Aktuality

pátek 10. říjen

Loučíme se hadem

  • Škola

Týden jsme začali povídáním o tom, co všechno o hadech už víme. Na zahradě jsme si pak vyzkoušeli, jaké je to plazit se po provazech mezi dvěma stromy. Děti vymyslely spoustu způsobů, jak cestu překonat, s hlavou dolu i nahoru, po zadku i břiše :-)

V úterý jsme věnovali tvoření, děti vzpomínaly, co se jim líbilo z hadích týdnů nejvíce. Každý si vyrobil svého malého hada, ze kterých jsme pak vytvořili společnou koláž.

Středeční den jsme věnovali řádnému protažení těl na nedalekém hřišti. Kluci si zahráli ve „věži“ na vědce a laboratoř, zatímco si holky vyzkoušely, jaké je to být netopýrem.

Protože nás pomalu ale jistě opouští náš starý dobrý kamarád HAD, snažíme se s ním rozloučit seč můžeme. Např. pomocí hadích klubíček, kreslení hadích zubů, popřípadě putováním po jeho bříšku. Mimo jiné jsme v mezičase oprášili pár starých her jako je skákání panáka, přebírání provázku a házení kamínkem na čísla. Ani kytara tento týden neležela ladem a s pomocí dalších hudebních nástrojů (ozvučná dřívka, harmonika, činely…) jsme si zpestřili ráno. Konec týdne patřil pobytu v přírodě, u hájovny se scházeli právě myslivci, to byl zážitek! :-)

Koukněte na fotky: Loučíme se hadem

neděle 05. říjen

Jídelníček na týden 6.10. – 10.10.2014

  • Jídelníček
  • Rarášci
  • Školka

JÍDELNÍČEK 6

6.10. – 10.10. 2014

 

Pondělí:    

Svačina:  chléb Radotín s máslem a kuřecí šunkou, zelenina

Oběd:     Květáková polévka

               Ryba Mahi mahi se špenátem a sýrem, vařené brambory, zeleninový  

               salát

Svačina:  chléb s máslem a kedlubnovými lupínky, zelenina               

                           

Úterý:        

Svačina:  celozrnný rohlík s máslem sypaný pažitkou, zelenina – Rarášci

                „v batůžku od maminky“ – Školkáči

Oběd:     Zeleninová polévka s cizrnou

               Kuřecí prsa na rozmarýnu, dušená rýže – Rarášci

               „v přírodě“ – Školkáči

Svačina:  chléb s máslem a zavařeninou, ovoce

 

Středa:      

Svačina:  žitný chléb s tofu pomazánkou, zelenina

Oběd:     Hovězí vývar s těstovinou

               Bratislavské plecko, houskové knedlíky

Svačina:  houska s petrželovou pomazánkou, zelenina

                           

Čtvrtek:     

Svačina:  chléb s máslem sypaný směsí Gomasio, zelenina

Oběd:     Hrachová polévka

               Pečená kuřecí stehna, bramborová kaše, zeleninový salát

Svačina:  veka s lískooříškovou pomazánkou, ovoce

                                              

Pátek:        

Svačina:  kváskový chléb s Humusem, zelenina

Oběd:     Slepičí vývar s krupicovými noky

               Hovězí tokáň, těstoviny

Svačina:  zeleninový chlebíček

 

Každý den je pro děti k dispozici  slazený i neslazený ovocný čaj, mléko, balená voda nebo voda se sirupem.

Dbáme na pitný režim dětí!!!

 

neděle 05. říjen

Háďátka si užívají podzim

  • Škola

Týden jsme začali náročným výletem. Vyrazili jsme vlakem do Srbska a pak nás čekala krásná cesta k Bubovickým vodopádům. Kromě vodopádů u kterých je cesta velmi kluzká, jsme objevili několik jeskyní. Museli jsme zde využít hadí vlastnosti, plazení, orientace ve tmě, abychom je řádně prozkoumali. Pokračovali jsme dál směrem na Karlštejn, když se hrad najednou před vámi objeví, je to úchvatný pohled. Cestou jsme sbírali spoustu přírodnin, ze kterých následující den vznikl nádherný had. Nyní hlídá naši vilu :-)

V rámci poznávání našeho okolí jsme se vypravili na nákupy. Navštívili jsme květinářství a obchod s potravinami, kde jsme si společně odhlasovali a vybrali svačinku. Po cestě jsme objevili kvetoucí brslen a řádně jsme ho očesali od růžových květů, které se nám hodily při výrobě náhrdelníků, náramků a zvířátek z kaštanů. Seznámili jsme se s tím, co je to nebozez a jak práce s ním může být náročná. Došlo i na náplasti :-) Při našem výletě do lesa jsme objevili velké množství klíčících žaludů. Vybrali jsme si ty nejhezčí a společně je zasadili do hlíny, kterou jsme si sami přinesli z lesa. Žaludy nebyly to jediné, co jsme sázeli. Došlo i na řeřichu. Snad se nám jí podaří vypěstovat a společně sklidit k nějaké budoucí svačině.

Týden jsme zakončili výletem do lesa v Černošicích, poznali jsme další novou cestu, objevili zvířata u statku! Byl to báječný týden :-)

Koukněte na fotky: Háďátka si užívají podzim

sobota 04. říjen

Týden plný podzimních dobrot

  • Rarášci

Jablka, hrušky, švestky… to byly každodenní průvodci uplynulých dní u Rarášků a každý z vás, naši milí, kdo vstupoval po ránu do herny, jim nemohl uniknout! Byly v podzimním košíku, byly na obrázcích k básničkám od pana Lady, byly na ranních pozdraveních pro děti. A my jsme je ochutnávali(ze švestek děti moc nadšené nebyly :-) ), pojmenovávali, třídili podle barev. S jablíčky nebo červenými míčky si kutáleli a zpívali si u toho Koulelo se, koulelo. Učitelky zpívaly, děti řádily. Běžná situace :-) Učili jsme se trhat barevný papír a pokrýt s ním pak šablonu některého z druhu ovoce. Rarášci pracovali velmi trpělivě a bavilo je to, což je nejdůležitější. A na konci týdne jsme na rozpůlenou část jablka nanesli barvu a obtiskávali na strom. A mezitím vším jsme hodně času strávili venku, udělali tisíc bábovek a ještě jednu navíc, starali se o morčata a králíka, probíhali jsme obr loužemi a pozorovali listy, jak už se krásně zbarvují do červenožluta a říkali si, jak ten malíř Podzim má touhle dobou děsně práce! A v pátek měla Soňa narozeniny a dostala jenom jednu svíčku na dortu zato hodně obejmutí a pusinek :-)

Koukněte…. Týden plný podzimních dobrot