Moje malé světýlko

Lesní MŠ Na dvorečku

Moje malé světýlko

Moje malé světýlko, chci, aby svítilo...

Nikdo mi ho nezhasne, chci, aby svítilo...

A pro všechny Dvorečky, chci, aby svítilo...

Autor: Petra Němcová


Počasí jako by chtělo zapřít, že co nevidět se má objevit sv. Martin na bílém koni. Jestli Dvoreček hrající mnoha odstíny žluté a oranžové přikryje bílá peřina teprve uvidíme. Ještě je čas. Zatím hrabeme listí, děláme si v něm cestičky, načechráváme z něj měkké kopečky na dojezdu skluzačky, zdobíme si jím jurtičku, pozorujeme tvary, porovnáváme velikosti jednotlivých lístků. Martinská nálada se ale už pomalu vkrádá, svatomartinské písničky zní v ranní kruzích.

V dušičkovém týdnu vzpomínáme, povídáme si o smrti a o životě, o těle a o duši. Hodně se toho dočteme v knížce O smrti smrťoucí. Víme, co se stane s tělem, když zemře člověk, i když uvadne rostlina. Hádáme, co se stane s duší. Zkoušíme se ztišit a naslouchat tlukotu vlastního srdce. Povídáme si o našich blízkých, které jsme znali a už s námi nejsou. Vystavíme si malý oltáříček, vyzdobíme si jej malými dušičkami vyrobenými z ovčího rouna. Navštívíme řevnický kostel, kde dušičkové a svatomartinské písně zní s ozvěnou a atmosféra je kouzelná.

Tvoříme rukama. Z kaštanů postavičky i velké věnce. Hudební nástroje drhla, která nám společně zazní a rolničkami zacinkají na Svatomartinské slavnosti. Na pískovišti vznikají kopce a údolí, hory a tunely. Umíme vyrobit skvělé stavební blátíčko. Putujeme lesem k vodárně i na Dračí hřbet. V jurtě si hrajeme divadlo, topíme v kamnech a vaříme čaj.

No a taky k nám zavítal robot! Změřil nám očka, jestli dobře vidí. Mrkli jsme na něj a už to bylo. Ortoptika - obor oftalmologie zabývající se poruchami zrakových funkcí - u nás prevence.


Chcete článek sdílet?