Podzim v zimu přechází

Lesní MŠ Na dvorečku

Podzim v zimu přechází

Padla rosa studená, Kriste nebeský!

Chodí po ní Maria. Aleluja, zdrávas Maria!

Autor: Petra Němcová


Podzim předává svou vládu zimě. Plynule, tiše, přirozeně. Ráno je frišno, v lese táhne, přibývá temna a šera, dny se krátí. Prší, skoro sněží. Z paprsků sluníčka máme radost. Měníme dress code, stávají se z nás cibule. Jedno triko, dvě trika, jedny rukavice, dvoje rukavice, troje rukavice. Kde mám rukavice? Putujeme lesem do kopců, abychom se zahřáli a posvačili v teple, ohýnkem v přenosném ohništi si pomáháme. Jak být s ohněm v bezpečí si ujasňujeme. Dobrý sluha, špatný pán.

V pondělí vyrážíme vlakem do Černošic, předškoláci se řízeně kočkují s Original Play, malíčkům otevírá svou náruč školka v Lipencích. Odpoledne se připojujeme k Bubnovačce - aby bylo děti líp slyšet, bubnujeme v rámci kampaně proti domácímu násilí. Hodně si o tom povídáme.

Věnujeme se duchu i tělu. Povídáme si o emocích, zkoušíme se orientovat sami v sobě. Chodíme těžkým terénem, musíme zvedat nohy do výše, přelézáme, podlézáme. Hrabeme listí. Chodíme pozorovat, jak pokračují zemní práce u vodárny, potkáváme zajímavé stroje. Nosíme do lesa kaštánky zvířatům. Předškoláci trénují správný úchop tužky, grafomotoriku, logohrátkám se věnujeme alespoň chviličku denně všichni. Les zkoumáme z dálky, z blízka, z většího blízka a úplně z největšího blízka - dalekohled, lupa, mikroskop. Nový pohled.

Pomaloučku polehoučku se ladíme na období adventu. Vyrábíme si vlastní adventní kalendář - co v něm asi bude? V ranním kroužku už začínají znít adventní písně...

Kampak kráčíš Maria? Kriste nebeský!

Do Betléma Judova. Aleluja, zdrávas Maria!


Chcete článek sdílet?