Májový čas

Lesní MŠ Na dvorečku

Májový čas

Za našima humny sedí tam zajonc. On má velké drápy dobře hrabajonc.

Kdybych já ty drápy majonc, také bych tak hrabávajonc, jako ten zajonc.

Autor: Petra Němcová


Další týden rozeklaný ve dví. Dva dny sem a dva dny tam. Teplo i zima. Slunečno i pršavo. Kam oko dohlédne, kvete bez. Kam ucho doslechne, kukají kukačky.

Zpíváme si májové písničky, tančíme k nim tanečky. O zajoncovi, O bábě... Putujeme do větších dálek. Tužíme svaly. Cestou si hrajeme jen tak i tak jen, dáváme si hádanky, kloužeme se, stavíme domečky v lese, kutáme jíl a trojbarevnou hlínu, čistíme potok, stavíme přehrady, opravujeme týpí na vrcholu hory. Když nám na hlavinky padá déšť, nevěšíme je k zemi, ale hledáme cesty mezi kalužemi. Vylézají ropuchy a mloci, máme co pozorovat. Přes cesty přenášíme hlemýždě. Zmokneme, v jurtičce pak zase uschneme. Vyrábíme jílové koule, voda je spojuje krásně dohromady. Na pískovišti stavíme hrady. Dokážeme strávit v lese celý den, obídky si neseme v batůžku, nemusíme nikam spěchat.

Pohádky jsou s námi v knížkách, divadélku, pantomimě, obrázcích i písničkách. O veliké řepě. O třech prasátkách i O Šípkové Růžence. Jelen s liškou si občas vymění Smolíčka za Budulínka.

S předškoláky si do sytosti užíváme místo letošního jejich loučení. Rostou tam skoro všechny druhy stromů. Smrky, borovice, břízy, duby, modříny... Oči nám z té krásy přecházejí. První chlapík pokoří podle nás nejtěžší předškoláckou výzvu - hodinu vydží nevydat ani hlásku. Uzly se v rukách hbitě točí, zaplajou první ohníčky, pobyt o samotě přináší neobvyklé smyslové podněty. Někdo slyší ježka, někdo zahlédne ocas lišky...

Je nám hezky pospolu. Májový čas. Čas květů, ohňů, deštíků. Příslib blížícího se léta, konců i nových začátků.


Chcete článek sdílet?