Aktuality

pátek 13. březen

Opičáci po jarních prázdninách

  • Škola

Po jarních prázdninách jsme si v pondělí dali velmi pomalý rozjezd. Od rána jsme si hráli s anilinovými barvami. Zkoumali jsme všechny možnosti, jak je můžeme zapouštět, jak můžeme barvu naopak z obrázku trochu ubrat atd. Násobilku jsme procvičili, ani jsme o tom nevěděli. Hlavně jsme si s čísly hráli. Když se k nám na třetí blok přidali Mazáci, zopakovali jsme délky not a takty. A ještě jsme trochu proběhali prsty po klaviatuře.

V úterý už jsme se do práce pustili s větší vervou. Začali jsme velké téma z prvouky – tělo. Abychom se trochu naladili, začali jsme pozorováním toho svého. A část těla, kterou můžeme sami nejlépe pozorovat je ruka. Nejprve jsme si ji obkreslili a po paměti zkusili dokreslit všechny čáry. Pak jsme to udělali naopak. Na ruku jsme se bez ustání dívali a zase jsme se nekoukali na papír. Byla to pro všechny zajímavá zkušenost a všichni se na sebe opravdu hezky naladili.

Co všechno naše tělo dokáže jsme pak testovali na tělocviku:-)

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 13. březen

Co ještě stihli Mazáci?

  • Škola

Po návratu u jarních prázdnin jsme se ve škole moc neohřáli a už musíme být opět doma. Stihli jsme společně procvičovat v matematice násobilku, přednosti v rovnicích a také trošku geometrie. Naučili jsme se pojmenovat přímku, vyznačit na ní body, zapsat a narýsovat délku úsečky. Procvičili jsme si doby a délky not a hráli jsme na klavír v hudební výchově. Plavali jsme. V češtině jsme se věnovali hlavně našim prezentacím knih a stihli jsme i krátký diktát a procvičování vyjmenovaných slov, zejména zákeřné dvojice. Teď je to na nějakou dobu na nás, vyzkoušíme si opravdové domácí vzdělávání, při kterém nám bude Tereza na dálku stále pomáhat. Podívejte se na FOTKY.

neděle 08. březen

Už to voní jarem!

  • Rarášci

Už i k nám pod střechu se modrými okny dostává jaro! Na podlaze nám lezl první mravenec, dveřmi vletěla dovnitř ospalá moucha, venku jsme oplotili část zahrady, kde začíná růst medvědí česnek, poslouchali zpívat ptáčky a sluníčko nás už i trochu umělo zahřát :-) Proto se i my probouzíme ze zimního spánku. Hodně jsme tenhle týden procvičili svoje těla při józe, když se za námi přišla podívat Martina, učili se písničku o všemožných zvířátkách a taky si o nich povídali, trochu se popatlali v barvách, abychom si to jaro připíchli i na naši síť nad schody. Zastavte se tam a koukněte na ty barvy, moc nás to bavilo a hernu nám to rozsvítilo :-) Počasí se nám trochu střídalo, když bylo teplo, hned jsme rychle běželi ven na motorky, a když pršelo tak moc, že jsme raději zůstali vevnitř, pozorovali jsme kapky vody z herny a povídali si o tom, že i voda je pro přírodu moc důležitá. V pátek jsme zakončili naše jarní objevování oslavou Jindrových narozenin. Bylo zpívání, byl dort, bylo dobře! Oslavy, to my máme moc rádi.
Byl to fakt moc hezký týden. Škoda, že si tam s námi taky nemůžete hrát. Tak se aspoň podívejte na fotky, třeba vás to zahřeje stejně jako nás to sluníčko u nás na zahradě :-)  ZDE

neděle 08. březen

Zpívání, hraní i nová pizzerie ve školce

  • Školka

Uplynulý týden byl plný pohody, hraní a hudby. Navštívili jsme představení Šíma a Lupi a za zvuku orchestru jsme se přenesli do vesmíru. I ve školce jsme dost zpívali a naučili se pár nových písniček. 

V následujícím týdnu je dopilujeme a doprovodíme rytmickými nástroji. Také jsme vyzkoušeli pantomimu, byla to legrace! :-)

A celý týdnem nás provázela i knížka “ Podivuhodná encyklopedie zvířat“ – některé děti doslova uchvátila.

Pátek jsme si užili v provizorní pizzerii. Proškolený personál :-) obsluhoval (dokonce i rodiče samotné) a upekl výbornou pizzu na přání, uvařil výborný čaj nebo kávu.

A mezitím jsme spoustu času strávili v téměř jarní přírodě. A protože ve škole byly jarní prázdniny, celý týden nás bylo méně než obvykle, ale v pondělí už se sejdeme v plné síle a těšíme se na vyprávění z prázdnin.

Na fotky se podívejte ZDE

sobota 07. březen

Šnečí ulity (25. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Za zpěvu Až já pojedu přes ten les brousíme si zuby na soušky z lesa. Čistíme kmeny od větví, rozměřujeme klády, řežem dvoumetry. Na osičce pod gumicukem vezeme lesní pych. Zavrtaní v peří posloucháme indiánskou pohádku o Červené labuti. S předškoláky pracujeme na pocitovém prožívání a pochopení přihlíženým situacím. 
V deštivém úterý starší děti s Monikou, Robem a Pražskou komorní filharmonií odlétly do vesmíru. Přenesl nás tam stroj sestrojený Lupi a Šímou a poháněný tóny děl E. Griega, P. I. Čajkovského, B. Bartóka či B. Brittna. Hudební řeč nezná meze, vždycky něco vynalezne. Telegraf i raketu, nebraňme jí v rozletu!  Zpáteční cesta vlakem proběhla tematicky- v nadpozemském ztišení. Malíčci strávili den pod lesním deštníkem a pak u knížek v teple jurty.
Ve středu jsme si kruh udělali kolem naší mladé jablůňky, zaříkali trávu, semínka a všechno jarní pučení, poslouchali cvrlikání a zazpívali sluníčku. Hledali jsme v trávě i v listí opuštěné šnečí ulity a nasbírali jsme jich plnou krabici. Budou zdobit Moranu, až nadejde její čas. A už se to blíží!
Čtvrteční zamrzlé loužičky zjihly pod prvními paprsky slunce, už je tak silné! Rozdělili jsme se po ránu na siláky dřevaře a zpěváky, tanečníky. Chlapíci vyrazili rubat a ženy a děti protančily dopoledne. Poprvé jsme obědvali venku, chutnalo nám náramně. 
Pátek. Na slunci kolem jabloně, zpíváme svatému Jiří. Po svačině rázujeme do sokolovny. Skáčeme po opičí dráze, válíme sudy, hrajeme míčem. Vracíme se utahaní k obědu. Čteme Rumcajse. Navlékáme ulity.
 

pátek 06. březen

Berušková Stodola (25.týden)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Začínáme si zvykat na stodolácky kroužek za jurtou, kde příjmáme důležitá rozhodnutí, radíme se a sdílíme. Otázka dne: Kam vyrazíme? Demokratickým hlasováním jsme se usnesli, že zůstaneme na Dvorečku, ale nasvačíme se u ohniště na křižovatce a cestou zpět se podíváme na novonarozená jehňátka. Dobrý nápad, u ohnište pracovali dřevorubci a tak se bylo na co dívat. Stejně jako na malé ovčí mláďátka. Pak už jen rutina oběd, odpočívání a domů.

Deštivé úterý jsme my starší děti s Monikou a Robem sdíleli s pražskou komorní filharmonií, se kterou jsme se vydali do vesmíru. Provázel nás Šíma a Lupi. Opláštěnkováni jsme se nebáli vyběhnout na hřiště, abychom aspoň na chvíli protáhli své svaly a šlachy. Zpáteční cesta pak byla příjemnou tečkou za dnem naplněným hudbou a deštěm. Ve vlaku se nám podařilo i na pár chvil usnout, nebo aspoň mít zavřené oči a odpočívat.  
S malíčkama jsme spolu s Honzou strávili deštivý den ve skrytu lesa mezi rozvodněným potokem a poté u knížek v teple jurty. Bylo fajn se propojit s Habráčky.

Ve středu jsme se vydali nahoru po dračím hřbetu za sluncem do břízek. Po zdolání kopce jsme si užii volné hry na sluníčku. Nasbírali jsme trochu dříví na venkovní ohniště a zpět do jurty jsme radostně běželi z kopce.

Čtvrtek. Zahráli jsme si škatulata hejbejte se. Kluci se vypravili s Honzou a Robem do lesa na dřevo a holky s mladšími kluky zůstali na dvorku, kde celé dopoledne zpívali. Oprášili jsme jarní písničky a tancovali při hře na kytaru.  Klukům se podařilo přinést hromadu dřevěného materiálu na letní ohně. Spousta řezání, sekání, měření, tahání…. obědvalo se venku se sluníčkem v talíři. Za hrdiny dne lze po právu označit Huga H. a Kvída H., kteří zůstali s Robem na dvorku a hodinu a půl po školce řezali a skládali všechno dřevo, přinesené z lesa.

pátek jsme v kroužku zpívali písničku Svatý Jiří. Pak jsme se vydali ke psím hrobům, kde jsme si na vyhlídce dali svačinku a pak si tam zůstali hrát. Stavěli jsme domečky pro brouky a mravence a pozorovali berušky. Beruškám jsme udělali různé zahrádky, prolézačky, mosty. Také jsme tvořili sněhuláky, hady a housenky z bláta. Ještě jsme dováděli na kopečkách a běhali po vytvořené kruhové dráze kolem stronu.

neděle 01. březen

Jémine, domine, masopust pryč! (24. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

 

Pondělí. Chlapecká výprava. Rozcvička, salutování, zpěv, dvojřad, trojice, přenášení raněného, přechod po visuté lanové lávce, výroba šípů, střelba z luku a ze vzduchovky na cíl, box, pročesávání lesa v rojnici. Odpoledne příprava na masopust, vyprávění 

V úterý byl masopustní rej! Nechyběli maškary všelijaké, tanec, zpěv, dovádění s lanem i bez. Svačinová hostina byla též jak se patří mastná a bohatá, slavnost jsme završili veselým průvodem masek kol Dvorečka. Jémine, domine, masopust pomine, jémine, domine, masopust pryč!

Ve středu jsme se po ránu trochu popelili u ohniště, pár uhlíků jsme si vzali a sebou do lesa a kreslili na kameny a pařezy. Kubík nás učil střílet ze svého praku. Po odpočívání jsme měli kakao. Ten den se narodila další dvě jehňata, celkem už pět nových přírůstků pobekává u oveček.

Ve čtvrtek na keramice jsme pro maminky hnětli a modelovali a malovali a nechceme prozradit co. Můžete se o to déle těšit). chvilku na nás cestou na Dvoreček sněžilo a do toho podél cesty spousta sněženek. To se nám moc líbilo.

Pátek. Tužíme tělo, v kruhu se rozcvičujeme. Vyrážíme na dřevo. Pila sekera, pásmo.  Vozíček. Svačíme v pocukrovaném mechu. Těžíme dřevo. Odvětvujeme sekyrou, řežeme pilou, nosíme, taháme metrové vymrzlé dříví. Pěkně jsme se u toho zahřáli. V jurtě jsme si u kamen přečetli o Bělušce a ševci Čičovi. Pak jsme hráli Kloboučku hop! A výtvarničili.

FOTO

 

 

 

 

neděle 01. březen

Masopust, maso do břicha pusť!!!

  • Rarášci

  Tak a je to za námi, zase! Masopustním úterým skončilo nevázané veselí a pojídání dobrot. Od Popeleční středy čekáme na Velikonoce, v tichu, rozjímání a půstu. Kéž by :-)

 Takže v pondělí jsme pokreslili strunami basu a dost jsme si na ní v kroužku zahráli! Vyrobili jsme si masopustní masky a v úterý to byl mazec!!! Ochutnávali jsme buřtíka a tlačenku a jitrničku a dobrota to byla… I když na tlačenku chvíli všichni koukali dost nejistě :-) A pak se tančilo všude! Basu Školkáči domalovali a šlo se na pozemek u řeky. Rozdělali jsme oheň a basu slavnostně spálili a tím ukončili to nevázané veselí!

 Takže jedeme dál… na zahradě máme kompostový kopec a protože není sníh, zjistili jsme, že lyžovat se dá i na prkně, které vede na kompostovou horu. A taky máme bylinkový záhonek. Rarášci do něho zasadili celou kedlubnu, která se odněkud objevila na školkové zahradě! Teď budeme pilně pozorovat, co se bude dít. Na zahradě už raší medvědí česnek, za pár dní ho budeme moc zase přidávat do pomazánek, k velké radosti dětí :-) .

 Ale raší i jiné kytičky a toho všeho si všímáme. Začala nás navštěvovat sousedovic kočka, kterou dobře známe, chodila s námi i do staré školky. Občas si ji pohladíme.

 Byl to dlouhý a plný týden! Jo a máme kolotočku! A Rarášci už fakt umí počkat a domluvit se, většinou… :-)

Na fotky se můžete podívat tady

 

neděle 01. březen

Masopustní tance nebraly konce! U školkáčů…

  • Školka

Tak jestli se školka v poslední době někdy otřásala v základech, tak to bylo v tomto týdnu, přesněji řečeno hlavně v úterý, kdy nám Masopust vrcholil maškarním. A naši rodiče byli zajedno s námi, takže žádní supermani ani spidermani – byli tu smrtka, slamák, různá zvířata, pán a paní, i čertíka byste našli. Tancovalo se, veselilo, hráli jsme různé hry, taškařice a honění. Určitě se podívejte na fotky, ta atmosféra je z nich naprosto čitelná a určitě omluvíte i těch pár rozmazaných – nešlo je prostě jen tak smazat! :-) )

Ve středu jsme vyrazili po dlouhé době do planetária na ještě zimní příběh Anička a Nebešťánek a měli jsme i čas prohlédnout si expozici uvnitř, po návratu v kroužku děti dobrých 20 minut vyprávěly, co všechno se jim líbilo, vyjmenovávaly planety! A jelikož nám cestování po delší době dalo zase zabrat a ne všechno bylo v pořádku, hezky jsme si to pojmenovali a domluvili se s dětmi, že na tom zapracujeme. A tak se pátek stal dnem, kdy jsme v rámci pátečních her a „tělocviku“ nacvičovali hemžení a následné rychlé dvojice, ohleduplnost při velkém mumraji, rychlé počítání atd. Šlo to velmi dobře, jsme rádi.

A mezitím ve čtvrtek jsme u vody spálili basu na znamení konce Masopustu. Tak, a už i malé dítě ví, že nám tím pádem zbývá 40 dní do Velikonoc. 

Na fotky se určitě podívejte ZDE

neděle 01. březen

Masopust a jehňátka ve Stodole (24.týden)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme s chlapeckou skupinou naposledy zažili branou výchovu v brdských lesích. Dřepy, kliky, salutování, lezení po kládě, rojnice, boxování střílení z luku a ze vzduchovky, lezení po lanovém mostě. Náročný program, který se povedlo naplnit bez zranění a ztráty dobré nálady.   S malíčky a dámami jsme zatím napekli dobroty na masopustní veselici, která nás čekala den následující.

V úterý přivítal Dvoreček všecky možné maškary. Byla tu bába s nůší, nevěsta, smrťáček, kočkek spousta, myš jedna, osel, tygr, netopýr, motýl, kuchař, průvodčí, piráti, a spoustu dalších. Pořádně jsme si zařádili, zahráli různé hry. Svačina dnes probíhala v podobě bohatě prostřeného stolu s masopustními dobrotami, kde si každý nabral, co hrdlo ráčí. Po hostině jsme oběšli blízké okolí v průvodu zpívajícím – dovádějícícm – tančícím. Po obědě jsme pak pozvali habrováčky do Stodoláckého kina, kde se promítaly Loupežnické pohádky.

Ve středu nás při kroužku hřál ohýnek. A tal jsme u něj zůstali i na svačinu. A protože nám na Dvorečku bylo taaaak prima, zůstali jsme tam až do oběda. Děti si hrály na restauraci, na honěnou, vozily se na vozíčku, anebo se hřály u ohně se zpěvem masopustních a jiných písní. Ještě jedna velká zajímavost se udála. Jedna z „našich“ oveček zrovna rodila jehňátka. A tak jsme se u novorozeňátek po malých skupinkách vystřídali. Viděli jsme jak ovčí máma své malé čistí jazýčkem, jemně na ně pobekává, a jak se čerstvá mláďata snaží poprvé postavit na nohy. Pak jsme nahlédli vedle, kde byla tři šestidenní mláďata veselá a čilá se svou ovčí maminkou. A to ještě zdaleka neporodily všechny březí ovečky. Těšíme se na další jehňátka.

Ve čtvrtek jsme se vypravili společně s Petrem k Madonce. Měření, sekání a řezání vyvrácených stromků. Připravený materiál jsme společnými silami dopravili na dvoreřek. Naštěstí zpáteční cesta je dolů z kopce, takže i menší děti se mohli s chutí zapojit a přiložit ruku k dílu.  

pátek jsme se už těšili jak si protáhneme tělíčka v tělocvičně. Na opičí dráze jsme běhali slalom, lezli tunelem, váleli sudy, běhali po lavičce… bavilo nás to převelice. Pak jsme ještě zkoušeli balancovat na Bosu. Na závěr jsme si zaskákali ma míčích a zhoupli se na kruzích.

8. stránka z celkem 169« První...678910...203040...Poslední »