Aktuality

pátek 17. říjen

Sklidili jsme…..

  • Školka

Mezi záplavu zpráv v souvislosti se zákonem o dětských skupinách je třeba občas poslat I radostnější zprávy třeba o tom, jak nám nádherně vyrostla řepa, jak jsme ji tahali ze záhonu skoro jako v té klasické pohádce a jak jsme ji pekli,malovali s ní a červenali se po ní-třeba jako někteří poslanci :-)

Podívejte se na fotky

pátek 17. říjen

To je zlaté posvícení…

  • Škola

V pondělí jsme vyrazili do Musaionu na program Posvícení a dožínky. Muzeum bylo otevřeno jen kvůli nám, a děti si to náramně užily. Hned na začátek dostaly úkol najít kohouta… byl to úkol napínavý, ale nakonec se nám zadařilo. A potom, co jsme ho nalezli jsme se například dozvěděli, že kohout se ve vesnici obětoval v rámci posvícení, aby se vesnice očistila před zimou od všech hříchů. Kluky zaujala hlavně šavle, kterou se kohout stínal… Viděli jsme i krásné dožínkové slunce, a aby nám to nebylo líto, že si jej nemůže odnést, vyrobili jsme si závěrem alespoň dožínkový věnec.

K posvícení samozřejmě patří i dobroty, tak další dny jsme si pochutnávali. Zahráli jsme si pohádku o koblížkovi a koblížek i ochutnali, středa byla také sladká, pustili jsme se do pečení koláčů. A to pěkně od začátku. Společně jsme nakoupili a společně se pustili do výroby těsta. Odvažovali jsme mouku, hnětli těsto, vytvářeli koláčky, plnili je marmeládou, potírali vejcem a posypávali vlastnoručně vyrobenou drobenkou. Výsledkem byly 3 pekáče plné koláčků nejrůznějších velikostí. Nejhorší bylo čekat, až naše dobroty vychladnou, ale ta chvíle přišla, takže jsme s plnou pusou a stolem plným drobečků mohli prohlásit, že úsilí se vyplatilo. Zbylo i na ochutnávku domů. Mňam.

Co by to bylo za posvícení, kdybychom neochutnali nějaké to masíčko. Zatímco se vůně opékané jitrnice a jelita rozprostírala po vile, vyráběli jsme si jitrnice a jelita vlastní – sice papírové, ale tvarem a barvou ne nepodobné originálu. I špejle jsme správně umístili. Provedli jsme ochutnávku předlohy a během chvíle byly talíře prázdné. Naučili jsme se posvíceneckou píseň i básničku. A na závěr týdne jsme si jedno takové prase před porážkou vyrobili! :-)

Celý týden jsme s dětmi hodně řešili vzájemné chování se k sobě, důslednost, dodržování pravidel, a výrazně trénovali trpělivost pedagogů :-)

Koukněte na fotky: Posvícení a dožínky

pondělí 13. říjen

Konference Autismus- moderní záležitost nebo závažný problém?

  • OS Jeden strom

Ve dnech 9.- 10. 10. se v Praze uskutečnila konference APLA  na téma Autismus – moderní záležitost nebo závažný problém?

Vzhledem k tomu, že os Jeden strom se dlouhodobě věnuje inkluzivnímu vzdělávání a umí poskytnou podporu dětem i s diagnózou Poruch autistického spektra, byla naše účast na konferenci na místě.

Mezi témata, která v rámci konference vyvolávala kontroverzi, byla nejednotná diagnostika PAS v ČR, autismus vers. očkování, podpora státu, aj.

Ačkoli nám v poslední době  většinu času zabírá zákon o dětských skupinách, nemohli jsme na konferenci chybět a profesionalizovat se v rámci pedagogického a speciálně pedagogického přístupu. Děkujeme APLA za  konferenci, která byla připravena na velmi vysoké úrovni. Ceníme si především možnosti potkat se při panelové diskuzi se zastánci i odpůrci teorií o možných příčinách vzniku autismu v souvislosti s očkováním, či při diskuzi nad nepřesnostmi v diagnostice.

 

pondělí 13. říjen

Mimořádné setkání ALMŠ v Jednom stromě, 5.10. 2014

  • OS Jeden strom

Jeden strom se aktivně zapojuje do dění v rámci Asociace lesních mateřských škol. V uplynulém několika měsíčním období jsme se podíleli na mediální kampani za zachování lesních školek v souvislosti s přijetím nebo nepřijetím zákona o dětských skupinách. Vzhledem k tomu, že poslanecká sněmovna zákon přijala bez pozměňovacího návrhu na dobrovolnou registraci dětské skupiny, byla ohrožena existence i našich zařízení.

V neděli 5. října se v přípravce Jednoho stromu v Černošicích setkali zástupci Asociace lesních mateřských škol, Unie center pro rodinu, České rady dětí a mládeže, lesních mateřských škol a komunálních politiků z regionu Dolní Berounka. Více než pětihodinové jednání přineslo kroky pro další strategii v rámci vyjednávání s příslušnými ministerstvy a politiky. 

V současné době zákon o dětských skupinách vetoval prezident M. Zeman.

Chceme poděkovat všem, kteří nás podpořili a pomáhali v kampani.

Získali jsme další čas k práci. Není to ještě vítězný krok, ale máme opět naději.

 

Podívejte se na fotky