Aktuality

pátek 06. prosinec

Po stopách Mikuláše, čerta a anděla – (14. týden Stodola)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí ráno se s chlapci ke strádání potkáváme na nádraží. První cíl u policie. Druhý cíl u křížku Stoupáme městem, stoupáme lesem. Svačíme na kládě. Stoupáme pořád nahoru, až k Sochorovu rybníčku. Zpíváme, rytmizujeme. Simulujeme pád do vody. Rychle strháváme ze sebe mokré šatstvo a převlékáme se do suchého. Ždímáme promočené, vážeme uzly, které pak rozplétáme. Přemisťujeme se v útvarech. Přetahujeme se. Objevujeme vzkaz : KLIMA JE VÍC NEŽ NÁROD. Pozorujeme vršky z posedu. Běžíme ve dvojicích a přenášíme raněného. Na dvorku nás vítají fanynky a fanoušci.

V úterý jsme zůstali na Dvorečku. Byla s náma přes den Tiruna, a tak se děti vyřádily při házení míčků. Kromě aportování jsme ale měli i dost na pilno. Pekli jsme levandulové sušenky na adventní trhy a venku přidělávali na pískoviště síť proti poletujícímu borčusu a zvířecím bobkům.

Ve středu jsme v kroužku začali zpívat písničku na vánoční slavnost. Pak jsme šli na rychlý okruh lesem se sváčou, a pak zas hned zpátky do vyhřáté jurty na tvoření.

Ve čtvrtek jsme zůstali na dvorečku my malíčci ze Stodoly a Habroví. V kroužku jsme si ještě zopakovali jména a pak jsme vyrazili za branku. Trošku ze zahřát chůzí do kopce, pak svačinka a seběhnout dolu po dračáku. Tam naší pozornost upoutalo nakládání dřeva z pokácených stromů. Dokonce jsme měli možnost si popovídat s pánem o tom, kam a jak se klády povezou. V jurtě jsme ještě měli čas na tiskání, kreslení, a taky na tanec při zpívání koled s kytarou. 
Předškoláci jeli do Prahy do KD Ládví na program od PKF S hudbou do pohádky. Cesta proběhla hladce, v kulturním domě jsme si dali svačinu, a ještě se vyběhli ven vyřádit. Před KD Ládví byla bojovko! Ve spárách chodníku byla láva, a tak se na ně nesmělo stoupat! Ladnými přeskoky jsme se dostali až na venkovní posilovnu, kterou jsme pořádně otestovali, nasbírali nějaké ty svaly a šli na představení. Bylo to bezva, hrálo se, zpívalo se, poslouchalo se, a dokonce jsme si i zatančili. V teple jsme si dali oběd a vyrazili na Hlavní nádraží, a protože jsme měli ještě čas, vzali jsme to přes hřiště.

V pátek  jsme se vydali po stopách Mikuláše, čerta a anděla. V lese jsme sledovali jejich stopy v podobě peříček, krajek, uhlíků a čertích chlupů. Ty nás zavedly až k břízkám, kde na nás od Mikuláše čekalo překvapení v podobě mandrarinek, oříšků a rozinek. Když jsme si na „pokladu“ pochutnali, vydali jsme se do vyhřáté jurty. Tam jsme tvořili čerty z vlny, anebo si hri na doupátka.

pátek 06. prosinec

Mozartkugeln (14. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Ráno se s chlapci k výcviku potkáváme na nádru. První cíl: policie. Druhý: obchod. Stoupáme městem, stoupáme lesem. Svačíme na kládě. Stoupáme k Sochorovu rybníčku. Zpíváme. Simulujeme pád do vody. Strháváme ze sebe mokré šatstvo a převlékáme se do suchého. Ždímáme promočené. Přemisťujeme se v útvarech. Přetahujeme se. Objevujeme vzkaz: Klima je víc než národ. Pozorujeme vršky z posedu. Běháme ve dvojicích, přenášíme raněného. Vítají nás fanynky. Malíčci klidně a pokojně- jak se na druhý adventní týden sluší- křižují březový háj. Ve vlasech a v plecháčcích nesou vůni lesa. – Odpoledne? – Ve znamení příprav na trh)).
Úterý. Cesta je cíl. Nožky svazuje mráz. Ani výstup do kopce nezahřívá, ani cviky všemožné. Podaří se to až svačinkám od maminek. Hned je veselej! Zpět už po průzkumnicku a s úsměvem. Objevujem novou cestičku se stromy ronící pryskyřici. Odpoledne se zahříváme u kamen a adventního čtení, předškoláci (a nakonec nejen ti) zdobí bramborovými razítky pytlíky na adventní trh. Přijďte se na ně na v sobotu podívat!
Ve středu jsme se hřáli u kamen, vyráběli malé poklady na adventní trh, vyzdobili jsme si interiér papírovými vločkami, a teprve když sluneční paprsky pošimraly střechu jurty, vyběhli jsme ven a pořádně se protáhli pod sluncem. Umíme atleticky předvést holubičku, čápa i lyžaře. Taky se už učíme písničky na vánoční slavnost a odpočítáváme dny adventu.
Ve čtvrtek předškoláci vyjeli do hlavního města a dělali Dvorečku dobré jméno, kde se dalo. Ve vlaku, v metru, v kulturáku i ve venkovní posilovně – vzorňáci! Klobouk dolů, tohle byl zájezd za odměnu. A odměna taky byla, protože program PKF – S hudbou do pohádky – se opravdu povedl. Zazpívali jsme si, zatančili menuet, zachránili dva skřítky a k tomu nám hrál profesionální komorní orchestr.    
Pátek. Zpíváme panence Marii, svačíme v jurtě. Jdem po stopách čerta i anděla a objevujem vzkaz od Mikuláše, zde jsem byl a buráky zanechal a manda rínky. V jurtě jsme čtli co kočka o Mikulášovi mňouká. Ze sešitu pracovali.
 

pátek 06. prosinec

První adventní týden u Veveřáků

  • Škola

Máme za sebou první adventní týden a s ním mnoho pobytu mimo budovu a naší třídu. Vše začalo v pondělí poslední lekcí bruslení. Měli jsme možnost si do sytosti užít různé hry např. mrazíka či ringball a také si jen tak volně jezdit a pilovat techniku po svém. Po lehkém ohřátí a svačině jsme vyrazili na pozemek k řece. Tam nás čekala hlavně matematika. Příklady sčítání do 10, ke kterým jsme museli najít výsledky. Zahráli jsme si i molekuly a zkoušeli se spojovat po jednom, po třech či po šesti. Uteklo to jako voda a byl čas se vrátit zpět do školy. Matematice jsme se věnovali i v následujících dnech. Hlavně počítání, krokování, hledání cesty bludištěm, plnění různých záludných úkolů a porovnávání (kdo je menší, kdo je rychlejší, kdo je větší). Čeština patřila dalšímu písmenu z abecedy. Tentokrát nás provázelo písmeno S. Učili jsme se ho správně napsat, poznat ho ve slovech. A také se naučit díky němu číst další slova. Povídali jsme si o Snech. O tom, co se nám zdá nebo co bychom si přáli, aby se nám zdálo. Nechybělo hravé čtení, procvičování ruky a některá grafomotorická cvičení. Ponořili jsme se do čtení knížky o Ježíškovi, ke kterému jsme si zapálili první svíčku na adventním věnci. Už víme, co je to advent, jak to venku během adventu vypadá a co lidé dělají jako přípravy na blížící se Štědrý den. Zvládli jsme také pilně trénovat na blížící se zpívání v kostele a naši vánoční besídku. Daří se nám to čím dál lépe. Tak snad nás neposedne tréma. A na víc tento týden nebyl čas. Kromě angličtiny. :) V té jsme pilně pracovali na procvičování všeho, co jsme se dosud naučili. Nejvíce jsme se věnovali početním příkladům do desíti typu four plus five is nine  Děti příklady samy vymýšlely a pak se ptali ostatních How many?. Pracovali jsme jednotlivě, ve skupině i ve dvojicích. Nově jsme se začali učit pojmenovávat barvy red, blue, green, yellow, orange, pink, dobrovolně white, black, purple. Druhý blok nám výrazně obohatilo hledání mikulášské nadílky ve sklepě, kam se mohly děti dle svého uvážení o přestávce odebrat samostatně, ve dvojici či skupinově s dospělou oporou. Všichni z toho měli velký zážitek, který jsme pak ještě společně zreflektovali, protože bujná fantazie pracovala. Nutno říct, že všichni hodnotili zkušenost pozitivně a ochotně si pak nakreslili svého Angel, St. Nicolas, Devil . Na závěr jsme ještě ve třetím bloku zpívali a bylo vidět, že i naši anglickou Jingle Bells někteří doma pilně nacvičovali. Za to rodičům moc děkujeme! Protože jsme absolvovali dva výlety. Jeden za divadlem a jeden za hudbou. Představení Setkání v Betlémě na nás dýchlo vánočním časem. Představilo nám příběh o Marii s Josefem a také o narození Ježíška. Páteční koncert patřil hudbě, která nás vzala do pohádky. Místy tajemné, místy zábavné a hlavně do pohádky se šťastným koncem. Zkrátka jsme si ten první adventní týden užili na plno. 

Na fotky se můžete podívat zde

pátek 06. prosinec

První adventní týden u Stromáků

  • Škola

Adventní věnec, na něm čtyři svíce……touhle básničkou nyní začínáme náš společný den ve škole nejen u Stromáků. Je tady Advent! My se z něho radujeme, zapalujeme první svíčku na věnci, který jsme si vyrobili, saháme každý den do adventního kalendáře, který nám visí ve třídě a povídáme si nad příběhy z knížek. I to je učení! Ale samozřejmě jsme se Stromáky stíhali v prvním adventním týdnu i jiné věci. V českém jazyce jsme opakovali pády a vzory podstatných jmen rodu středního. V matematice jsme dál pokračovali s dělením a přibrali si nově zápis zlomků. V historii jsme se zaměřili na Velkomoravskou říši a příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. Ve středu jsme zkoušeli psát hlaholicí. To nás opravdu bavilo, stejně jako sehrát velkou bitvu mezi Franky, Slovany a Avary. Trochu jsme přepsali dějiny, protože v první bitvě vyhráli Frankové a my víme, že se to ve skutečnosti nestalo. No, a v té druhé konečně zvítězili Slované pod vedením Sáma. Byl to ukrutný boj, kterého se všichni zhostili srdnatě, odvážně a s plným nasazením. Počasí nám ve středu u řeky přálo a pro zahřátí nám pomohl i ohýnek.  V průběhu týdne nás provázel i nácvik na Vánoční besídku, malování andělů strážných a nově i tělocvik v Sokolovně, kde jsme si osvojovali pravidla vybíjené týmů. 

Koukněte na fotky

neděle 01. prosinec

Ticho u Rarášků…?

  • Rarášci

Stopy Adventu lze nalézt již v polovině 5. století v Ravenně. Advent v Jednom stromě je již deset let součástí školkového života.

Uplynulý týden byl ve znamení chystání se a to teď bude pořád :-) . U Rarášků se motaly svíčky z plátů včelích vosků a to je nějaká práce… a ještě si mohl každá vybrat, jestli obyčejnou nebo raketovou. Kdo měl raketovou, ví. :-) Herna nám krásně voněla medem a lepily nám dlaně a prsty.

A pozor! Sára měla narozeniny! Tančilo se, malovalo na obličeje a jedl se výborný dort. Oslavenkyně je velká čtenářka, takže slavila po svém, jak je vidět ve videu:-)

A tak přišel pátek, který byl nějaký jinak. Všichni pořád něco někam u nás v herně odnášely a šoupaly a spinkalo se trochu jinde, ale všechno Rarášci zvládli. I usnout! A pak už jsme šupajdili ven, protože školka se ztišila, zhasla a jak zhasínal den, školka byla pořád tišší a jen bylo vidět mihotavé světélko svíček. Z venku jsme si zalezli do týpí, kde nám bylo dobře a čekali a čekali. Andělé přiletěli k nám do školky, pro všechny.

Ticho, tichá radost z toho, že jsme spolu a konejšivé plamínky mnoha svící. Snad planou v každém srdci…

Na fotky se můžete podívat tady

 

neděle 01. prosinec

Advent se blíží – 13.Stodola

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme vyrazili do Červené rokle, protože jsme potřebovali nasbírat borovicové šišky na tvoření voňavých šišek na adventní trh. Cestou jsme potkali hromadu asi pěti zvířecích lebek. Zjistili jsme, že i když se této části kostry říká lepka, tak nelepí. Zároveň si děti nechtěly připustit, že by to byly obyčejné lebky vysoké zvěře, a tak padaly hlášky typu: „Hele! Tudy šel dinosaurus a někdo ho asi rozbil!“ Nahoře jsme pak trávili čas  volnou hrou a pozorováním ohníčku v přenosném ohništi.

V úterý jsme se vydali do břízkového hájíčku, abychom tam nasbírali tenké větvičky, ze kterých pak vyrobíme adventní věnec. Povedlo se, věnec je na světě, jen po zeleném chvojí jakoby se zem slehla. A tak jsme ho vyzdobili mechem a lišejníky.

Ve středu jsme vyrazli na „lov“ chvojí. Byl to překvapivě úkol nelehký, ale něco se nám přecejenom podařilo najít. V jurtě jsme pak tvořili voňavé šišky s barevnou ovčí vlnou. Po odpočívání jsme ještě navlékali korálky a čepičky z žaludů.

Čtvrtek. Hledání zeleného jehličí na vánoční věnce. Volná hra na “kótě” a odpolední řezání kulatinek.

V pátek byl ve znamení muzicírování a tvoření. Zažili jsme na muzikoterapeutické dílně  seznámení s nástroji jako kantela, citera, tibetské činelky, bubny, chřestidla a ta nás zavedla do pohádek…….po odpočinku, kdy Anežka vyprávěla pohádku o Perníkové chaloupce tak barvitě, že děti ani nedutaly,  jsme dotvářeli Adventní věnec, malovali zimní záložky do knížek a   vyráběli boží náušnice na trhy. A pak už alou domů.

neděle 01. prosinec

Dobrovolně a s láskou jsme podlehli hudbě

  • Školka

Novou hezkou vánoční písničku, kterou bychom chtěli zazpívat v kostele i na besídce jsme se začali učit hned v pondělí v kroužku poté, co se předškoláci vrátili z bruslení. A dětem se líbila, dokonce už zkoušejí zpívat tak, jak jim rukou naznačuje Jitka, což je velký posun. Na páteční Andělské požehnání jsme si potřebovali všichni umotat svoji svíčku, tak jsme se hned v úterý ráno dali do práce. Procvičili jsme tak trpělivost, jemnou motoriku i odhad. Včelí plát hezky rozříznout na půl, ustřihnout si jen o trochu delší knot, plát nahřát a hezky rovnoměrně zamotat. A povedly se moc. 

Čtvrteční muzikoterapie byla prvním setkáním dětí i dospělých s Petrem Bronišem. Přivezl s sebou spoustu hudebních nástrojů a dokázal si děti svým klidným přístupem získat. Byly tu uklidňující zvonkohry, činelky velmi staré a vždy jinak znějící, bubny, u kterých jsme hádali, z kůže jakého zvířete jsou vyrobené a jak jinak znějí. A pak, když na jeden bubnovaly 4 děti naráz, otřásala se celá školka. Následné citerky vše krásně zklidnily. Každé dítě dostalo tu svou a rozeznělo všechny struny. Jejich chvění mohly děti pozorovat i přímo na svém těle, pokládaly si je vzájemně na břicho i na záda a zkoušely cítit jejich vibrace. Na misky pak hrály také všichni na rozloučenou. A nezapomenout se pohladit a pochválit. Nádech a výdech…A kdybyste nakoukli přes kamennou zídku ve čtvrtek krátce před půl šestou, viděli byste, jak na dřevěných špalcích leží děti a v tom tichu a tmě pozorují hvězdy na nebi. Objevili jsme v tu chvíli Souhvězdí psa a jestli existuje nebo ne nám bylo úplně jedno…

Páteční ráno patřilo hraní kuželek u ranního úkolu! A dobrá nálada se opět nesla prostorem. Společně jsme si představili, o čem bude naše vánoční besídka (nevyzvídejte prosím na dětech) a pak už jsme si na ni začali vyrábět kulisy. Ale to uvidíte až za nějaký ten týden, to už budou na adventním věnci hořet 3 svíce.

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 01. prosinec

Jehly, nitě a Opičáci

  • Škola

Tento týden jsme se v pondělí hned po bruslení vrhli na výrobu svíček. Děti si každý jednu vyrobily. Některé se pak ve čtvrtek zúčastnily Andělského požehnání. 

Celý tento týden jsme věnovali hlavně opakování všech jevů, se kterými jsme se dosud setkali. Ať už v českém jazyce nebo v matematice.

Ve středu a ve čtvrtek jsme si dali velkou výzvu.  Začali jsme se učit šít. V první chvíli to vypadalo, že se někteří přišijí ke koberci nebo některému jinému opičákovi. Nakonec to však všichni zvládli a ve čtvrtek už děti šily úplně samy.

V angličtině jsme pokračovali v intenzívním nácviku spellingu a propojení psaní se čtením. Začali se nám trochu otvírat nůžky v dovednostech jednotlivých dětí. Zatím co někteří už výborně zvládli hláskování celé abecedy a aktivní praktické užívání spellingu, znají písemnou podobu probírané slovní zásoby a bez problémů čtou, jiní tápou v některé, případně více zmíněných oblastech. Této činnosti budeme i nadále průběžně věnovat, ale  určitě by pomohlo, kdyby mohli trochu procvičovat i doma. Aktuální je pro nás stále písemná podoba číslovek 1 – 11, názvů barev, zvířat. Věty s užitím slovesa can /can´t a jednoduché aktivity, anglické  hláskování jakéhokoli slova, hláskovací diktáty. S přicházejícím adventem začínáme opět cvičit vánoční koledu. Text Jingle Bells jsme si odnesli domů, abychom letos stihli natrénovat nejen refrén, ale i první sloku.

 Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

 
 

neděle 01. prosinec

Podpalníčky (13. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Opakujeme barvy adventních svíček. Cvičíme svisle a vodorovně s tyčemi. Zapojujem nové kamarády. Šplháme a sbíráme kůru. Vaříme čaj. Kutálíme se dolů. Čteme si o adventu. Malujeme tuší. Kreslíme na velký formát. Zatloukáme ježky. Stříháme a lepíme papír.

Úterý. Spolu v lese. Jako skupina. Noví i staří kamarádi. Umím dát prostor a umím pomoci. Radujem se ze společného díla. Odpoledne bujará oslava. Jurta se otřásá. Teo slaví už čtvrté narozeniny! Živijó! Chvilička pomalosti s pastelkou a knížkou Hlemýždím tempem: 

„Každý si neustále dělá plány,
ty ale nikdy neobstojí před tím, co nás čeká,
všechno se mění, nic není věčné,
a když nemůžeš vyzrát na věčnost,
užívej si toho, co je tady a teď.“
 
Středa. Hledáme zelené jehličí na štětce a adventní věnec, zahříváme se u ohýnku, na vlastnoručně ořezaných opekusech  opékáme zbytky svačin, šplháme do kopce. Odpoledne předškoláci vyrábějí z březové kůry, chrastí a pryskyřice voňavé podpalníčky. Takové, co nejsou k mání jinde než na stánku Dvorečka na adventních trzích v Řevnicích! Přijďte si pro jeden, dva..
 
Ve čtvrtek jsme si v kruhu lámali jazýčky s jazykolamy. Jelen letěl jetelem, Kyklop koulel kouli a dcera krále Nabuchodonozora se rozprostovlasatěla ) Kromě jelena u nás létaly narozeninové pozvánky, to nás čeká oslav! Pak jsme letěli do lesa na chrastí alias chrampejští a na čerstvé chvojí. Uvili jsme adventní věnec a smáčeli podpalníčky ve smůle. Vůně se v jurtě proplétaly a maminky vcházely s velkým ACH, co to tady voní?
 
Pátek. Běháme pod lanem. Máme muzikoterapeutickou dílnu. Hrajeme na bicí, drnkací a gongové nástroje. Čteme Boženu Němcovou. Vineme adventní svíčky. Odléváme podpalníčky.
 

sobota 30. listopad

Stromáci na konci listopadu

  • Škola

Konec listopadu byl u Stromáků ve znamení loučení s plaváním a přípravou na Advent. V českém jazyce jsme se nově seznámili s vzory podstatných jmen rodu středního a slovesným způsobem. V matematice jsme se stále věnovali dělení jednociferným dělitelem. Pokud nebudeme rychle a zpaměti umět násobilku, nepůjde nám to. Proto se s tím pořád někteří z nás trápí. Zahráli jsme si bitvu Slovanů pod vedením Sáma proti Frankům pod vedením krále Dagoberta. Bitva to byla ukrutná a Slované udatně zvítězili. Ve středu jsme se vypravili do Anežského kláštera, abychom se seznámili s životem svaté Anežky a prozkoumali trochu románský a gotický sloh. Putovali jsme Prahou a povídali si u Jindřišské věže, Prašné brány, kde jsme odhalili, že i když vypadá jako gotická stavba, není tomu tak (poznáte podle čeho? My už to víme!). Prozkoumali jsme kostel svatého Haštala, který byl v minulosti kostelem českých královen, i Anežský klášter, ve kterém jsme hráli zábavnou hru, která nás zavedla do černé kuchyně, refektáře, ambitu, rajské zahrady, kostela svatého Salvátora a Františka. Objevili jsme i kryptu Václava I. a hrob svaté Anežky, ve kterém ale pohřbena není, i když si to moc přála. Už bychom měli vědět, co je špitál, abatyše, vitráž, jaký půdorys mají rotunda a bazilika a nebo co je typické pro gotický sloh ( lomený oblouk- naše ručičky prosící k nebi, žebrování, kružba). Ve zbytku týdne jsme stihli nacvičovat na besídku, bruslit, připravit si adventní věnec a namalovat naše anděle strážné, kteří nás budou ochraňovat po celý Advent. No, a někteří z nás se andělem nechali i provést k bráně Adventu při Andělském požehnání.

Požehnaný Advent všem.

Koukněte na fotky

5. stránka z celkem 157« První...34567...102030...Poslední »