Aktuality

neděle 28. září

Jídelníček na týden 29.9. – 3.10. 2014

  • Jídelníček
  • Rarášci
  • Školka

JÍDELNÍČEK 5

29.9. – 3.10. 2014

 

Pondělí:    

Svačina:  chléb s máslem a kuřecí šunkou, zelenina

Oběd:     Zeleninový vývar s těstovinou

               Přírodní hovězí pečeně, duo karotka, vařené brambory

Svačina:  kaiserka se žerve s ředkvičkami a pažitkou, zelenina

                           

Úterý:        

Svačina:  žitný chléb s tuňákovou pomazánkou, zelenina

Oběd:     Hrstková polévka

               Kuřecí prsa po balkánsku(paprika,rajské,balkánský sýr),dušená rýže

Svačina:  Valašský jogurt se zavařeninou, rohlík, ovoce

        

Středa:      

Svačina:  chléb z podmáslí s máslem a Mozzarellou, zelenina

Oběd:     Italská polévka

               Houbová omáčka, hovězí maso, houskové knedlíky

Svačina:  zeleninový chlebíček

                           

Čtvrtek:     

Svačina:  chléb Radotín s máslem a sýrem Gouda, zelenina

Oběd:     Frankfurtská polévka

               Smažený karbanátek, bramborová kaše, zeleninový salát

Svačina:  chléb s máslem a marmeládou, ovoce

                                              

Pátek:        

Svačina:  houska s Lučinou, zelenina – Rarášci

                „v batůžku od maminky“ – Školkáči

Oběd:     Hovězí vývar s kapáním

               Zeleninové lečo s uzeninou, chléb – Rarášci

               „v batůžku od maminky“ – Školkáči

Svačina:  chléb s máslem sypaný slunečnicovými semínky, zelenina

 

Každý den je pro děti k dispozici  slazený i neslazený ovocný čaj, mléko, balená voda nebo voda se sirupem.

Dbáme na pitný režim dětí!!!

neděle 28. září

Náročný a přitom hezký týden…

  • Rarášci

Tak vás po týdnu zase zdravím, naši milí. Tento týden byl hodně zvláštní, náročný ale stejně bylo spoustu chvil, kdy jsme si to s dětmi moc užívaly, kdy jsme řádili, kdy jsme slavili. Moc Vám všem děkuji za klid (alespoň jakákoliv panika na vás vidět nebyla), se kterým jste vstupovali do prostoru školky, za podporu, kterou jste nám i Andulce vyjadřovali. Moc to pro nás a naši práci znamenalo. Zvolnili jsme tempo, vždyť jenom mytí rukou nám trvalo řádově o několik minut déle než jindy a někdy jsme měli pocit, že vlastně neděláme celý den nic jiného. Ale prostě to tak bylo a stejně….

-          Jsme si zvládli krásně užít oslavu Adinky. Jsou jí už tři, cítí se být opravdu velkou holkou a její výraz v očích, když jsme řekly : „jdeme slavit!“ stál opravdu za to.

-          Jsme se stihli hned zkraje týdne probrouzdat loužemi, zkoušet, která je mělká a kterou máme až skoro po okraj holinek (Justýnka vítězila!):-)

-          Jsme začali už daleko lépe zvládat ranní loučení s mamkou, drží se Danny i Viktor i Laura a z každého takového krůčku máme velkou radost! Dokonce i Ferda po návratu z dovolené se ptal po taťkovi jen asi dvacetkrát! A pokaždé se dal umluvit a rozptýlit a tak jsme mluvily a rozptylovaly a mluvily a rozptylovaly…. Až přišel táta!:-)

-          Jsme se díky miniscénkám, které jsme dětem v kroužku sehrály,  seznámili  s pravidly, která se budeme snažit ve školce dodržovat (uklízíme po sobě – každá věc má svoje místo, naše ruce si pomáhají – neubližují)

-          Jsme si po ránu postavili spoustu staveb, kolejí a vysokých věží a dokonce nám s tím pomáhali i školkáči a tak jsme se krásně propojili a užívali si ten čas pospolu.

 

Nový  týden nás přivítá jako podzimně-ovocný. Budou tu jablíčka, hrušky a švestky. Budeme si koulet, zpívat si, obtiskávat, trhat papír, třídit a skládat. Bude toho hodně a těšíme se na to.

 Koukněte na fotky:Náročný a přitom hezký týden…

Mějte se moc hezky podzimně!

Za tým Rarášků

Renáta

(p.s. mám moc ráda český jazyk ale psát zprávy, ve kterých někdy mluvím o nás dospělých ale vlastně vždycky o ženách, takže tvrdé y a pak my všichni, takže měkké i…. Mějte s případnou nechtěnou hrubkou trpělivost, děkuji) :-)

sobota 27. září

Jak jsme se měli v týdnu od 22.9. a co přinesou dny příští

  • OS Jeden strom
  • Školka

Týden od 22.září jsme začali motivací na Havelské posvícení. Vytvořili jsme si stánek s různými výrobky i dobrotami a za správně odpočítané fazolky jsme v něm nakupovali. Hrnce, hrnky a jiné drobné předměty na odbyt nešly, zato o ovoce a kukuřičné tyčinky byl velký zájem. A protože ke každoročním výrobkům na našem stánku Havelského posvícení patří již tradičně pečený čaj, dali jsme hlavy dohromady a napsali si seznam věcí na nákup, na který jsme vyrazili hned druhý den. V obchodě jsme našli nejdřív správné druhy ovoce, napočítali je a dali do sáčků. Potom jsme dostali úkol najít cukr a koření, a to byla pro nás zábavná výzva. Pohybovali jsme se po prodejně jako mravenci a i když ještě neumíme číst, všechno jsme nakonec našli a donesli si to do školky v batůžcích. Další den jsme chtěli vyrábět pečený čaj, ale jak už to tak někdy bývá, něco si naplánujete o ono je to nakonec všechno jinak. Díky nečekaným událostem jsme museli změnit plán. Zbytek týdne jsme strávili hlavně venku, například při procházce hledáním přírodnin, ze kterých jsme potom vyráběli barevné mandaly. A bylo nám krásně…

KOUKNĚTE NA FOTKY: Poslední týden v září

Následující týden má být hezké počasí a my bychom si ho chtěli venku pořádně užít. Budeme se toulat po okolí školky, objevovat krásy přírody a dělat, co nás baví. V pátek vyrazíme na výlet do lesa.

 

Cíl: Objevovat krásy přírody

 

STŘEDA –   angličtina 14,30 – 14,55

ČTVRTEK – angličtina 14,30 – 14,55

                        keramika 15 – 16 a 16 – 17

PÁTEK –      výlet do lesa na Klapici

 

Krásný týden, hodně slunce a energie vám všem přeje….tým Jednoho stromu

sobota 27. září

Hadí týden v přípravce

  • Škola

Týden jsme začali, jak už je skoro naším zvykem, zkoumáním lesa. Tentokrát jsme popojeli autobusem do Třebotova, přebrodili jsme místní potok. Někteří zjistili, že při neopatrném šlápnutí i do holínek může natéct :-) . Předškoláci z vily jsou děti odvážné a tak jsme se po společné domluvě nevydali cestou známou, ale cestou náročnější, neznámou i pro pedagogy. A jak to dopadlo? Po vyšplhání se do kopce někteří zvolili svou vlastní strategii pro zdolání cesty dolů, po zadku. Kopec to byl opravdu prudký. Obzvláště některé holčičky přiznaly, že se trochu bály, ale důležitým zážitkem, který jim jednoznačně zůstane, je to, že svůj strach všichni překonali a dole na sebe byli patřičně hrdí!

Úterý patřilo povídání si o hadech, hadím soutěžím. Společně jsme oslavili Norči narozeniny a vyrazili najít popelnice s tříděným odpadem. Cestou zpět jsme sbírali kaštany, kapsy i kapuce byly plné!!! :-)

Ve středu jsme navštívili stanici přírodovědců na Andělu. Abychom si o trochu více přiblížili našeho nynějšího průvodce (hada), vyslechli jsme přednášku orientovanou převážně na tyto živočichy. Zblízka jsme si prohlédli některé zástupce těchto plazů (krajta královská, korálovka, krajta zelená…) a dozvěděli jsme se mnoho zajímavého: jak had cítí, proč se svléká, jak se pohybuje, jak loví a co tvoří jeho potravu… Jako trofej jsme si směli s sebou do vily odvézt jednu neporušenou hadí svlečku. Kromě hadů jsme si prohlédli i některé druhy žab, varana, krokodýla, želvy, ryby a dokonce i opičky s nedávno narozeným mládětem.

 

Poslední dny týdne jsme si pak čerstvě nabité vědomosti ověřili prostřednictvím několika her. Připomněli jsme si dobrý hadí čich („očichávali se“ a rozdělovali se do skupin podle přidělené vůně), svlékali kůži (prolézaly provazem za pomoci ostatních), zahráli si na hady škrtiče (drželi papír za pomoci kolíčku) a „cítili“ jsme tělem (předávali si informace psaním na záda).

 

Koukněte na fotky: Hadí týden