Aktuality

sobota 27. září

Hadí týden v přípravce

  • Škola

Týden jsme začali, jak už je skoro naším zvykem, zkoumáním lesa. Tentokrát jsme popojeli autobusem do Třebotova, přebrodili jsme místní potok. Někteří zjistili, že při neopatrném šlápnutí i do holínek může natéct :-) . Předškoláci z vily jsou děti odvážné a tak jsme se po společné domluvě nevydali cestou známou, ale cestou náročnější, neznámou i pro pedagogy. A jak to dopadlo? Po vyšplhání se do kopce někteří zvolili svou vlastní strategii pro zdolání cesty dolů, po zadku. Kopec to byl opravdu prudký. Obzvláště některé holčičky přiznaly, že se trochu bály, ale důležitým zážitkem, který jim jednoznačně zůstane, je to, že svůj strach všichni překonali a dole na sebe byli patřičně hrdí!

Úterý patřilo povídání si o hadech, hadím soutěžím. Společně jsme oslavili Norči narozeniny a vyrazili najít popelnice s tříděným odpadem. Cestou zpět jsme sbírali kaštany, kapsy i kapuce byly plné!!! :-)

Ve středu jsme navštívili stanici přírodovědců na Andělu. Abychom si o trochu více přiblížili našeho nynějšího průvodce (hada), vyslechli jsme přednášku orientovanou převážně na tyto živočichy. Zblízka jsme si prohlédli některé zástupce těchto plazů (krajta královská, korálovka, krajta zelená…) a dozvěděli jsme se mnoho zajímavého: jak had cítí, proč se svléká, jak se pohybuje, jak loví a co tvoří jeho potravu… Jako trofej jsme si směli s sebou do vily odvézt jednu neporušenou hadí svlečku. Kromě hadů jsme si prohlédli i některé druhy žab, varana, krokodýla, želvy, ryby a dokonce i opičky s nedávno narozeným mládětem.

 

Poslední dny týdne jsme si pak čerstvě nabité vědomosti ověřili prostřednictvím několika her. Připomněli jsme si dobrý hadí čich („očichávali se“ a rozdělovali se do skupin podle přidělené vůně), svlékali kůži (prolézaly provazem za pomoci ostatních), zahráli si na hady škrtiče (drželi papír za pomoci kolíčku) a „cítili“ jsme tělem (předávali si informace psaním na záda).

 

Koukněte na fotky: Hadí týden

neděle 21. září

Jídelníček na týden 22.9. – 26.9. 2014

  • Jídelníček
  • Rarášci
  • Školka

JÍDELNÍČEK 4

22.9. – 26.9. 2014

 

Pondělí:    

Svačina:  tofu chlebíček se zeleninou

Oběd:     Čočková polévka

               Pečená vepřová krkovice, pohanka, kompot

Svačina:  chléb s pomazánkovým máslem sypaný pažitkou, zelenina

 

Úterý:        

Svačina:  loupák, ovoce

Oběd:     Slepičí vývar s játrovými noky

               Kuskus s kuřecím masem a zeleninou

Svačina:  celozrnný rohlík se sýrovou pomazánkou, zelenina

                                     

Středa:

Svačina:  žitný chléb s budapešťskou (tvarohovou) pomazánkou, zelenina

Oběd:     Květáková polévka

               Losos v bylinkové marinádě, vařené brambory, zeleninový salát

Svačina:  veka s lískooříškovou pomazánkou, ovoce

 

Čtvrtek:     

Svačina:  chléb Radotín s máslem a kuřecí šunkou, zelenina

Oběd:     Hovězí vývar s krupicí a vejcem

               Sojové kostky se zeleninou, basmati rýže

Svačina:  kefírová buchta, bílá káva, ovoce

                  

Pátek:        

Svačina:  kváskový chléb s máslem sypaný směsí Gomasio, zelenina

Oběd:     Zelná polévka

               Boloňské špagety se sýrem

Svačina:  lámankový chléb s máslem a plátkovým sýrem, zelenina

 

Každý den je pro děti k dispozici  slazený i neslazený ovocný čaj, mléko, balená voda nebo voda se sirupem.

Dbáme na pitný režim dětí!!!

 

 

 

neděle 21. září

Rarášci se houpali…

  • Rarášci

Nový týden začal tak, jak by si každý v práci přál… houpáním! Vyhlásili jsme houpací den. V křesle, na všem, co houpačku připomíná. Pohoupali jsme v kočárku miminka, na zahradě jsme se houpali až do nebe. A jakoby s každým zhoupnutím ubývalo slz, které od září provází u některých Rarášků hlavně ranní odloučení od rodičů. A úterý byl den pro změnu kutálecí. Koulely se míčky různých barev a velikostí, obruče a dokonce i děti se odkutálely z jednoho rohu do druhého. Barvy jsme si v rámci hry zvládli pojmenovávat, třídit, hledali jsme míčky stejné barvy, jako měli obruče. Dokonale jsme se při tom vyřádili. Středa byla stavěcí a dokázali jsme postavit koleje pro vláčky, ohrady pro zvířata, věž vyšší než Renáta a samozřejmě že největší radost přinášelo čekání na spadnutí. A kupodivu se vždycky našel někdo, kdo tomu výrazně pomohl!:-) Ve čtvrtek slavil náš kamarád Viktor své  3.narozeniny. Byly tu na oslavu výborné muffiny, dárek, gratulace od dětí i pusa od holek. Byly tu balónky, tanec a blbnutí a snad to zůstane Viktorovi v paměti jako bezva den! No a protože se chystáme na Havelské posvícení, pátek patřil krásné zahradě našich kamarádů Zahradníků a spoustě ořechů, které jsme nasbírali a loupeme a loupeme a loupeme. Krásně si tu děti pohrály! Vůbec celý týden nám přálo počasí a hodně času jsme trávili venku. Učíme se starat o zvířata, pouštíme je do výběhu, což nám dává daleko lepší možnost pozorovat je při běžných činnostech. Na písku děti jen za tento týden navařily to, co vy, milé dámy, uvaříte za celý měsíc! No prostě jsme si to užívali a nejdůležitější bylo, že byl u dětí vidět každý den malý posun, co se adaptace týče. A doufejme, že bude tento trend pokračovat!

Koukněte na fotky:Rarášci se houpali…

sobota 20. září

Jak jsme se měli ve školce v týdnu od 15.9. a co nás potká příští týden

  • OS Jeden strom
  • Školka

V týdnu od 15.září jsme se věnovali tématu Kamarádství a Pravidlům ve školce. Povídali jsme si o tom, co to je „být kamarád“, jak se k sobě kamarádi chovají, a jaká máme pravidla ve školce, aby nám tu spolu bylo dobře. Víme, co se smí a co ne, a že máme pusu, abychom spolu komunikovali. Děti si samy vymyslely a vyzkoušely různé modelové situace, kdy nám ve dvojicích předváděly, co si kamarádi mohou dělat a co ne. Společně jsme vytvořili pavučinu přátelství, posílali jsme si mezi sebou v kroužku klubko provázku a navzájem jsme se propojovali. Na fotkách dětí jsme si vyzkoušeli, jak dobře se už navzájem známe, pojmenovávali jsme ostatní kamarády ve školce, a šlo nám to docela dobře. A protože máme ve školce i nového opeřeného kamaráda, zahráli jsme si zábavnou hru, kdy jsme si vyzkoušeli své znalosti o sovách. O tom, kde žijí, čím se živí a s jakými zvířecími přáteli se mohou v lese potkat. Na závěr týdne jsme vyrazili na náš první výlet na Černošickou vyhlídku, počasí nám přálo, a my lítali po lese jako diví. Sbírali jsme houby, přírodniny na výtvarné tvoření, žaludy pro divočáky…váleli jsme sudy, pozorovali jmelí i mraveniště, užívali si les i krásné počasí. Oběd od maminek nám chutnal a nasbírané žaludy jsme, po návratu do školky, hned předali myslivci panu Kožíškovi, aby je donesl zvířátkům do lesa na přilepšenou. Odměnou za to nám byla jeho výborná malinovka. Týden to byl krásný, plný slunce a pohody, a my jsme si ho užili sami za sebe, a přitom jsme nezapomněli myslet na ostatní…

KOUKNĚTE NA FOTKY ZDE: Třetí týden v září

Následující týden se začneme věnovat Havelskému posvícení. Hranou motivační scénkou si přiblížíme, co je to posvícení, budeme sbírat plody ze zahrady, dělat pečený čaj, vyrábět drobné předměty na stánek a nacvičovat na naše vystoupení.

Cíl: Příprava na Havelské posvícení

       Přiblížení pojmu „spolupráce“ a  „bez práce nejsou koláče“

 

ÚTERÝ –       jdeme nakupovat ingredience na pečený čaj (do obchodu v Černošicích)

STŘEDA –    angličtina 14,30 – 14,55

ČTVRTEK –  keramika 15 – 16 a 16 – 17

                        angličtina 14,30 – 14,55

 

Krásný  a pohodový týden vám všem přeje………. Tým Jednoho stromu