Před bezem klekni

Lesní MŠ Na dvorečku

Před bezem klekni

My jsme se k Vám přišli ptáti, smíme-li tu zazpívati. My jsme se k Vám přišli ptát, smíme-li tu zazpívat!

La-la-la-la-la-la-lá.

Autor: Petra Němcová


Říká se: "Před heřmánkem smekni, před beze klekni." Je kouzelný. Listy, květy, plody. Proti rýmě, kašli, zánětu v těle. Čistí, pomáhá, voní, těší, léčí, chutná. Teď je jeho čas. Vyrážíme s košíčky na sběr, zkoumáme droboučké něžné kvítky, voníme k nim, neseme si je jako poklad. Nakládáme s citronem a vyrábíme sirup, abychom si měli na Dvorečku čím připít na zdraví. Kolem nás poletují ve větru květy vrby, vypadá to, jako když sněží. Ale nestudí. Jaro v léto pomalu přechází. Štědrý bylinkářův rok.

V ranních kroužcích zní májové písničky, tančíme, dupeme a tleskáme do rytmu. Už brzy brzičko bude velké vystoupení. Vyrábíme si na tu slávu lesní čelenky. Nasbírat šišky, dát jim pestré barvy, navléct na drátky a položit jako korunu na hlavinky. Krása to bude.

Od minulého týdne se nám správně vysušily semínkové koule z jílu a hlíny. Teď je čas rozmístit je všude tam, kde chceme, aby včelky měly co jíst. Netřeba zalévat, déšť se o semínka postará sám. Zasíváme na Dvorečku, odnášíme si i domů, abychom mohli pozorovat růst jetelů, svazenek i máků.

U Habříků ve dřevníku pípá nový život. Opatrně nakukujeme do hnízda s ptáčaty. Nedaleko nacházíme mrtvého ptáčka zvonka. Život a smrt. Nezastavitelný koloběh.

Kolmo vyrážíme na celodenní výlet do Dobřichovic. Oběd s sebou, zmrzka za odměnu. Na cykloškolku máme natrénováno. Pěško vyrážíme na Červenou rokli, nadhled a výhled máme rádi. Předškoláci mají prostor pro své výzvy.

Konec týdne ve znamení deště. Však jej pomrzlé ořešáky ocení pro své nové lístky. A nás také nerozpustí. Sláva gumovým kalhotám a holínkám. Sláva kalužím. Sláva kapkám chyceným jen tak do pusy. Odpočíváme u pohádky o Růžence, která usnula na 100let, zkouším to také, ale za chvíli jsme vzhůru. :-) Máme tak aspoň čas pohrát si a tvořit v jurtičce, vzduch je svěží, dobře se dýchá, kapky bubnují do plachty.

Dešťové kapičky, dostaly nožičky. Běhaly po plechu, dělaly neplechu.

Kocour spal v okapu, padly mu na tlapu. Jé, ten se polekal, vyskočil a utíkal.


Chcete článek sdílet?