Už šeří se a fouká

Lesní MŠ Na dvorečku

Už šeří se a fouká

Autor: Petra Němcová


Když se teď rozhlédnete kolem, je všechno natřené na žluto, červeno, oranžovo, zlato... Je to vzácný čas, kdy příroda zahraje všemi barvami, kdy nás obveseluje do zásoby, než se uloží k dlouhému zimnímu spánku. Sem tam už se přes den sešeří, sem tam nás zkropí podzimní déšť, velmi opatrně nás na klidový čas zimy připravuje a chystá. Přesto je pořád vlídná, na cestu nám klade oříšky k rozlouskání, na stráních nabízí šípkovou úrodu, ze které umíme vyrobit elixír pro zdraví, podél cest porozsvěcela červené majáky dřišťálů a brslenů. Vítr duje do draků třepotajících se na provázcích, které držíme pevně v rukou. Z listů čarujeme mandaly, postavičky, duchy... A pomalinku si začínáme zpívat martinské písničky, protože čas, kdy zavládne Martin už je za rohem.

Už šeří se a fouká a vítr si píseň brouká. Martine sviť lucernou, ať můžem kráčet za Tebou.

Přátelsky nás obejmi, pod teplý plášť nás vezmi. Martine sviť lucernou, ať můžem kráčet za tebou.

V úterý necháváme Dvoreček opuštěný a vypravujeme se za kulturou do Berouna. Za medvídky a medvědy. Totiž nejdřív strávíme čas s medvídky včelími, kdy nám divadlo Věž zahraje představení Včelí medvídci zpívají. Potom navštívíme medvěda berounského, velkého, chlupatého, hnědého, živého! No a to byste nevěřili jak on třeba jí... Lžičkou! Cestujeme tam i zpět vlakem s krásnou poberounskou přírodou za okny.

I pátek věnujeme kultuře, scházíme se na letovské návsi a zavítáme do knihovny, kam chodíme rádi a pravidelně. Něco si společně přečteme, půjčíme si literaturu ke čtení a prohlížení před odpočíváním v jurtičkách, pohrajeme si v herně, posvačíme a putujeme zpět na Dvoreček. Cestu si zpestřujeme hrami a říkačkami. Honzo vstávej! Kolik je hodin?

Recept na šípkový elixír:

2 hrnky šípků, 4 hrnky vody, 4 lžíce medu

Šípky očistíme, rozkrojíme a společně s vodou a medem rozmixujeme. Potom přecedíme přes plátýnko. Na zdraví!


Chcete článek sdílet?