Aktuality

pátek 22. květen

Opičáci naživo

 • Škola

V tomto týdnu jsme se konečně v terénu sešli i Opičáci. Zatím tedy jen na dva dny, ale stálo to za to. Pondělí jsme trávili na pozemku u řeky. Počasí mám přálo a tak jsme se mohli věnovat jak učení, tak společnému blbnutí. Opakovali jsme všechno, s čím jsme se setkali během distanční výuky. Zopakovali jsme slovní druhy, zkusili jsme, jak funguje spolupráce na dálku a napsali jsme společně příběh. V úterý jsme se vydali po cyklostezce směrem na Radotín. Našli jsme krásné místo, kde bylo sluníčko i stín a pustili jsme se do obsahů a obvodů. Konečně jsme si vše mohli v praxi ověřit. 

Jak jsme se měli se můžete podívat tady.

pátek 22. květen

Stromácké učení v terénu

 • Škola

Stromáci se od 20. května potkávali v terénu už celá třída. Obvykle nás bylo kolem 14,  a to už se dá leccos hrát a zkoušet. My jsme se zaměřili především na prozkoumávání záporných čísel, číslovky a opakování zeměpisu ČR. Do záporných čísel se snažíme krokovat, abychom měli lepší početní představivost, k zapamatování druhů číslovek nám třeba pomáhá postavit se do řady. Při hrách razíme heslo, co není v hlavě, musí být v nohách. A tak v rámci opakování i dost běháme. Ale baví nás to!

 Koukněte na fotky

neděle 17. květen

Květiny a ptáčata se vracejí (35.Stodola)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme celý den očekávali déšť, tak jsme vyrazili do lesa perfektně vybaveni, nicméně déšť nás nezastihnul, a my si užili den s dvouma chlapama, lanama, volnou hrou a pravidelnou dávkou mytí rukou :)

V úterý bylo po dešti, a tak jsme do lesa vzali sítka, a vyrazili hledat život v potoce. Vyrazili jsme hnedka po kroužku, a už na kompostu jsme nabrali do sítka první úlovek. Života už moc nepředvedl, zato podívaná to byla parádní. Našli jsme mrtvého slepýše, kterého jsme prohlédly od hlavy až k upadlému ocásku, řekli jsme si, proč se řadí k ještěrkám a ne k hadům, a po svačince mu udělali v lese hrobeček. V potoce se nám pak podařilo vylovit spoustu zajímavých tvorů, na které nám ale naše atlasy nestačily, a nevíme proto, jak se doopravdy jmenují. 

Ve středu s námi na Dvorečku byl Tomáš Pospíšil. Nasvačili jsme se kolem ohniště, a pak jsme se pystili do her/prací na Dvorečku. Někdo hrabal listí v habrech, někdo stavěl na písku, jiní vařili v kuchyňce. Pak jsme se vydali na chvilku na louku. Tam jsme sbírali květiny, a vázali je do kytic a dělali z nich ozdoby.

Ve čtvrtek jsme si po ránu protáhli obličeje, jazyky, uši i nosy. Skupinka mladších dětí vyrazila cestou do lesa a po cestě jsme zkoumali poraněnou vážku. U krmelce jsme si hráli na zlatokopy a nechtěně jsme vykutali z pařezu ptačí hnízdo. Bylo nám moc líto že jsme vyrušili ptačí rofinku, a tak jsme ptáče dali zpátky do domečku i s měkoučkým mechem a zvířecími chlupy pro zahřátí. Pak jsme se potichu vzdálili a pozorovali, jak se sýkorčí maminka vrací už celá vystrašená, za svými holátky. Odpoledne jsme si četli o ptácích a našli  o nich i jednu jarní básničku. Skupinka předškoláci a větší kabrňáci……….  

pátek jsme si v kroužku povídali legendu o sv. Žofii. Pak jsme si udělali gymbastiku obličeje a řekli si Jarní ptačí básničku. Také jsme si znovu vyprávěli o včerejším nálezu ptáčátek. Pak jsme se vydali ke korábu u Berounky. Hráli jsme si na plavbu, na lov ryb, lezli po spadlém kmenu anebo se honili okolo cestičkou mezi kopřivami. Zpět jsme se vraceli s rybářskými pruty a nejrůznějšími úlovky.

neděle 17. květen

Staré kořeny, nové lístky a letní vůně ohně

 • Rarášci
 • Školka

Začalo to zcela nenápadně. Bylo potřeba v rámci srovnání povrchu zahrady před následným zatravňováním odstranit starý pařez stoletého stromu. A tak se chlapi do toho dali. A my byli svědkem toho, co příroda umí. Během několika hodin se před námi odkrylo tajemství stoletých kořenů. Silných, propletených pod povrchem. Zkoumali jsme je, povídali si o stromech, kdo má rád jaký, proč jsou pro nás důležité a že zrovna tenhle musel být bohužel před 2 lety pokácen, protože už nebyl zdravý a mohl by se sám skácet. Ale protože se nám nechtělo se s ním rozloučit, máme ho teď na zahradě jako super bunkr a prolejzačku v jednom. Na jeho místě zůstal trochu kráter a než ho zasypeme, tak je z toho výzva na skákání a ježdění na kole. A páni, viděli jste už, jak nám díky naší péči obrostla vrbová stavba? Začíná to být skvělá schovávačka :-) A bylinky v záhonku rostou a ohýnek v pátek už voněl po létě…

A Žofinka oslavila narozeniny, je to naše skvělá kamarádka a přejeme jí jen to nejlepší!

Na fotky se podívejte ZDE

sobota 16. květen

Střevlík (35. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Zpíváme o zvířátkách v lese. Čtyři nohy dobré, dvě taky. Šplháme indiánskou zkratkou. Potichu mezi kokoškou pastuší tobolkou. Svačíme v lese. Sbíráme břízu. Těžíme dřevo. Pracujeme sekyrou, odhadujeme délky klacků. Pilujeme, tedy řežeme pilou. Stahujeme klacky z kopce, dvě ruce dobré, dva klacky taky. Pozorujeme střevlíka. Pozorujeme mikroskopem. Malujeme zlatočerně. Předškolně pracujeme u stolu. Stavíme hráškové skulptury.

Úterý. Po dešti rozvodněný potok nás dovedl až k břízkám. Obhlédli jsme místo Loučení. Každý koutek. Pohráli jsme si s jílem i větvemi a prozkoumali i divočinu kousek sál. Podařilo se nám prodrat k majestátnímu dubu. Ó, jaká krása! Odpoledne jsme se při odpočívání do březového háje vrátili. Hudbou).

Ve středu jsme byli s Robem a Honzou místo Evy a Moniky. V kroužku jsme si zpívali a vítali nové děti. Vyrazili jsme nad psí hroby na vykáceny palouk, kde jsme stavěli domečky a navzájem si je vylepšovali lučními květinami. Objevovali jsme znovu vlhkost lesa všemi smysly. 

Ve čtvrtek jsme se pozdravili v kroužku a procvičili tváře a mluvila. Zkoušeli jsme imitovat zvuky a mimiku tváře různých zvířat, krávu, koně, rybu, psa. Po kroužku jsme vyrazili s předškoláky podél Kejne k vodárně a dál, kde jsme se zůstali. Trénovali jsme šplh do kopce, sjíždění z kopce. Na oběd jsme zůstali s předškoláky v Habroví. Četli jsme si medvídka Pú. Po odpočinku jsme malovali hliněné koule na zlato.

Pátek. V kruhu se bavíme o ptáčatech a přejeme jim přežít v těžkých časech. S básničkou od nás jak modlitbou. Sýkorka je příkladná matka. Stavíme březový domek. Lezeme po stromech a hrajem si na policisty. Odpočíváme s Púem, jak našel Ijáčkovi ocas. Odpoledne vyrábíme mýdla se zapečeným květem. Zasloužený víkend po práci!

pátek 15. květen

Stromáci objevují kouzlo setkávání v přírodě

 • Škola

Pomalé odeznívání nouzového stavu a zmírňování opatření proti šíření Koronaviru umožnilo obnovení setkávání dětí z Komunitní školy Jeden strom. Stromáci (čtvrťáci) se tak konečně po dlouhé době mohli začít potkávat. Nejdříve ve skupinách do 10 osob, aby se poprvé v pátek 15.5. sešli celá třída ( to v našich podmínkách znamená do 15 osob + pedagog). I když počasí bylo v průběhu týdne vrtkavé, užili jsme si kopce nad Černošicemi i pozemek u řeky. Děti zvládly hravou formou opakování z českého jazyka i matematiky, vytvářely mapy České republiky, do kterých se snažily umístit správně kraje i jejich památky, sportovaly, povídaly si a konečně byly spolu. Už se těšíme na další společné dny venku. 

koukněte na fotky

 

neděle 10. květen

Madonky (34. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. V kruhu snímáme roušky. Poznáme se ještě? Zvykáme si na běžný provoz. Zakládáme v Habroví kuchyňky. Hrajeme si s kamarády, blbnem i pracujem. Čistíme dřevník. Jíme a oddychujem v jurtě. Čtem si o ptácích i o Ošklivém kačátku alias labuti. Pracujem předškolácky i běžně. Spíme jako duby. Jako pařezy.

V úterý jsme měli na návštěvě v Habroví Roba. Po společném kroužku se Stodoláčky jsme vyrazili k závoře a nahoru k Madonce. Tam jsme přichystali dřevo na hromadu, při volné hře nabrali síly na přitažení dřeva z lesa. Každý přitáhl klacek podle svých sil a stavu. Byla to fuška. Na Dvorečku jsme si dali kroužek se sdílením zážitků a pocitů. Řádně jsme si užili oběd, svíčkovou s knedlíkem. Nezbylo nic. Po obědě se s námi přišel rozdělit Ondra o svůj narozeninový dort! To bylo něco! Odpočívali jsme v jurtě ve spacácích za plápolání ohně. Četli jsme pohádky a hráli na ukulele, bylo útulno. Odpolední program se smrskl na kreslení domečků.

Ve středu jsme v ranním kruhu okukovali dospěláckou návštěvu, byl tu s námi František, který zná jméno skoro každé kytky a taky toho ví spoustu o broucích a o stromech. V lese jsme šli po stopách kůrovce a hledali jsme ty nejkrásnější kousky, obrazce které ve smrkové kůře vydlabal. Artefakty jsme očistili, dozdobili křídovými barvami a pastely a věnovali maminkám.

Ve čtvrtek se dělíme na větší a menší špunty. Ti větší jdou chlapsky na výpravu někam dál a výš nad psí hroby. Hrají si na palouku, čistí les, zkouší krátkou meditaci. Objevují rozdíly teplot slunce, stín. Menší děti si užívali sluníčka na Dvorečku, muzicírovali a hráli si na pampeliškové království.  Po obědě děláme obálky s dopisy, srdíčka pro maminky.  U naší branky přibylo několik keramických autoportrétů, zkuste poznat, kdo je kdo.

 

neděle 10. květen

Už zase spolu ve školce!

 • Rarášci
 • Školka

Ve školce se nás sešlo dost a v pondělí jsme tak zahájili obnovený provoz. A jestli si někdo myslí, že nám přísná hyg.pravidla nedovolí užívat si dne, ať se koukne na fotky!

Připravovali jsme (bohužel jsme to nestihli se všemi dětmi) přání pro maminky k dnešnímu Dni matek, děti se pokoušely říct, co by mamince přály, vyprávěly, že voní (a že taťka tedy někdy nevoní, protože prdí) :-) . Byla to po dlouhé době moc hezká individuální práce. Na zahradě jsme provedli zatěžkávací zkoušku naší nové skluzavky a drandí to po ní náramně. Náramná pak byla práce Toma a 3 studentů, kteří přišli pomoct s pracemi na zahradě, když chtěli během chvilky vykopnout pařez. Určitě koukněte, jaká krása se pod zemí objevila. Rozhodně ho využijeme na zahradě jako dokonalou prolejzačku! A pak jsme také snědli spoustu bahnivých lektvarů, žížalých odvarů, dortů z písku. To se tak někdo má!

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 10. květen

Zase spolu (34. týden ve Stodole)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí se zas otevřel Dvoreček, a tak jsme se tu se Stodoláčky sešli v hojnějším počtu. Byla to radost se zase po dlouhé době vidět. Celý den jsme zůstali na Dvorečku a užívali si prostoru mezi jurtami. Na pískovišti vznikaly obří stavby, vrbový domeček obsadily víly, na klouzačce probíhaly automobilové závody ve sjezdu z prudkého kopce, v kuchyňce se připravoval náhradní oběd, kdyby k nám Bionea po takové době náhodou omylem netrefila. 
 
V úterý nám svítilo slunce a všem nám bylo spolu moc dobře. Náš kamarád Ondra měl narozeniny, tak jsme měli o zábavu postaráno. 
Po kroužku a sváče jsme vyrazili  do lesa, pozorovali jarní kytky a hledali jejich názvy a zajímavosti o nich. Šli jsme za sluníčkem až na vykácenou planinu v lese, tam jsme zakotvili a tvořili. Loupali jsme klacky škrabkou na brambory, jde to skvěle a malovali je a zkoušeli z barevných bavlnek vázat copánek mamince pro radost.
Po obědě nás čekal Ondřejův dort a zapálená svíčka pro Ondrovo přání. Pak už jsme dováděli venku.
 
Ve středu jsme se vypravili ke psím hrobům za doprovodu vědce Františka. U hrobů jsme si dali sváču, a pak pozorovali hovnivály, jestli nemají roztoče. Hráli jsme cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum a na schovku. Kdo chtěl, měl možnost pokračovat ve včerejším tvoření matek pro maminky.

Ve čtvrtek máme mixovaný čtvrtek. Větší děti jdou s klukama do lesa, hrajeme si na palouku, čistíme les, zkoušíme krátkou meditaci. Objevujeme rozdíly teplot slunce, stín. Po obědě děláme obálky s dopisy, srdíčka pro maminky.  My malí špunti jsme si užívali sluníčka na Dvorečku. Hráli jsme si na písku, vařili v kuchyňce, kreslili obrázky, anebo zpívali. 

sobota 02. květen

Po dešti (33. týden na Dvorečku)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V podělí jsme vyráběli dalekohledy. Šlo nám to parádně, dávali jsme si záležet. Správný dalekohled musí ale nejen dobře vypadat, ale také sloužit k pozorování dálav. Hned jsme je tedy vyzkoušeli na lesním posedu. Fungovaly. Zmoženi prací jsme si ustlali v trávě. Krásně se nám odpočívalo!

V úterý se touláme v břízkách. Stavíme bunkry, lezeme po stromech, vyřezáváme a zpíváme.

Ve středu jsme si užili den trochu jinak, něž jsme zvyklí. Po kroužku s dešťovými písničkami a svačince jsme se, představte si, nevydali na výpravu do lesa ani na louku, ale zůstali jsme na Dvorečku! Stavěli jsme veledíla z vlhkého písku a pozorovali přírodu po dešti. Podařilo se nám spatřit mnoho šneků, dva slimáky a jednu žabku kuňkalku. Odpočívali jsme u Ferdy Mravence a jeho příhod. Odpoledne jsme vyráběli a krášlili ulity, stavěli stavby z hrášků a párátek a sestavovali vývojová stádia hmyzu.

Ve čtvrtek se skupinka 12 děti s Robem a Honzou vydala na louku za viaduktem. Četli jsme si o žábách, žížalách a kořenech stromů. Hráli jsme fotbal, vybíjenou. Na oběd jsme se vrátili, jedli a odpočívali venku na karimatkách, poslouchali přírodu a chytli několik málo kapek deště. Menší skupinka s Anežkou se vyzbrojila lopatami a šla čistit Kejnou. Potom jsme si zazpívali s ukulele a šli za uklidněním do břízek.

 

6. stránka z celkem 169« První...45678...203040...Poslední »