Aktuality

pátek 19. září

Co vše lze zažít za jeden týden?

  • Škola

V pondělí jsme vyrazili na Černošickou vyhlídku. Počasí nám opravdu přálo a bylo dost času zkoumat okolí. Děti se důvěrně seznámily s Netýkavkou nedůtklivou, první dotek byl pro některé poměrně překvapivý :-) Hrály si s jílem, stavěly z něj panáčky a když se nepodařily z jílu, tak jej poskládaly z listí! Z vyhlídky jsme viděli školku Jednoho stromu. V blízkém lesíku děti postavily celé město pro skřítky, bylo zde vše, co si dovedete představit. Kromě domečků nechyběl hotel se školkou a skluzavkou, modlitebna pro chvíle rozjímání a „budova“ úřadu! Stavby to byly opravdu povedené.

V úterý jsme společnými silami dotvořili našeho Dědu Roka, který nás bude provázet.

Sotva jsme se s ním seznámili, bylo na čase seznámit se i s jeho kamarádem Hadem, který nám bude v nejbližších týdnech dělat společníka. V souvislosti s tím jsme si o hadech jako takových něco málo popovídali a už byl čas na zkoušení lecjakých hadích dovedností: chůze poslepu hadí stezkou, malování vlastního hadího kamaráda a cestování po hadích cestičkách pomocí tužky a papíru. Ve čtvrtek jsme absolvovali dobrodružnou cestu do Národopisného muzea v letohrádku Kinských, kde jsme se přesvědčili o zajímavém životě našich předků. Leccos jsme se dozvěděli a mnohé si vyzkoušeli, např. jak obtížné je uvázat si onuce, pochodovat v dřevácích, i čepičku s košilí jsme si oblékli. Podívali jsme se, jak vypadalo takové staré stavení, jak bydlela zvířátka a čím se krmila, i „kravičku“ jsme si zkusili podojit.

 

Byl to pestrý týden, děti se rozkoukaly a hodně času bylo věnováno pravidlům vzájemného fungování! No ještě máme co trénovat! :-)

Koukněte na fotky: Černošická vyhlídka, Musaion, začátek IB Had vás vítá ve vile

neděle 14. září

Druhý týden adaptace u Rarášků

  • Rarášci

Druhý týden byl velmi důležitý, co se adaptace týče, naši milí. Hlavním cílem bylo zaměřit se na děti, které hůře zvládají odloučení od rodičů a co nejvíce jim to usnadnit, postupovat po malých, ale jistých krůčcích. Je krásně vidět, jak je každé dítě jiné, jak potřebuje každé jiný přístup. A i když to v některých dnech bylo opravdu velmi náročné, o krok dál jsme určitě. Děti si postupně zvykají na prostředí, harmonogram dne ve školce, na pedagogy. Učíme se pravidlům, která platí i v jídelně, na zahradě nebo na procházkách. V herně jsme stavěli dráhu, četli pohádky, věnovali se prvním didaktickým hrám, abychom zjistili, co děti zvládají. V kroužku jsme si povídali s Raráškem, hodně jsme zpívali a hráli na nástroje. Trávili jsme hodně času venku. Dokonce jsme se při procházce k ovcím stali svědky vyorávání brambor. Děti byly nadšené, hlavně kluci okukovali traktůrek. Mohli jsme si každý vzít do ruky právě vyoranou, voňavou, hlínou obalenou bramboru. A jako dárek jsme dostali tři spojené v jednu… děti v ní okamžitě viděly kačku a aby toho nebylo málo, tak jsme druhý den na tom samém místě dostali jako bonus druhou, prý labuť. No podle některých je to spíš dinosaurus J A cestou jsme ochutnávali jablka ze stromů, a když nám nechutnala, donesli jsme si je alespoň  zpátky do školky a dali je morčatům. Hledali jsme ořechy a děti si je už umí samy rozbít malým kamenem a vyloupat si je. Sestavili jsme také ohradu a vypustili králíka nebo morčata. Museli jsme zvolit postupnou metodu vypouštění, to abychom jim neměli do pár týdnů zase o pár víc…J No a v pátek se díky prudkému dešti vytvořila kousek od školky naprosto unikátní louže, no spíše jezero, tak jsme nazuli holínky a tradá se šplouchat! Prostě takový týden plný skoro už podzimních radovánek.

 Koukněte na fotky: Druhý týden u Rarášků

K pusince na dobrou noc něco, čím jsme se bavili…

Leze leze brouk, vítr do něj fouk.

Překulil se na záda a třepotal nohama.

neděle 14. září

Jak jsme se seznámili se sovou a co nás čeká příští týden

  • OS Jeden strom
  • Školka

Týden od 8.září byl plný překvapivých událostí. V pondělí k nám do školky přiletěla sova a stala se naší novou kamarádkou a průvodkyní letošní sovím rokem. Zpívali jsme o ní písničku, brali ji s sebou do kroužku i ven. Právě na procházce jsme ji, k naší velké lítosti, ztratili a při jejím hledání nás minul rybář na motorce s naší sovou v košíku. Pána se nám nepodařilo dohonit, a tak jsme se rozhodli, že po sovičce vyhlásíme pátrání. Nakreslili jsme letáky s výzvou „hledá se sova“ a vylepili je po okolí. A teď už jen doufáme, že se nám naše ptačí kamarádka brzy vrátí… Dalším nečekaným dobrodružstvím pro nás byla záchrana malého ježka, který uvízl při nočních toulkách, v síti hokejové branky na naší zahradě. Byl chudák celý vysílený a neuměl se z pasti sám dostat. Pomohli jsme mu na svobodu a ještě dlouho pak sledovali jeho spokojené dupání a funění na zahradě. Obětovali jsme sice naší branku, jejíž výplň jsme museli rozstříhat. Ale co je jedna síť, čekající na opravu, proti záchraně života. Děti byly šťastné, že to ježek přežil a nejradši by si ho byly nechaly… S ježkem jsme se sice nakonec rozloučili, zato jsme však viděli, jak se stahuje z kůže kanec. Místní myslivec, pan Kožíšek, byl tak hodný, že nás pozval k sobě na návštěvu, abychom na vlastní oči viděli něco, co se rozhodně nepoštěstí každému. Děti byly jak u vytržení a některé si dokonce divočáka pohladily… Zážitků bylo opravdu hodně a rozhodně jsme se vůbec nenudili. Sžívali jsme se spolu i s naší zahradou. Oslavili jsme Daníkovy a Sebíkovy narozeniny.  Zpívali jsme nové písničky o veverce a sově. Naučili jsme se novou říkanku o kamarádství, kterou se denně vítáme v kroužku. Cestou na procházce jsme sbírali přírodniny, řádili v loužích a lítali jako pominutí… Byli jsme někdy špinaví a mokří, ale zato bláznivě spokojení…

V sobotu jsme společně s rodiči, dětmi a přáteli oslavili 5.výročí Jednoho stromu. Počasí nám vyšlo, jídlo chutnalo a zábava se povedla. Bylo nám spolu dobře.

 

KOUKNĚTE NA FOTKY: Druhý týden v září

 

Následující týden se budeme ještě věnovat adaptaci. Přijde k nám poprvé nový kamarád Tobiáš, a my ho chceme hezky přivítat mezi sebe. Zamyslíme se nad tím, co znamená být kamarád, a připomeneme si, jak se k sobě máme chovat.  Naše pravidla pak výtvarně zpracujeme. V pátek vyrazíme na náš první výlet na Černošickou vyhlídku.

 Cíl: Adaptace

 

STŘEDA –  La škola 15,30 – 16,15 (ukázková hodina zdarma)

                      Angličtina 14,30 – 14,55

ČTVRTEK-  Angličtina 14,30 – 14,55

                      Keramika 15-16 a 16-17

PÁTEK –     výlet na Černošickou vyhlídku (info v mailu)

 Užijte si krásný týden, dobrou náladu vám přeje….tým Jednoho stromu

neděle 14. září

Oslava 5. výročí založení Jednoho stromu

  • OS Jeden strom

Začínáme v Jednom stromě další pětiletku. Tu první jsme řádně oslavili v sobotu 13.9. v Dolních Černošicích. Přijelo za námi divadlo Pruhované panenky, divadlo KAKÁ, Petr Nikl, kapela Mediterian, pan řezbář i bubeník. Špunty od lahví Cideru létaly vzduchem, fronta na palačinky byla jen pro trpělivé, čaje a dýňová polévka voněly, Edovo grilované maso a dobroty byly skvělé, stejně jako kančí guláš od pana Kožíška. Jemu i Zahradníkům děkujeme za pomoc při organizaci oslavy. Počasí nám nakonec přálo, a tak slibujeme, že jestli ne dřív, tak za pět let si to zase pořádně užijeme.

oslava 5. výročí založení Jednoho stromu