvají. Zábavné samo o sobě. A pak už ta obrovská budova skýtající toliko parádních věcí. Svačinka i oběd v teple a suchu. Navštívili jsme rybářství, gastronomii a traktory a byla škoda, že času nebylo víc. Bylo to super!

Ve středu  jsme mohli pozorovat nejrůznější druhy počasí. Pršelo, sněžilo, svítilo slunce, foukal vítr. Ani to nás neodradilo a stejně jsme se vydali do lesa. No moc dlouho jsme tam nepobyli. Děti nás nalákali zpět do jurty, i kafíčko byly ochotné nám průvodcům slíbit :) V jurtě jsme si hráli se stavebnicemi anebo navlékali korálky. Pak jsme ještě oslavili čtvrté narozeniny Jonáše. No a dort, ten jsme slupli jako malinu. Byl totiž malinový.

Čtvrtek. Keramika a lámání ledu. Od nádraží putujeme ulicemi Řevnic. U ZUŠ-ky čekáme na opozdilce a před keramikou se ještě nasvačíme u rozmrzající fontány, která nás láká …. Naštěstí nám Robo nedovolí do ní skákat, jinak bychom tvořili portréty vodních živlů namísto stodolácké partičky. Všechno jsme si vynahradili cestou na Dvoreček. Louže, voda, led a bláto… šťastné děti lesní školky. No a po obědě jsme to všechno vytančili na společné tancovačce s kouzelným ukulele a s Anežkou jsme (předškoláci) vytvořili barevné pexeso ze žaludových kloboučků. Prostě tvořivý den jak vyšitý.

Pátek. Opekání jablíček a kváskového chleba. Vyrazili jsme k obrázku Madonky s Ježíškem. Zalezli kousek do lesa, kde jsme si pohráli, opekli pár jablíček a kváskový chléb na ščidínku. Stázka si dokonce ohřála  kousek svačiny. Pak jsme se vydali rezkým krokem zpět do jurty. Moc nás nebylo a v jurtě se nám dobře lenošilo. Klasický pátek. 

 

 

pátek 07. únor

Začátek druhého pololetí u Brouků

  • Škola

Brouci nezačali nové pololetí úplně dobře. Velká část z nich nepřinesla úkoly, které měli na uplynulý týden a tak kromě učiva v tomto týdnu museli stihnout i vše předtím. Opakovali jsme již naučené, zkoušíme zrychlit pamětné počítání a hráli jsme si s nespisovnou češtinou. Je zábavné objevovat nová slova! Ve čtvrtek vyrazili do Zemědělského muzea. Děti se dozvěděly obecné informace o vodě na Zemi a ve vesmíru, procvičily názvosloví (pramen/studánka, jezero/rybník, mokřad, atd…), prošly si výstavu (vodní vír, model mlýnského kola a model přečerpávací vodní elektrárny) a vyzkoušely si několik jednoduchých pokusů. 

Koukněte na fotky, stojí za to! :-)

Brouci – voda

pátek 07. únor

Živé sovy a spousta her u školkáčů

  • Školka

Uplynulý týden jsme se spolu s dětmi rozloučili s tématem týkajícího se zvířat a přátelství. Znovu jsme se vrátili k příběhu Nerozluční přátelé – o sově a zajíčkovi – protože většina děti o něj přišla a ti, co ho slyšeli, ho chtěli slyšet znovu, tak moc se jim líbil. V úterý za námi přijeli ze záchranné stanice zvířat s programem Tajemné sovy, děti ani nedutaly, vyprávění bylo poutavé, plné kvízů. Sovy jsem mohli slyšet, jak nám přeletěly nad hlavou, mohli jsme je vlastně i cítit, protože díky venkovnímu dešti měly trochu mokrá křídla, mohli jsme si je dokonce i pohladit. Zážitek zkrátka neskutečný!
A dále jsme si také hodně hráli a zkoumali naše smysly. Melodické hádanky na metalofonu a poslech Vivaldiho, zaznamenávaný na papír pomocí barev, jsme si užili už v pondělí a mnoho dalších hádanek spolu s dováděním na novém závěsném systému v herně pak ve středu. Čtvrtek patřil hlavně hmatu, chuti a čichu…to byla zábava a legrace, ochutnávání se zavázanýma očima nebralo konce. A to se podívejte, jak se ti malí tvářili, když měli ochutnat citron, ocet, sůl atd. To stojí za to! V pátek jsme se houpali na novém laně zavěšeném uprostřed herny a zábava to byla prvotřídní, nicméně jsme se učili dodržovat velmi přísná bezpečnostní pravidla. A provázkem, namočeným v barvě jsme vytvořili části obrazu, který dáme příští týden dohromady. Nakonec jsme udělali speciální zápasy jeden na jednoho. Vysvělili jsme si nejdříve, že se tak učíme vnímat svou sílu a používat ji rozumně. Cílem bylo vytlačit toho druhého za modré pole. Nakonec si zápasníci podali ruce. A světe div se, nikdo neplakal, nikdo se nevztekal, všichni si ruce podali. Zapojili se dokonce i dospěláci! 
 
Příští týden vtrhne do školky masopust, hurá!
Na fotky – i krásných sov – se podívejte ZDE

pátek 07. únor

Stromáci putovali do středověku

  • Škola

V týdnu po pololetních prázdninách se Stromáci vydali do středověku. Putovali po stopách Lucemburků, především Karla IV. Při procházce Prahou se seznamovali s gotikou v architektuře. Prozkoumali Karlův most i obě mostecké věže, vydali se do minulosti ještě hlouběji u rotundy svatého kříže, povídali si před Betlémskou kaplí, nahlédli k dominikánům v kostele sv. Jiljí, prozkoumali domy na Staroměstském náměstí, aby se v domě U zlatého prstenu seznámili s životem v době Karla IV. Zkoušeli středověké oblečení, stavební, písařské i kupecké dovednosti. I na středověký tanec došlo. Seznámili se se jménem Petr Parléř, pojmy fiála, kružba, lomený oblouk, žebrování a opuka.  Ve škole se pak seznámili s dvorním malířem Karla IV., mistrem Theodorikem. Zkoušeli napodobit jeho obrazit. V matematice se učili konstruovat trojúhelník podle zadání (pravoúhlý, rovnoramenný, rovnostranný), v českém jazyce opakovali závěrečnou prací téma vzorů podstatných jmen a seznamovali se se slovesným způsobem.

Koukněte na fotky

pátek 07. únor

Sovy mezi Veveřáky a Veveřáci mezi obrazy

  • Škola

Pondělí – Tak jsme se zase všichni sešli po lyžařském výcviku a pololetních prázdninách ve třídě Veveřáků. Nikdo nám nechyběl. Ba naopak jeden úsměv nám tu přibyl. Přivítali jsme mezi sebou naší novou parťačku Jolanku. Zapadla mezi nás, jako kdyby s námi byla již od září. :) Takže vítej, Jolí :) ! Dál už nebyl čas otálet. Otevřeli jsme čítanku a trénovali nová písmena -R a Ř. Hledali jsme je ve slovech, četli slova začínající na tyto písmena, trénovali jsme i správné psaní a na závěr jsme potrápili i naše uši. V matematice jsme počítali a dodělávali příklady z minulého týdne. Děti si pomáhali a vysvětlovali si navzájem příklady, které někoho z nás trápili. Závěr prvního dne z týdne patřil tělocviku a to především hrám s balónem. Házeli jsme, kutáleli, kopali nebo probíhali opičí dráhu s balónem. Příště se už snad dostane na vybíjenou, fotbal nebo obojí.

Úterý – Soví den. Již od rána jsme se věnovali tématu sovy. Ve škole jsme si povídali. Hledali sovy v knihách, četli si o nich a dokonce jsme zvládli vypracovat i jeden pracovní list. Potom jsme s úprkem doběhli do školky, kde na nás čekal lektorský program, jak jinak než na téma SOVY. Přijel za námi manželský pár ze záchranné stanice, aby nám ukázal několik živých sov. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých a důležitých informací. Mohli jsme si na některé sovy sáhnout. Pozorovali jsme jak umí létat po prostoru a dokonce jsme si zahráli i na křoví, ve kterém sova měla ulovit myšku. Oči jsme měli na vrch hlavy, uši nastražené a hltali jsme každé slovo. Foto je toho důkazem :) Na závěr už jen zbývalo si ve škole pomocí křídy a uhlu nějakou tu sovu namalovat.

Středa – Dílna středověkého malíře. Nový den a nový zážitek. Vyrazili jsme do Anežského kláštera na Dílnu středověkého malíře. Před programem jsme měli jedinečnou možnost projít si krásnou zahradu, posilnit se, pohrát si a připravit se na to, co nás čeká. Uvítala nás vlídná lektorka, která nás provedla prostory plnými obrazů a soch. Pozorovali jsme, zkoumali, co se na obrazech objevuje, na čem jsou namalované. Jak to vlastně kdysi bylo – čím se malovalo, z čeho se vyráběli štětce a barvy, proč obrazy nejsou podepsané a neví se tudíž, kdo je namaloval. Když už povídání a pozorování a hádání bylo dost, proměnili jsme se ve středověké malíře. Namíchali jsme si barvy pomocí vajíček a pigmentů a zkoušeli si namalovat náš atribut(symbol).

Čtvrtek – Anglický den opět v celé veveřácké sestavě. Nejprve jsme seznámili Jolanku se všemi kamarády, které nás provázejí učebnicí Happy House, a pak se pustili s chutí do práce. Zopakovali jsme si popis známých předmětů systémem počet – barva – věc a vrhli se na novou slovní zásobu k tématu School time  (a school, a classroom, a lunch box, a teacher, a table, a chair).V druhém bloku jsme otevřeli novou velkou kapitolu s tématem Dressing up. Nová slovíčka ( a hat, a sock, a shoe, a T – shirt, a skirt, a jumper, jeans) jsme procvičovali poslechem, nácvikem, kreslením i hrou se skutečným dětským oblečením a v následujících týdnech budeme procvičovat nadále. Protože nového bylo tento čtvrtek opravdu hodně, zavzpomínali jsme si ve třetím bloku ještě na minulý týden. Někdo kreslil hory, jiný dobrodružství z lesa, který jsme minulý týden navštívili s těmi, kdo neodjeli nebo neonemocněli. Každý si pak ještě zkusil naučit nějaké to slovíčko ke svému obrázku. I ti, kteří nakreslili, jak doma leží s teploměrem a čajem. :-)

Pátek – Čtení, psaní, čtení, psaní. Pátečním dnem nás provázel převážně český jazyk. První blok jsme věnovali hlavně nácviku psaní, správnému držení tužky a ukotvování písařských dovedností. Poté jsme otevřeli učebnici. Vrátili se k Radkovi s Řehořem. Přečetli jsme si o nich mnoho zajímavých informací, doplňovali jsme chybějící slova a vymýšleli věty. Na závěr už zbýval jen malý diktát. Zvládli jsme ho téměř bez chyby. 

Na fotky z uplynulého týdne se můžete podívat zde

neděle 02. únor

Lyžařský výcvik Komunitní školy Jeden strom

  • Škola

Konec I. pololetí je ve škole Jednoho stromu vždy spojen s výjezdem do Krkonoš na lyžařský výcvik. I letos v roce 2020 jsme vyrazili zdokonalovat svoje lyžařské, snowboardové a běžecké dovednosti. Hory jsme si užili dosyta. Lyžovali jsme, snowboardovali, běžkovali, putovali za borůvkovým koláčem i na večerní lyžování. Bylo nám spolu moc dobře. Víc vám řeknou fotky.

FOTKY Z LYŽÁKU

neděle 02. únor

Zvířata všude kolem školkáčů

  • Školka

Tento týden nás bylo opravdu málo, běžných bylo 8 dětí! Ale vůbec nebyl důvod, proč si dny neužívat vrchovatě. Byla tu hmatová hra, kdy jsme určovali, které zvíře nepatří do čtveřice, kterou právě děti vylovily z kyblíku plného slunečnicových semínek. Určovaly, které zvíře je hospodářské, které divoké. Kde tedy žije a jestli je závislé na člověku. 

Nová knížka Nerozluční přátelé děti okamžitě zaujala, není divu, příběh je to krásný a ilustrace snad ještě hezčí. Společně jsme si knížku přečetli, děti se snažily příběh převyprávět, povídali jsme si o tom, co pro hlavní dva hrdiny přátelství znamenalo a co znamená pro nás.

Také jsme si říkali, co nám které zvíře dává. O zvířatech jsme si zpívali, opakovali písničky z minulého týdne a pořádně přitom procvičili dech. 

Sluch jsme procvičili jednou ráno při ranní úkolu, kde měly děti určit, co se skrývá v neprůhledných plechovkách a spojit s obrázkem na stolku. Nic jednoduchého a přiznejme, že děti to dávaly někdy lépe než dospělí :-)

A mezitím postavily děti neskutečné množství staveb z Kaply, důmyslná letadla, lodě z lega, veliké přistávací dráhy z legových panelů.

V pátek jsme vyčistili podestýlku našich morčatům, aby se měla také dobře a pošťák k nám dorazil s tím vysněným xylofonem, který jste nám dopřáli pod stromeček. Krása! A děkujeme!

Na fotky se podívejte ZDE

5. stránka z celkem 163« První...34567...102030...Poslední »