Týden plný objevů u Vrabčáků

Škola

Historie, média a ekosystémy

Autor: Karolína (Vrabčáci)


Tento týden jsme se ponořili do mediální výchovy během projektového dne, kdy jsme tvořili školní časopis. Vyzkoušeli jsme si různé role redaktorů, psali články, pracovali s textem i grafikou a zaměřili se na význam informací a jejich zpracování.

V českém jazyce jsme opakovali koncovky sloves a pracovali s historickými pojmy, které nám pomohly lépe pochopit období Habsburků, Rakousko-Uherska a vznik Československa. V rámci dějepisu jsme se přesunuli k období před první světovou válkou – zkoumali jsme důvody vedoucí ke konfliktu a skládali časovou osu významných událostí začátku 20. století. Naše porozumění jsme prohloubili při diskuzní hře kruhového stolu evropských mocností, kde jsme si v rolích historických států zkoušeli vyjednávat spojenectví a vnímat dobové vztahy. Vše jsme shrnuli zápisem do badatelského sešitu a pracovali s videomateriály, které nám pomohly utřídit nové poznatky.

V matematice jsme se zaměřili na dělitelnost – počítali jsme dělitele čísel, hledali nejmenší společný násobek a procvičovali pojmy související s násobky a děliteli. Dále jsme se pustili do geometrie, kde jsme si opakovali základní pojmy a začali se seznamovat s úhly, měřením a stupni.

Navštívili jsme galerii Atrium, kde jsme se během programu Slovo od slova zabývali novými slovy v češtině, jejich významem a tím, jak se jazyk vyvíjí. Objevovali jsme, jak mohou být slova součástí umění a jak se jejich významy v průběhu času mění.

V angličtině jsme si vyslechli průzkum o zálibách a sehráli následně podobné scénky ve třídě. Věnovali jsme se zálibám a domácím povinnostem. 

Pokračovali jsme i v tvorbě ekosystémů v krabici, kde si každá skupina tvořila vlastní prostředí podle přírodních podmínek – s nadšením jsme sledovali, jak se nám pod rukama formují savany, lesy mírného pásu, tajga, tropické deštné lesy či polární oblasti. Byl to týden plný objevování a tvůrčí práce – už se těšíme na další výzvy!



Chcete článek sdílet?